Sose húzd be a hasad: súlyos bajokat okozhat

Forrás: Thinkstock -
has izom homokóra lapos has szerv
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ugye te is próbáltad már huzamosabb ideig behúzva tartani a hasadat vagy szoros alakformáló bodyba bújtál? Nos, van egy rossz hírünk: lehet, hogy esztétikailag ez előnyös számodra, azonban egészségtelen és funkciózavarokat, valamint maradandó elváltozásokat is okozhat. 

"A hasizmok felelősek a test stabilitásáért, a gerinc védelméért és azért, hogy szerveink ott maradjanak, ahol kell" - idézi Dr. Adam Taylort, a Lancaster Egyetem anatómusát a The Sun.

"A has hosszú ideig történő vagy rendszeres behúzása a hasizmok egyensúlyhiányát okozhatja, ami az úgynevezett homokóra-szindrómához vezet, ami tulajdonképpen a has szerkezetének a megváltozása. Ez az átalakulás pedig testszerte problémákat okozhat, érintheti a belső szerveket, az izmokat és a gerincet is" - tette hozzá a szakember.

"Amikor behúzzuk a hasunkat, tulajdonképpen csak a felső részét szorítjuk, ezáltal az alhasunk izmait nem használjuk és azok elgyengülnek" - magyarázta a probléma okát dr. Taylor.

Soha ne húzd be hosszú ideig vagy túl gyakran a hasadat! Forrás: Thinkstock

Milyen problémákhoz vezethet a homokóra-szindróma?

Rontja a légzést, csökkenti a tüdőkapacitást. Azt egyelőre nem tudni, hogy ez a változás maradandó-e, de az biztos, hogy az edzést nehezebbé teszi, mivel kevesebb oxigén kerül a véráramba.

A behúzott has maga után vonja a medencefenék károsodását, gyengíti a medencefenék izmait. A stabil medencefenék segít abban, hogy a hólyag, a méh, a hüvely és a belek a megfelelő helyen maradjanak. Ha ez a funkció károsodik, az inkontinenciájához - ami több nőt érint, mint gondolnád - és a kismedencei szervek süllyedéshez vezethet.

A behúzott has nem természetes, így az izmainak a megváltozott helyzete fájdalmat okozhat a test más területein, beleértve a hát alsó részét és a nyakat is. Ez azért történik, mert a testünk megpróbálja kompenzálni a változásokat és tartási hibákat, amelyekből amúgy is van épp elég.

Összességében elmondható, ha úgy véljük, hogy nagy a hasunk, azt ne behúzással vagy leszorítással korrigáljuk, inkább mozogjunk többet és figyeljünk oda az étrendünkre.

Azt persze tudjuk, hogy helyi fogyás nem létezik, mindenesetre vannak gyakorlatok, anelyek feszesebbé teszik a hasizmainkat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.