A demencia előfordulása 2060-ra megduplázódik – Ez az oka

Getty Images - nopparit
időskor demencia jelei demencia
Idős honfitársainkat sújtó egyik legrémesebb betegség az időskori elbutulás. Előrejelzések szerint a demencia előfordulása mintegy duplájára nő 2060-ra, egy egészen egyszerű okból.

A demencia növekvő aránya az öregek körében egyre nagyobb terhet ró a társadalomra. Egy felmérés szerint 2026-ra duplázódni fog a demens betegek száma. Vajon tehetünk valamit a folyamat visszaszorítása érdekében?

2060-ra meg fog duplázódni a demencia kialakulásának esélye.
Egy felmérés szerint 2060-ra meg fog duplázódni a demencia megjelenésének esélye.
Forrás:  Getty Images

Mitől alakul ki a demencia?

Demenciáról akkor beszélünk, amikor az idegsejtek működési zavara, esetleg súlyosabb mértékű pusztulása lép fel, majd ennek következtében hanyatlásnak indulnak a szociális és szellemi képességek. Legtöbbször idősek az érintettek, de speciális formája akár gyerekeknél is kialakulhat.

Számos oka lehet a demencia kialakulásának, például agyi vérellátás zavara, traumatikus agysérülések, különböző betegségek, valamint fehérjék lerakódása az idegsejtekben.

Utóbbit nevezik Alzheimer-kórnak, ami a demens esetek kialakulásának háromnegyedéért felelős. Demencia tünetei fokozatosan jelentkeznek a kórkép kialakulása egy hosszas folyamat eredménye, amikor érzékelni szokták, sok esetben már késő.

Miért nő duplájára a demens esetek száma?

Egy amerikai kutatás szerint a leggyakoribb forma, az időskori demencia előfordulása várhatóan kétszeresére fog nőni 2060-ra. Míg korábbi kutatások 14 és 23 százalék közé tették a demencia kialakulásának esélyét, addig a friss felmérés ugyanezt az arányt 40%-ra tette.

A nem túl bizalomgerjesztő statisztika alapján rövid időn belül meg kell duplázni a szakápolók számát.

Vagyoni helyzettől eltérően más és más lehet az esélye a demencia kialakulásának, mivel más egészségügyi ellátáshoz és minőségű ételekhez férek hozzá. Ahogy az időskori demencia fokozatai megjelennek, egyre nagyobb figyelmet igényel a páciens.

Miért fog duplájára emelkedni a demens betegek száma?

Azt már bizonyították, hogy a mikroműanyagok koncentrációja az agyban összefüggésbe hozható az Alzheimer-kór kialakulásával, ami az időskori elbutulás vezető oka. Az esetek emelkedő száma egészen más dolog miatt fog megkétszereződni:

Az átlagéletkor növekedésével egyre többen érik el a 80-90 éves kort, amikor a demencia tünetei először jelentkeznek.

Korábban egyszerűen nem éltek elég ideig ahhoz az emberek, hogy elbutuljanak. Emiatt van az, hogy a hosszabb várható élettartammal bíró nők esetén a demencia kialakulásának esélye magasabb, mint a férfiak esetén.

Demencia  megelőzése és kezelése

Kialakult demencia ellen nincs hatékony gyógymód, megelőzése viszont lehetséges. Az orvostudomány és egészségesebb életmód miatt megjelenését már sikerült késleltetni. Ugyan örökletes betegséget nem lehet kivédeni, de rendszeres testmozgás, helyes táplálkozás, bizonyos gyógyszerek szedése, emberi kapcsolatok fenntartása mind csökkentheti a kialakulás esélyét. Mindennél fontosabb a demencia korai tüneteinek felismerése.

Tudatosság a fő kulcsszó itt, amibe beletartozik az is, hogy nyíltan beszéljünk a betegségről.

Rejtett veszély az ágyban: ez a szexuális tevékenység növelheti a demencia kockázatátAlvás közben jelentkeznek először a demencia jelei – Ne hagyd figyelmen kívül!Az Alzheimer-kór első jeleit a zuhany alatt észlelheted– Ez jelzi az alattomos betegséget

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.