Kisbabád van? Így segíts neki átvészelni a kánikulát!

Forrás: Getty Images/iStockphoto/©2016 Katrina Elena Photography/Katrina Elena Trninich -
kisbaba kánikula
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sorra dőlnek meg a melegrekordok, azt javasolják, hogy ilyenkor még a strandra is csak délelőtt vagy délután menjünk ki, a kritikus déli időszakot érdemes fedett helyen átvészelni. De hogyan segíthetnek a felnőttek az egészen pici babáknak, hogy könnyebben viseljék el ezt a hőséget? Mit tegyünk, és mit felejtsünk el? Dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamedet, a gyulai kórház újszülött-gyógyász főorvosát kérdeztük

„A legfontosabb ilyen kritikus időszakban, hogy a kisbabák hűvös helyen legyenek. A sétát időzítsük a kora délelőtti, vagy késő délutáni napszakra” - mondja a főorvos, aki kiemeli, hogy a legnagyobb veszélyt a kisbabákra a folyadékvesztés jelenti. „Vannak a szopós, anyatejes csecsemők.

Más folyadékot - babavíz vagy visszahűtött felforralt csapvíz - ilyen korú gyerekeknél, csak láz, vagy hasmenés esetén, orvosi egyeztetés után adjunk” – részletezi a szakember, aki ezután kitér a kisbabák második csoportjára, a tápszeres csecsemőkre.

Egyéves kortól aztán mindenféle folyadékról beszélhetünk, de kerüljünk a cukros italokat. Forrás: ZUMApress.com/(c) 2010 Warner Bros. Entertainment Inc. ñ U.S., Canada, Bahamas & Bermuda© 2010 Village Roadshow Films (BVI) Limited ñ All oth/Peter Iovino

„A hozzátáplálás idején már adhatunk, forralt és lehűtött csapvizet. Szabó András professzornak jelent meg egy remek cikke a témában, amely arról szól, hogy kánikulában ne csak vizet kapjon a gyerek. Azt javasolja hogy nagy melegben tejet, gyümölcslevet, levest és tápszert kapjon. Ebben a korban ugyanis, már nemcsak a folyadékvesztésről, hanem elektrolit vesztésről is beszélünk. Egyéves kortól aztán mindenféle folyadékról beszélhetünk, de kerüljünk a cukros italokat. Nyáron egyébként is kevesebb kalóriára van szüksége a szervezetnek. Jöhet a cukor nélküli limonádé, a természetes gyümölcslé, vagy gyümölcslevesek és persze a szénsavmentes víz.”

TILOS: Ne itassátok jéghideg vízzel a gyerekeket. A kicsik is verejtékeznek, ezzel pedig hűtik a saját kis testüket. Ha langyos folyadékot adunk nekik inni, akkor megmarad a verejtékezés és az önhűtés, de ugyanez nem működik, ha nagyon hideg italt kapnak.

Csak ésszel a klímával!

Dr. Abdulrahman kiemeli azt is, hogy sokan rosszul használják a klímát, ha kisbaba van a házban. „A klíma, légkondi – akár a lakásban, akár az autóban – nem tilos, de nem is jó, ha állandóan megy. Akkor kapcsoljuk be, ha a gyermek nincs a szobában, valamennyire hűtsük le a levegőt, de a legjobb megoldás, a reggeli szellőztetés és a sötétítőfüggönyök, árnyékolók használata.”

Így inkább ne! Forrás: Getty Images/iStockphoto/©2016 Katrina Elena Photography/Katrina Elena Trninich

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ebben a kánikulában elég, ha a szabadban játszó vagy fürdőző gyerek nyakába egy vizes törülközőt adnak, esetleg fehér pólóval védekeznek. „Ezzel ugyan nem ártunk, de nem is segítünk sokat. Az jó, ha délelőtt és késő délután a gyerekek pancsolhatnak, akár a strandon, akár egy kerti medencében, kádban, mert ezzel hűtik magukat. De délelőtt 11 és délután 4 között ne legyenek a napon! A gyerekeknek ebben a hőségben viselniük kell valamilyen kalapot vagy sapkát, ami védi őket az erős napsütéstől” - figyelmeztet a szakorvos.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.