Korai felkelés éjjeli bagolyként? Túlélőtippek a sikeres átálláshoz

Forrás: Shutterstock -
pihenés pacsirta magazin alvás éjjeli bagoly
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Bár egyes országokban már egyre több munkáltató kísérletezik a rugalmas munkaidővel, nálunk többnyire még mindig a pacsirtáké, azaz a korán kelőké a világ. Az éjjeli baglyok pedig, akik inkább délután és este aktívak, lépten-nyomon megkapják, hogy lusták, holott nem tehetnek természetes biológiai beállítottságukról.

Sajnos az élet gyakran nem kívánságműsor: számos hivatás képviselői nem engedhetik meg maguknak a flexibilis időbeosztást, ezért még akkor is alkalmazkodniuk kell a kora reggeli munkakezdéshez, ha történetesen bagolynak születtek. Ha te is a későn kelő, későn fekvő típusba tartozol, ezek a tippek segíthetnek, hogy kevésbé szenvedd meg a kronotípusoddal ellenkező napirendet.

Ki korán kel, aranyat lel

Pofonegyszerű pszichológiai trükk, de sokan lebecsülik az erejét: érd el, hogy reggelenként várjon valamilyen jutalomként funkcionáló tényező, ami miatt érdemes kimászni az ágyból! Ez lehet egy finom reggeli – mely egyébként is esszenciális a vitalitásod és a produktivitásod szempontjából –, pár jógagyakorlat, zene-, esetleg ASMR-hallgatás készülődés közben, vagy bármi, ami számodra motiváló erővel bír.

Érd el, hogy reggelenként várjon valamilyen jutalom, ami miatt érdemes kimászni az ágyból! Forrás: Shutterstock

Melatonin-melódia

Manapság egyre többen alkalmazzák az álmosságérzet kialakulásáért – és még számos jótékony testi funkcióért, például a szövetek regenerálódásáért és gyulladáscsökkentésért – felelős hormon, a melatonin szintetikus változatát. A szakértők véleménye megoszlik a mennyiség és az időzítés szempontjából. Valaki azt javasolja, hogy már 3-4 órával lefekvés előtt vedd be a melatoninos étrendkiegészítőt, valaki pedig 30-60 perccel ágyba bújás előtt ajánlja annak elfogyasztását. (Értelemszerűen az a legbiztosabb, ha az általad választott terméken szereplő instrukciókat követed.)

A melatoninkapszulákban- vagy tablettákban típustól függően általában 0,5-20 mg-nyi hatóanyag található. Mivel mindenki szervezete más, jó ötlet először alacsonyabb dózissal kezdeni, majd fokozatosan növelni a hatóanyag-mennyiséget egészen addig, amíg úgy nem érzed, hogy elérted a kívánt hatást. Ha nem vagy biztos abban, hogy ez a táplálékkiegészítő megfelelő és biztonságos számodra, a vásárlás előtt mindenképp kérd az orvosod tanácsát!

Süss fel, műnap!

Ha utálsz korán kelni, a sötét, hideg téli időszak valószínűleg rátesz még egy jó nagy lapáttal erre a szörnyű érzésre. Akkor sem vagy túl rózsás helyzetben, ha évszaktól függetlenül sötétben kell kimásznod az ágyból, ám erre a problémára megoldást jelenthet a nappali fényt imitáló – természetesen UV-mentes – terápiás LED-lámpa.

Az emberi cirkadián ritmust részben a fény és a sötétség szabályozza: sokat tehetsz energiaszinted növeléséért, ha napsugarak hiányában teljes spektrumú lámpafényben fürdőzöl reggelente legalább 30 percig.

Kerüld a kékséget!

Természetesen nem az égboltról vagy a tengerészkék ruhadarabokról van szó, hanem a digitális eszközök kijelzői által kibocsátott kék fényről. Ez ugyanis a melatonintermelés megzavarása által felboríthatja a cirkadián ritmust. Bár mindenki tisztában van azzal, hogy a mai világban ez szinte lehetetlen küldetés, lefekvés előtt 1-2 órával próbáld a minimumra csökkenteni a képernyők, kijelzők előtt töltött időt, vagy legalább vegyél fel kékfény-blokkoló szemüveget! Így szervezetednek lesz ideje és módja az alvásra hangolódni.

Lefekvés előtt 1-2 órával próbáld a minimumra csökkenteni a képernyők, kijelzők előtt töltött időt! Forrás: Shutterstock

Teljes testcsekkolás a jobb alvásért

Valamikor nem elég a puszta akaraterő, radikális változtatásokat kell bevezetned az életedbe ahhoz, hogy a megfelelő időpontban képes légy elszundítani, illetve az alvás során valóban kipihend magad.

Ellenőrizd, hogy az alábbi tételek ki vannak-e pipálva rendszeres teendőid listáján!

  • a koffeinbevitel minimalizálása vagy legalább megfelelő időzítése – a legjobb, ha szinte teljesen lemondasz róla
  • minimum 30-60 perc intenzív mozgás legalább heti háromszor
  • kiegyensúlyozott étrend az anyagcseretípusodnak és a napi igénybevételednek megfelelően
  • stresszkezelési technikák alkalmazása
  • pihentető alvást biztosító környezet megteremtése (sötétítés, ha kell, alvómaszk, illetve füldugó használata, egészséges, kényelmes matrac, stb.)
  • az alvást megelőző, ráhangoló tevékenységek elvégzése (relaxáló fürdő, nyújtógyakorlatok, nyugtató hangfelvételek hallgatása, lazító masszázs a pároddal, stb.)
  • Alvást megelőző nyugtató zene hallgatása Forrás: Shutterstock

Nyitókép: Shutterstock

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.