szakértői vélemény cukor tévhitek méz dietetikus
Sokan gondolják, hogy a méz egészségesebb, mint a cukor, mivel „természetesebb”. Azonban, ahogy Schmidt Judit dietetikus is rámutat, a cukor vagy méz estében mindkettő hasonló hatással van a szervezetünkre, így érdemes őket mértékkel fogyasztani.

Amikor egészségesebb alternatívákat keresünk a cukor helyettesítésére, a méz gyakran az első választásunk. De vajon a cukor vagy méz az egészségesebb? Természetessége és finom íze miatt sokan úgy gondolják, hogy a méz jobb döntés lehet, mint a hagyományos kristálycukor. De vajon tényleg ennyivel különbözik a kettő egymástól? Cikkünkben Schmidt Judit dietetikus kifejti a cukor és a méz közti hasonlóságokat és különbségeket, valamint, hogy milyen alternatívák állnak rendelkezésünkre, ha egy kis változást szeretnénk bevezetni az étrendünkbe.

cukor vagy méz? dietetikus, tények tévhitek
Cukor vagy méz? A méz természetes eredetű édesítőszer, de egészségügyi szempontból nem jelentősen előnyösebb a cukornál, árulta el Schmidt Judit dietetikus
Forrás: Shutterstock/puha dorin

Cukor vagy méz? – Mindkettőt érdemes mértékkel fogyasztani

Gyakori tévhit, hogy a méz sokkal egészségesebb, mint a cukor, mivel „természetesebb”. A méz és a cukor energia- és szénhidráttartalma hasonló és a vércukorszintre kifejtett hatásuk is lényegében azonos. A méz glikémiás indexe (A glikémiás index azt mutatja meg, hogy egy adott élelmiszer, alapanyag vércukorszint-emelő hatása hogyan viszonyul a szőlőcukor (glükóz) vércukorszint-emelő hatásához.) is meglehetősen magas, így gyorsan megemeli a vércukorszintet, hasonlóan a cukorhoz. 

A méz és a cukor kémiai összetételükben különböznek. A cukor, vagyis a szacharóz, egy glükóz- és fruktózmolekulából áll, míg a méz főként glükózt és fruktózt tartalmaz a víz, vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok is mellett. Ezen tápanyagok mennyisége nem elég nagy ahhoz, hogy számottevő egészségügyi előnyöket nyújtson. Ettől függetlenül, aki szereti, annak érdemes a mézet használnia, de mértékkel. 

Schmidt Judit dietetikus, cukor vagy méz?
 Schmidt Judit dietetikus
Fotó: Faragó László

A méz így lényegében nem egy „diétás cukor”, de a szénhidráton túl tartalmaz más értékes tápanyagokat is, emiatt jobb bizonyos szempontból a megítélése. 

A méz természetes eredetű édesítőszer, de egészségügyi szempontból nem jelentősen előnyösebb a cukornál.  Mindkettőt mértékkel célszerű fogyasztani az egészségeseknek is. 

Édesítsünk okosan

Lehetőleg kerüljük a cukrozott üdítők ivását, és például édességek, sütemények készítésekor az édesebb gyümölcsökkel, asztalt gyümölcsökkel édesítsünk elsőként, s kisebb mértékben adjunk cukrot, mézet ezekhez a desszertekhez! Az ősszel, télen ivott teába akkor keverjük bele a mézet, ha az már kicsit kihűlt, már nem forró, így a mézben lévő, hőérzékeny vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok nem sérülnek! A különböző cukortípusok, mint a barna cukor vagy a nádcukor, kémiailag szinte ugyanazok, mint a répacukor, így nincs különbség az egészségügyi hatásukban és a tápanyag tartalmukban sem. A barna cukor előnye pusztán esztétikai: szebb színűvé teszi a süteményeket.

Fontos: A mézet egyéves kor alatt nem szabad adni a babáknak, mivel előfordulhatnak benne a Clostridium botulinum spórái, amelyek komoly megbetegedést okozhatnak.

Természetes és mesterséges édesítőszerek: Melyik a jobb választás?

A természetes és mesterséges édesítőszerek, mint például a sztívia vagy eritrit akkor jelenthetnek jobb alternatívát, ha valaki például cukorbeteg vagy inzulinrezisztenciával diagnosztizálták, esetleg, ha túlsúly és/vagy elhízás miatt szükséges számára a csökkentett energia-felvétel. Ezek az édesítőszerek nem emelik a vércukorszintet, intenzíven édesítenek, emiatt a cukor vagy a méz édes ízének kiváltására alkalmasak lehetnek.

Természetesen nem lehet minden ennyire egyszerű: a sztíviát sokan nem kedvelik a kesernyés mellékíze miatt, az eritrit pedig nagyobb mennyiségben az arra érzékenyeknél hasmenést, hasi görcsöket okozhat. A mesterséges édesítőszerekkel kapcsolatosan pedig az utóbbi időben túl nagy az ellenállás a lakosság körében. Bár itt is sok a tévhit, mivel szinte lehetetlen annyit fogyasztanunk ezekből egy nap, hogy rövid távon is komoly egészségügyi hatásuk legyen. Emiatt, ha valaki a cukrot és a mézet mellőzné, a leginkább a sztívia vagy az eritrit között válogathat.
Ezek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.