Mérgező kombinációk: ezeket soha ne szedd együtt, többet ártanak, mint használnak

Egyre többen szednek étrend-kiegészítőket az egészségük javítása érdekében, azonban sokan nem járnak utána, hogy hogyan érdemes és szabad ezeket kombinálni.
Az orvosok és egészségügyi szakértők figyelmeztetnek, hogy bizonyos étrend-kiegészítők párosítása többet árthat, mint használ: míg egyes kombinációk jól működnek együtt, mások felerősítik a mellékhatásokat, vagy megzavarhatják a felszívódást, ami potenciálisan nagyobb egészségügyi kockázatokhoz vezethet.
Ezért fontos, hogy kikérd kezelőorvosod vagy gyógyszerészed véleményét, pláne, hogy a bizonyos adagok időzítése is mérvadó lehet.
Íme 10 étrend-kiegészítő, amit nem érdemes együtt szedni.
Az egyik leggyakoribb oka annak, hogy az étrend-kiegészítők rossz párosítást eredményezhetnek, ha kiiktatják egymást, ennek tökéletes példája a kalcium és a vas, ugyanis ez a két vitamin verseng a felszívódásért. A kalcium csökkenti a vas mennyiségét a szervezetben, így ezeket nem érdemes együtt szedni.
Sokan szednek rezet és cinket az immunrendszer erősítésére, azonban a táplálkozási szakértők szerint nem ajánlott együtt szedni őket, ugyanis a kalcium és vas kombóhoz hasonlóan szintén csökkentik egymás hatékonyságát.
E két kiegészítő egyidejű bevétele csökkentheti a B-12-vitamin szintjét a szervezetben. A B-12 hiánya vérszegénységet okozhat, ami fáradtsághoz, légszomjhoz, egyensúlyi problémákhoz és memóriazavarokhoz vezethet.
Ezt a két vitamint semmiképp sem szabad egyszerre bevenni, mivel ezek ellentétes hatással lehetnek a véralvadásra. Az E-vitamin nagy dózisai gátolhatják a K-vitaminból származó véralvadási faktort, ami gyomor-bélrendszeri vérzést és akár koponyán belüli vérzést is okozhat.
Mindkét kiegészítő véralvadásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek szinergikusan növelhetik a vérzés kockázatát, különösen nagy dózisban, vagy más vérhígítókkal együtt.
Egy tanulmány szerint kockázatokat rejthet magában a két vitamin kombinálása, ugyanis a B9-vitamin és a B-12-vitamin túlzott fogyasztása semlegesíti a B-12-vitamin-hiány tüneteit, emiatt pedig fennáll a kockázata annak, hogy ha olyan ember szed folsavat, akinél nem diagnosztizáltak a B12-vitamin-hiányt, akár idegrendszeri károsodást is szenvedhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.