Ha ezt a korai jelet felismered, még időben megelőzheted a migrént

Shutterstock - fizkes
migrén migrénes fejfájás egészség
Akit rendszeresen gyötör ez a fejfájás, mindent megtenne, hogy elkerülje a bajt. A migrén megelőzése lehetséges, és vannak olyan jelek, melyek napokkal vagy órákkal a roham előtt figyelmeztetnek a bajra.

Sokkal több, mint egy egyszerű fejfájás, sokszor szinte annyira letaglózza az embert, hogy képtelen bármit is csinálni pihenésen kívül. A migrén megelőzése összetett folyamat, hiszen az étkezés, az életmód, a stressz is okozhatja. Ez a kegyetlen fejfájástípus rohamokban jelentkezik, szerencsés esetben pár órán át tart, de van, hogy napokig kínozza az áldozatot. Általában aki migréntől szenved, havonta egy-két alkalommal is átéli a rohamokat. De mit lehet tenni a migrén megelőzése érdekében, és milyen előjelei vannak, hogy közeledik a roham? Ennek jártunk utána.

A migrén megelőzése lehetséges, ha ismered a korai jeleket.
A migrén megelőzése miatt jó ismerni a figyelmeztető jeleket; az egyik ilyen a sóvárgás a csoki iránt. Forrás: Shutterstock

Korai jelek

A migrént megelőző jelek egyénenként eltérőek lehetnek, és van, akinél órákkal a roham előtt jelentkeznek, mások pedig napokkal korábban tapasztalják őket. Szakértők szerint érdemes naplót vezetni, hogy meg tudd határozni, te melyik jeleket szoktad tapasztalni, mielőtt lecsap rád a migrénes fejfájás. Általában a migrén korai jelei lehetnek a folyamatos ásítozás, a gyakori vizelési inger, és a sóvárgás bizonyos ételek, például a csoki után. Jellemző lehet még a közöny, depresszió, ingerlékenység, de meglepő módon olyan is akad, aki eufóriát, boldogságot él át a közelgő migrén előtt. Sokan a roham előtt emésztési problémákkal, például székrekedéssel vagy hasmenéssel küzdenek, de van, akinél a hang- és fényérzékenység jelentkezik jóval a fájdalom előtt.

Migrén megelőzése: mi az, ami segít?

A migrénre nagyon ritkán hatnak a szokásos nem-szteroid gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, érdemes kifejezetten migrén elleni orvosságot bevenni, még a roham kezdetekor, vagy a roham előtti jelek megjelenésekor. Ha havonta több rohamod szokott lenni, és nem hatnak rá a hagyományos fájdalomcsillapítók, egyeztess a háziorvosoddal a gyógyszerezéssel kapcsolatban. A migrén megelőzése akkor a leghatásosabb, ha igyekszel elkerülni a migrént provokáló tényezőket. Ezek:

  • Bizonyos ételek és italok: Az érlelt sajtok, a csokoládé, a kovászolt ételek, a koffein és az alkohol migrént válthatnak ki az arra érzékenyeknél.
  • Stressz: A feszültség, a túlterheltség is migrénes fejfájást okozhatnak, érdemes stresszkezelő technikákat elsajátítani, és rendszeres mozgást, pihenést beiktatni a mindennapokba.
  • Rossz alvás: Ha túl sokat vagy túl keveset alszol, az is növelheti a rohamok kialakulásának esélyét.
  • Fények és zajok: A túl erős fény, erős zaj is migrénes fejfájást okozhat.
  • Rendszertelen étkezés: A hirtelen vércukorszint csökkenés vagy ingadozás is provokálhat migrént.
     

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.