Zöld gyereknevelés: kiderült, egészségesebbek-e azok a gyerekek, akik a természethez közel nőnek fel

Little,Girl,In,The,Botanical,Garden.,A,Girl,In,A
Shutterstock/ - Inna photographer
természet zöld környezet kutatás gyereknevelés
A Barcelonai Globális Egészségügyi Intézet (ISGlobal) által vezetett kutatás nyolc különböző európai országban – Dániában, Franciaországban, Olaszországban, Litvániában, Norvégiában, Hollandiában, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban – 5 000 gyermek adatait vizsgálta, és szoros kapcsolatot talált a zöld élethely és a jobb tüdőműködés között. A zöld gyereknevelés fontossága nem is lehetne aktuálisabb.

A Barcelonai Globális Egészségügyi Intézet tanulmánya meglepő eredményt hozott és még inkább felhívta a figyelmet a zöld gyereknevelés fontosságára: a zöldebb környékeken élő gyerekeknek jobb volt a tüdőfunkciója. Azoknak, akik távolabb éltek a zöldterületektől, alacsonyabb volt a tüdőkapacitásuk - az a maximális levegőmennyiség, amit egy személy időkorlát nélkül képes kilélegezni egy mélyebb lélegzetvétel után.

zöld gyereknevelés
Zöld gyereknevelés a jobb tüdőműködésért
Forrás: Photothek via Getty Images/Garden

Zöld gyereknevelés a jobb tüdőműködésért

Az eredményeink kiemelik a zöldterületek integrálásának fontosságát a városi környezetekbe a jobb tüdőműködés érdekében, különösen a gyermekek esetében

 - mondja a tanulmány vezető szerzője, Martine Vrijheid. Hozzátették, még nem teljesen értik, hogyan hatnak a zöldterületek a tüdőfunkcióra, de vannak elméleteik.

Tudjuk, hogy a zöldterületek csökkentik a légszennyezést, ami viszont hatással van a légzőszervi egészségre. Úgy gondoljuk, hogy a zöldterületek hasznos mikroorganizmusoknak tehetik ki a gyerekeket, ami hozzájárulhat az immunrendszer fejlődéséhez és közvetetten befolyásolhatja a tüdőfunkciót 

- magyarázza Amanda Fernandes, a tanulmány első szerzője és az ISGlobal kutatója.

Végül, a zöldterületek közelsége valószínűleg játszóterek jelenlétét is jelenti, amelyek fizikai aktivitásra ösztönöznek egy olyan korban, amikor a tüdő még fejlődik

 - magyarázta. 

A kutatók a terhesség alatti lakcímeket is megvizsgálták, hogy kiderítsék, a születés előtt is van-e már hatása a zöldterületeknek. A zöldterületek nem mutattak kapcsolatot a légzőszervi egészség bármely mutatójával, ami arra utal, hogy 

a jobb tüdőfunkció a gyerekkorban történő eseményekhez köthető.

Bár minden társadalmi-gazdasági háttérből származó gyereknél jobb tüdőfunkciót figyeltek meg, az eredmény erősebb volt a magasabb társadalmi-gazdasági háttérrel rendelkező gyerekeknél.

„Ennek egyik lehetséges magyarázata az lehet, hogy a magasabb iskolai végzettséggel vagy jövedelemmel rendelkező családok hozzáférhetnek jobb minőségű, biztonságosabb és jobban karbantartott zöldterületekhez”- mondja Fernandes.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.