Egy csodás európai sziget csemegéje borzalmas betegséget okozhat: jól gondold meg, megkóstolod-e

Casu,Marzu,,Sardinian,Cheese,With,Larvae,Of,Piophila,Casei
Shutterstock/Copyright (c) 2019 Gengis90/Shutterstock. No use without permission. - Gengis90
különlegesség Szardínia sajt
Hallottál már a világ legveszélyesebb sajtjáról? A helyiek szerint isteni csemege, de mi sosem kóstolnánk meg. Elmondjuk, miért.

Közeleg a nyári szabadságok ideje, amikor a legtöbben új tájakat, országokat és különleges ételeket fedeznek fel. Valóban nincs jobb annál, mint amikor a tengerparton megihatunk egy jó pohár bort, vagy egy korsó sört, mellé pedig megkóstolhatjuk a helyi konyha legjavát. Abba bele sem gondolunk, hogy egyes ételek, helyi specialitások bizony veszélyesek is lehetnek.

Ebbe a kategóriába tartozik az egyik csodás európai sziget "csemegéje" is, aminek fogyasztása komoly betegséget okozhat, és árusítása már illegális. A szardíniai casu martzu sajt 2009-ben a világ legveszélyesebb sajtja lett a Guinness Rekordok Könyve szerint, de ez továbbra sem akadályozza a szárdokat abban, hogy elkészítsék, és - illegálisan - árulják is. A sajtot nagyon egyedi, különleges módon készítik, ugyanis az alapanyagokhoz férgeket kevernek, amik a sajtban kelnek ki, aztán végigjárják a terméket. Megemésztik a sajtban lévő fehérjét, ettől az krémesebb, lágyabb lesz.

Paolo Solinas, szardíniai ételszakértő elmagyarázta, miért szeretik a helyiek a case martzut, annak ellenére, hogy nagyon sokan gusztustalannak tartják.

„Pontosan a férgekkel való fertőzöttség ennek a sajtnak a varázsa és gyönyöre” - mondta a CNN Travelnek. „Kiváltságos, aki megkóstolhatja."

Giovanni Fancello, egy 80-as évei elején járó újságíró Szardíniáról elmondta: 

Mindig is ettünk férgeket. Már Plinius és Arisztotelész is írt róla. A casu martzu készítése a történelmünk része. Keletkezése a véletlen, a csoda és természetfeletti események eredménye.

Annak ellenére, hogy Szardínián rendkívül népszerű ez az étel, az Európai Unió területén tilos a forgalmazása. Ennek oka az, hogy a lárvák túlélhetnek a gyomorban, bejuthatnak a bélrendszerbe, onnan pedig az egész testbe, ahol kikelhetnek. Ennek ellenére évente körülbelül 100 tonna casu martzut állítanak elő körülbelül 2-3 millió értékben.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.