fitovegyületek egészségmegőrzés növényi alapú étrend étrend flavonoid magazin egészség
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Fogyasszunk naponta több adag zöldséget és gyümölcsöt! Ezt a tanácsot mindenki jól ismeri már, hiszen gyermek korunk óta hajtogatja nekünk az anyukánk, a nagymamánk, az óvó néni, a szomszéd, az orvos és voltaképpen mindenki. Az sem titok, hogy ez azért fontos, mert a növények rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és flavonoidokat tartalmaznak. Hogy mit?

A flavonoidok olyan biológiailag aktív vegyületek, amelyek jótékonyan hatnak az egészségre valamint segítenek megelőzni és kezelni a betegségeket. A flavonoidoknak több ezer fajtája létezik. Némelyek keserűek, így megvédik a növényt attól, hogy az állatok megegyék, mások színesek, ezek odavonzzák a rovarokat, elősegítve a beporzást, de akadnak kifejezetten szagos vagy éppen színtelen, szagtalan flavonoidok is.

A flavonoidok hatásai

A flavonoidok a fitovegyületek csoportjába tartoznak és számos pozitív élettani hatással rendelkeznek. Egyes típusok például kiváló antioxidánsok, antibakteriális és antivirális hatásúak, remek nyugtatók, védik az érfalakat, meggátolják a vérrögképződést, fokozzák az immunrendszer működését, csökkentik a vérnyomást, jótékonyan hatnak a koleszterinszintre, szabályozzák a hormonháztartást, enyhítik az allergiás reakciókat, mérséklik az ízületi gyulladásokat és még hosszan sorolhatnánk.

Flavonoidokban gazdag ételek Forrás: Shutterstock

Miben található flavonoid?

A flavonoidok a növények szárában, virágában, levelében, gyökerében, termésében, kérgében is megtalálhatóak, így minél több növényi eredetű táplálékot veszünk magunkhoz, annál több flavonoidot viszünk a szervezetünkbe. A különféle flavonoidok különféle tulajdonságokkal rendelkeznek és különféle növények, különféle részeiben találhatóak meg.

Például a citrusfélékben antioxidáns, a kamillában, macskagyökérben nyugtató, a máriatövisben májvédő, a vöröshagymában és az almában gyulladáscsökkentő hatású flavonoidok találhatóak. De a vörösbor, a magas kakaótartalmú csokoládé, az áfonya, a meggy, a szőlő, a zöld tea, a színes zöldségek és gyümölcsök, a különféle gyógynövények is rengeteg biológiailag aktív vegyületet tartalmaznak.

A növényi eredetű ételek tehát számos betegséggel szemben védelmet nyújthatnak a bennük található vitaminoknak, ásványi anyagoknak és nem utolsó sorban flavonoidoknak köszönhetően, így érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni a fogyasztásukra és tudatosan beépíteni őket a napi étrendbe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.