A dohányzás nemcsak a tüdőre és a szívre van káros hatással, hanem az agy egészségét is súlyosan veszélyezteti. Számos tanulmány kimutatta, hogy a dohányzás jelentősen növeli a demencia, különösen az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
A dohányzás számos módon károsítja az agyat:
A jó hír az, hogy a dohányzás abbahagyása csökkentheti a demencia kockázatát. Az Alzheimer’s Society szerint a dohányzásról való leszokás után a demencia kockázata a nem dohányzók szintjére csökkenhet. Minél korábban hagyja abba valaki a dohányzást, annál nagyobb az esélye annak, hogy elkerülje a kognitív hanyatlást. Azonban ha valaki eléri a határt és átlépi azt, onnantól már lehetetlen visszafordítani a folyamatot. Éppen ezért nem ajánlott már csak akkor cselekedni, amikor megjelent a probléma, mindig megelőző jelleggel kell cselekedni.
Egyes tanulmányok szerint a dohányzás különösen káros hatással van a nők kognitív funkcióira. A nők esetében a dohányzás erősebben befolyásolhatja a tanulási és emlékezési képességeket, mint a férfiaknál.
A dohányzás nemcsak a fizikai egészségre, hanem az agy működésére is súlyos hatással van. A memória romlása, a kognitív funkciók csökkenése és a demencia kockázatának növekedése mind összefüggésbe hozható a dohányzással. A dohányzás abbahagyása nemcsak a tüdő és a szív egészségét javítja, hanem az agy működését is védi, csökkentve a demencia kialakulásának esélyét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.