Nem hiszed el, mit javasol a tudós a hosszú életért – És nem, nem a konditermet!

Akik azt hiszik, hogy a sokáig tartó, egészséges életmód kulcsa az, ha fél életünket egy rokonszenves edzőteremben töltjük. Meglepő lehet számukra annak a szakértőnek a véleménye, aki szerint a hosszú élet titka egészen más rutinban keresendő. Vajon mivel tehetjük a legtöbbet azért, hogy megéljük a száz évet?
Napjaink egyik fő betegsége a mozgásszegény életmód, mely hosszú évekkel megrövidíti életünket. Az irodában töltött ülőmunka kompenzálására sokan váltanak kondibérletet, esetleg mennek el kocogni, amivel alapból nincs is semmi baj, ám Dr. Gareth Nye, a Salfordi Egyetem biomedicinális szakértője rámutatott egy komoly hiányosságára.
A szakértő véleménye alapján a strukturált testmozgás helyett a teljes napi aktivitásra kell koncentrálni.
Statisztikailag ugyanis azok élnek tovább, akik a nap folyamán több testmozgást végeznek és kerülik a hosszabb ülést. Teljes aktivitási szintnek nevezte azt az állapotot, amikor kisebb dózisban, kevésbé megerőltető, természetes mozgásformát illeszt be az ember mindennapi életébe. Az sem válik a nagy intenzitású sportok előnyére, hogy könnyen vezet következetlenséghez, kimaradt edzéshez.
Azonban nem ez volt az egyetlen, amit a hosszú élet titkáról megosztott velünk.
A sok ülés, fekvés bizonyítottan Alzheimer-kórhoz, valamint szív és érrendszeri megbetegedésekhez vezet, aminek elkerülésére nem az edzőterem-bérlet a legjobb megoldás. A szakértő ajánlása alapján jobb, ha egész nap kisebb testmozgást iktatunk be.
Áttérhetünk álló íróasztalra, vagy időnként felállhatunk munkaidőben, hogy kinyújtózzunk, de az is hatékony lehet, ha többet gyalogolunk.
Egészséges életmód eléréséhez szinte magától értetendő, hogy kerüljük a dohányzást, alkoholfogyasztást, feldolgozott, magas telített zsírtartalmú élelmiszereket. Helyettük a sovány húsokat, biogazdaságokból származó élelmiszereket javasol, meglepő viszont, hogy a mirelit is jó alternatíva lehet a szakértő véleménye alapján.
A hosszú élethez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, hisz a nem elégséges pihenőidő bizonyítottan növeli az elhízás, szív-, cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ezzel szemben a rendszeres, nyolc órát meghaladó alvás 30%-kal növeli a hosszú élet esélyét.
Dr. Nye utolsó tétele a hosszú élet titkához az, hogy ismerjük meg a családunkban rendszeresen előforduló betegségeket, hisz így jóval tudatosabban állunk hozzá az egészséges életmódhoz, gyakrabban járunk orvosi ellenőrzésre. Az élettartam szempontjából nem elhanyagolható a genetika, hisz 20-30%-ban meghatározza mikor jön el számunkra a vég.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.