Új betegségek kerültek a világ tíz leggyakoribb halálai közé

Forrás: Hans Lucas via AFP/Martin Bertrand / Hans Lucas/Martin Bertrand -
cukorbetegség demencia Alzheimer-kór halálok
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az Alzheimer-kór és a demencia más formái bekerültek a tíz leggyakoribb halálok közé az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint. Az elmúlt évben ezek a betegségek a hetedik helyen álltak - közölte a szervezet szerdán.

A listán szintén új betegség a diabétesz, a 9. helyre került 2019-ben. A cukorbetegség okozta halálesetek száma 70 százalékkal emelkedett 2000 óta, és elérte az 1,5 milliót. A magasabb jövedelmű országokban az Alzheimer-kór és a demencia más formái a vezető halálokok között a második helyre kerültek. Az európai régióban az ilyen betegségek következtében elhunytak száma a 2000-es 158 ezerhez képest 2019-ben már 497 ezer volt.

Képünk illusztráció Forrás: Shutterstock

Idén már több mint 1,5 millió ember hunyt el világszerte a koronavírus okozta betegségben is. Ha a többi halálok idén is olyan arányban követel életeket, mint 2019-ban, akkor a Covid-19 a hetedik helyre kerülhet a leggyakoribb halálokok 2020-as tízes listáján - fejtette ki a WHO szóvivője. A szívbetegségek ugyanúgy, ahogyan az elmúlt 20 évben, ezúttal is az első helyen álltak. 2019-ben csaknem kilencmillió ember halálát okozta világszerte szívbetegség, mintegy kétmillióval több emberét, mint 2000-ben. Összességében a világban történt halálesetek 16 százalékáért felelnek. Az európai régióban a szívbetegségek okozta halálesetek száma az elmúlt két évtized alatt 15 százalékkal 2,16 millióra csökkent 2019-ben. A szívbetegségek után sorban a leggyakoribb halálok az agyvérzés, a krónikus obstruktív tüdőbetegség, az alsólégúti fertőzések, az újszülötteknél jelentkező komplikációk, a légúti, hörgő- és tüdődaganatok, az Alzheimer-kór és más demenciabetegségek, a hasmenéses betegségek, a diabétesz és a vesebetegség.

A tíz leggyakoribb halálok a világszerte bekövetkezett 55,4 millió haláleset 55 százalékát okozta.
Az emberek 2019-ben világszerte átlagosan hat évvel éltek tovább, mint 2000-ban: 73 év volt az átlagéletkor. Az európai régióban a várható élettartam 72,5 évről 78,2 évre növekedett. A legnagyobb előrelépés a WHO adatai szerint az újszülötteket érintő betegségek esetében következett be: 2000-ben még 3,2 millió újszülött halt meg ezek miatt, 2019-ben lényegesen kevesebb, mintegy kétmillió. A hasmenéses betegségek következtében is kevesebben hunytak el: míg 2000-ben 2,6 millióan, addig 2019-ben 1,5 millióan.

Míg 20 évvel ezelőtt a tíz leggyakoribb halálokból hat fertőzőbetegség volt, az elmúlt évben csupán három került fel a tízes listára - a WHO ezek közé sorolja az alsólégúti fertőzéseket, a hasmenéses megbetegedést és az újszülötteknél fellépő komplikációkat. Míg az AIDS 2000-ben még a nyolcadik leggyakoribb halálok volt, 2019-ben a 19. helyre esett vissza. A tuberkulózis a 7-ről a 13. helyre került.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.