5 dolog, amit tudnod kell a szájhigiéniáról

Forrás: Shutterstock -
szájhigiénia afta fog- és szájhigiéné fogmosás fogak
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A rossz lehelet sokaknak okoz problémát, a kiváltó okai pedig többfélék lehetnek. Előfordul, hogy belső szervi megbetegedések állnak a hátterében, de a leggyakoribb okai a nem megfelelő szájhigiéniában keresendők, így könnyen orvosolhatók. Cikkünkben körüljárjuk, mit tehetünk azért, hogy a szájüregünk minél "tisztább", baktériummentesebb legyen. 

1. Baktériumok okozzák a leggyakrabban a kellemetlen leheletet

Egy-egy étel fogyasztása átmenetileg sokaknál okoz kellemetlen leheletet: a fokhagyma, a hagyma vagy akár bizonyos sajtok, kávé, alkohol, cigaretta után a fogmosás sem mindig hoz megnyugtató megoldást. Ha azonban rendszeresen ezzel a problémával küszködsz, akkor érdemes egy soron kívüli látogatást megejteni a fogorvosnál, mert lehet, hogy egy rossz fog vagy időközben kialakult fogkő okozza a gondokat. Ha a szakember is mindent rendben talál, szájhigiéniai okok állhatnak a háttérben, ha valaki nem harcol megfelelően a szájában elszaporodó baktériumok ellen, akkor bizony előjöhet a probléma. Ezek az emésztéshez szükséges baktériumok egy idő után méreganyagokat termelnek, és rossz szagúak. Nézzük, hogyan is tehetünk a baktériumok elszaporodása ellen.

Baktériumok okozzák a leggyakrabban a kellemetlen leheletet Forrás: Shutterstock

2. Nem elég, ha fogat mosol, a nyelvedet is tisztítsd meg alaposan!

Azzal mindenki tisztában van, hogy a minimum napi kétszeri fogmosás elengedhetetlen – de a legjobb, ha ebéd után is fogat mosunk – a megfelelő szájhigiéniához. Fontos azonban, hogy ne kapkodjuk el, legalább két percig tisztítsuk a fogainkat, a fogkefét pedig havi rendszerességgel cseréljük. Azt azonban kevesen tudják, hogy nem csak a fogainkat kell megtisztítanunk: amíg a fogmosás huszonöt százalékkal, addig a nyelv megtisztítása hetvenöt százalékban szünteti meg a szájszagot, így erről sem szabad elfeledkeznünk. A nyelv felszínét egy folyamatosan elhaló és újratermelődő hámréteg fedi, amelyen nagyszerűen megélnek a baktériumok, egészen addig, míg le nem kaparod őket, az erre a célra kialakított nyelvtisztítóval vagy fogkefével.

3. A fogközökre is figyelj oda! Használj fogselymet vagy fogköztisztítót!

Ma már a fogselyem mellett többféle, apró kefécske közül is választhatsz, amelyekkel könnyedén hozzáférhetsz a fogközökhöz. Ezek használata azért különösen fontos, mert segít eltávolítani az ételmaradékot, lepedéket a fogak közötti apró résekből, ahová a fogkefe sörtéi már nem tudnak bejutni. A fogselymet a fogfelszínre feszítve kell bevezetni a fogközbe. Ezután oda-vissza mozgatva ajánlatos kihúzni úgy, hogy a fogínyt közben ne sértsük meg. A fogköztisztító kefék hasonló módon működnek, azokkal is kényelmesen hozzáférünk a beragadt ételmaradékhoz.

A fogselyem segít eltávolítani az ételmaradékot, lepedéket a fogak közötti apró résekből Forrás: Shutterstock

Megfelelő szájhigiéniával sokszor az afta is megelőzhető

A szájnyálkahártya gyulladása szinte mindenkit érint: van, akit élete során csak néhányszor, míg mások rendszeresen küzdenek vele. Az egyik legkellemetlenebb ezek közül az afta, ami tulajdonképpen egy fájdalmas, gyulladásos udvarral körülvett felületes hámhiány a szájüregben a pofa, az ajkak, a szájpad, a nyelv és a garat nyálkahártyáján. Súlyosabb formájában lázzal, levertséggel, rossz közérzettel és nyirokmirigy-duzzanattal is járhat.

Kialakulásának okai nem tisztázottak, de általában valamilyen, a szervezetet ért behatás következtében keletkezik, de összefügghet a fokozott stresszel, a legyengült immunrendszerrel, bizonyos tápanyagok hiányával és egyes betegségekkel. Kialakulását vagy rosszabbodását elősegíthetik sérülések, mint a fogkefe sörtéje vagy a fogszabályozó által okozott sérülések, és bizonyos ételek, például citrusfélék, csokoládé vagy fűszerek fogyasztása, de akkor is fokozott veszélynek vagyunk kitéve, ha nem figyelünk oda gondosan a száj- és fogápolásra, és hagyjuk, hogy a baktériumok elszaporodjanak a szájüregünkben. Ezek az apró kis pattanásszerű képződmények, amelyek körülbelül egy hétig keserítik meg az életünket, igen érzékenyek a forró ételekre, italokra, dörzsölésre. Jó hír azonban, hogy ma már vannak kimondottan aftát célzó gyulladáscsökkentő készítmények, amelyekkel a fájdalmat is enyhíthetjük, és a gyógyulást is felgyorsíthatjuk.

4. Félévente látogasd meg a fogorvosod: távolíttasd el a fogköveket!

Ha nem észlelsz bajt, akkor is jó, ha félévente meglátogatod a fogorvosodat. Egyrészt, mert a vizsgálattal az egészen apró lyukak, elváltozások is idejében kiszűrhetők, másrészt a legtöbb embernél ennyi idő alatt kisebb-nagyobb mértékben – a legalaposabb tisztítás ellenére is – kialakul a fogkő. A fogkő szintén melegágya a baktériumok szaporodásának, ezenkívül pedig elhanyagolva súlyos fogágybetegséget, fogínysorvadást okozhat, amely a fogak elvesztéséhez vezethet.

Félévente látogasd meg a fogorvosod: távolíttasd el a fogköveket Forrás: Shutterstock

5. A nem megfelelő szájhigiénia súlyos betegségek forrása lehet

Kutatók szerint szoros kapcsolat van a rossz szájhigiénia és a különféle komoly megbetegedések között. Állítják, a rossz szájhigiénia összefüggésbe hozható az impotencia kialakulásával. A fogínybetegség, amely a fogmosás hiányában alakul ki, olyan következményekkel járhat, amely károsítja a véredényeket. Ez pedig azt idézi elő, hogy nem jut elég vér a péniszbe, tehát az képtelen lesz az erekcióra. Korábbi vizsgálatok igazolták, hogy a fogágy betegségeit és a fogíny gyulladását okozó baktériumok a szívroham és a szélütés kialakulásában is közrejátszhatnak, de arról is olvasni, hogy a szellemi leépülés leggyakoribb formájában, az Alzheimer-kórban elhunyt emberek agyában több olyan baktérium volt jelen, amely kapcsolatba hozható a fogágybetegségekkel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.