Titanic A Gyűrűk Ura - A király visszatér Oscar-díj Paul Newman Hollywood Los Angeles Rachel Weisz Ben Hur Casablanca Oscar 2011
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Február 27-én vasárnap rendezik meg a 83. Oscar-gálát, az Egyesült Államok legrangosabb filmes eseményét. Hetek óta a jelöltekről és a biztos befutókról szólnak a hírek, de azért nem árt tudni azt sem, kinek köszönhetjük az Oscar-díjat, hogyan is készülnek a szobrocskák, és kikre lehetünk mi, magyarok a legbüszkébbek Oscar-fronton!

Forrás: AFP
Forrás: AFP


Oscar története

Az Oscar-díj - hivatalosan Academy Award - 1929 óta kerül kiosztásra a filmszakmában. Általában minden év februárjának utolsó vasárnapján tartják a díjátadó ceremóniát - most már Hollywoodban, a 3400 férőhelyes Kodak Színházban. Korábban Los Angelesben és New York városában is tartottak díjátadókat. A jelölt filmek között az előző évben bemutatott alkotások szerepelhetnek, a jelöléseket és a nyerteseket pedig legnagyobb titokban a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia választja ki. A technikai kategóriákban három, a többi kategóriában öt jelöltet állítanak, de A legjobb filmnek járó elismerésért 2010 óta tíz film versenyez.

Forrás: AFP
Forrás: AFP

Miért éppen Oscar?

1929-ben, az első díjkiosztón még nem volt neve a szobornak - 1931-ben a "legenda szerint" Margaret Herrick, az Amerikai Filmakadémia első könyvtárosa a szobor nézegetése közben rájött, hogy az alak nagyon hasonlít nagyapjára, a texasi Oscar Pierce-re - ezért lett az aranyszobrocska végül Oscar. A díjátadó gála olyanannyira közkedvelt eseménnyé nőtte ki magát néhány éven belül, hogy míg először a média jelenléte nélkül zajlott az Oscar, a következő alkalommal már rádión közvetítették a filmes rendezvényt. A díjátadó egyik évben sem maradhatott ki: sem a világháború, sem más egyéb katasztrófa vagy tragédia nem adott okot arra, hogy elmaradjon az Oscar-gála.

Forrás: AFP
Forrás: AFP


Hogyan készül a szobrocska?

Évente 12 ember segítségével 50 szobor készül, melyek tömege 3,85 kg, magasságuk pedig 34 cm. Egy szobor előállítási költsége körülbelül százezer forintba kerül. Ennél azonban többet ér a szobor eszmei értéke - hiszen ezt a díjat csak a legkiválóbb filmszakmabeliek kaphatják meg. A szobrok első alkalommal aranyozott bronzból készültek, később a bronzot a fém váltotta fel, végül pedig 24 karátos arannyal vonták be őket. A második világháború idején a fémhiány miatt az Oscar festett gipszből készült három évig - de a háború után az Akadémia becserélte az addig kapott gipszdíjakat aranyozott fémre.


Megéri az Oscar-díj

Az eseményt minden évben milliók követik nyomon - az Akadémia éves költségvetését a díjátadó reklámbevételei adják. A díj az eszmei értéken és az elismerésen túl igencsak jövedelmező a győztes színészekre és a filmekre nézve. Már az Oscar-jelölés is a legjobb főszereplő kategóriában egymillió dollárral, míg a győzelem ötmillió dollárral emelheti a színésznek a következő filmjéért kapott gázsi összegét. Összesítések szerint a filmstúdiók a "jelölési" pénzzel átlag 30 milliós, a győzelemmel akár 80-100 milliós többlet bevételre számíthatnak, mert egy Oscar-díj igazi hívószó a moziba járóknak és a DVD-kölcsönzőknek egyaránt. A legjövedelmezőbb, Oscar-díjjal jutalmazott filmek listáján szerepel többek között az Elfújta a szél, a Titanic, a Ben Hur és a Gyűrűk ura - A király visszatér című filmek is. A Super Bowl mellett az Oscar-díjkiosztót nézik a legtöbben az Egyesült Államokban, így a hirdetési bevételek is egyre nőnek. 1995-ben egy félperces reklámspot még 700 ezer dollárba került a hirdetőknek, idén azonban ezek ára eléri az 1,7 millió dollárt.

Magyarok és az Oscar-díj

William S. Darling: A magyar származású látványtervező három alkalommal nyert díjat: 1933-ban a Kavalkád, 1943-ban a Bernadette dala és 1946-ban az Anna és a sziámi király című filmekért.
Geza Herczeg 1937-ben az Emile Zola élete című film forgatókönyvírójaként kapta az elismerést.
Kertész Mihályt a 1942-ben bemutatott Casablanca rendezéséért díjazták.
George Pal, eredeti nevén Marczincsák György Pál, 1944-ben, Adolph Zukor 1949-ben kapott életműdjat.
Rózsa Miklós zeneszerzőként három alkalommal kapott szobrocskát: a Ben Hur, az Elbűvölve és a A Double Life című filmekért.
Alexandre Trauner a Legénylakás látványtervezőjeként kapott díjat.
Joseph Kish a Bolondok hajója látványtervezőjeként lett Oscar-díjas.
Zsigmond Vilmos 1978-ban nyert Oscart A harmadik típusú találkozások című film fényképezéséért.
Rofusz Ferenc A legjobb animációs rövidfilm kategóriájában 1981-ben A Légy c. rövidfilm rendezéséért kapott elismerést.
Szabó István Mephisto c. filmje 1982-ben a legjobb külföldi film kategóriájában nyert díjat.

Magyar származású színésznek is osztottak már Oscar-díjat: Paul Lukast, eredeti nevén Lukács Pál, az Őrség a Rajnán c. film főszerepéért jutalmazták. 1986-ban A pénz színe című filmben nyújtott alakításáért a magyar édesanyától származó Paul Newmant díjazták, 2006-ban pedig a legjobb női mellékszereplő Rachel Weisz lett - az ő apja George Weisz magyar feltaláló.

Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is!


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.