Rockhírességek, akik soha nem kapták meg az elismerést

zene előadóművész zenész Grammy-díj
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A Led Zeppelin, Chuck Berry, a Queen, a Beach Boys, Jimi Hendrix, Bob Marley, Janis Joplin, Buddy Holly, a Doors, Neil Young - csak néhány név a rockzene történetének "alapvetései" közül, akik soha nem kapták meg a legnagyobb szakmai elismerést, a Grammy-díjat.

A Los Angeles-i Staples Centerben vasárnap 53. alkalommal adják át a Grammyket. A díjjal több mint száz kategóriában a zenei élet gyakorlatilag minden műfaját értékelik a poptól a rockon át a countryig, a hiphoptól a latin dallamokig, a gospeltől a dzsesszen keresztül a klasszikus zenéig.

A sors kifürkészhetetlensége folytán a rockzene klasszikusai közül számos nagy név nem kapta meg az elismerést: sokan már meghaltak közülük, az élők jó része visszavonult és nagyszerű formációk oszlottak fel. Az egyik legnagyobb hatású csapatot, a Led Zeppelint mindössze egyszer jelölték Grammyre - 1970-ben a legjobb új művész kategóriában -, de akkor is alulmaradt egy másik fantasztikus zenekar, a Crosby, Stills & Nash ellenében - írta a Spinner című zenei honlap.


Chuck Berry, a rock and roll egyik "feltalálója" most 84 éves, és bár még mindig fel-fellép, három évtizede nem készített stúdióalbumot. A Johnny B. Goode, a Maybellene vagy a Rock and Roll Music című dal szerzője már túl volt legnagyobb sikerein, amikor 1959-ben először átadták a Grammyket, így maradhatott le az elismerésről. Az első Grammyk átadása előtt néhány hónappal halt meg repülőgép-szerencsétlenségben a tehetségével Elvis Presleyvel vetekedő Buddy Holly, aki így szintén nem kapott soha Grammy-díjat.


A Queen együttes Freddy Mercury halála, 1991 óta már csak - részben posztumusz - életműdíjban reménykedhet, holott a banda 170 millió albumot adott el és nincs ember, aki a We Are The Champion című számot ne ismerné. A Beach Boyst a hatvanas évek második felében a Beatles amerikai konkurenciájának tartották, Pet Sounds című lemezük gyakran vezeti a minden idők legjobb rocklemezeit soroló listákat. Grammyjük nekik sincs, bár a frontember, Brian Wilson 2005-ben szólóban azért begyűjtött egyet. Diana Ross viszont nem, sem a Supremes tagjaként, sem szólóénekesnőként, pedig sikert sikerre halmozott csaknem fél évszázadon át, és 12 amerikai listavezető dala volt.



Bár Jimi Hendrix pályafutása igen rövidre sikeredett - mindössze 27 éves volt, amikor 1970-ben meghalt -, kevés nála meghatározóbb gitárosa volt a rockzenének. "Természetesen" ő sem kapott Grammyt, miként a hozzá hasonlóan tragikus sorsú, és szintén 27 évesen elhunyt énekesnő, Janis Joplin sem.

Forrás: AFP
Forrás: AFP


Bab Marley a reggae uralkodója volt, és szintén nem kapott Grammyt. Helyzetét nem segítette, hogy a legjobb reggae album kategóriát csak négy évvel halála után, 1985-ben hozták létre. A hatvanas évek "brit inváziójának" egyik élcsapata, a Kinks is hiába várt az elismerésre, pedig mondjuk a You Really Got Me-ért megérdemelte volna. A Doors feloszlása, tehát alapvetően Jim Morrison 1972-ben bekövetkezett halála után lett világhírű; így nem érdemelt díjat a Light My Fire vagy a Hello, I Love You című dal sem.


A most 65 éves kanadai Neil Young speciális eset: ha úgy nézzük, kapott már Grammyt, hiszen box setje művészeti munkáját tavaly elismerték ezzel a díjjal. Zenei munkáiért - volt az akár a Buffalo Springfield vagy a Crosby, Stills, Nash & Young "színeiben", akár szólóban - még nem jutalmazták, 2010-ben kiadott lemezével, a Le Noise-zal viszont be is futhat, hiszen az azon található Angry World-öt jelölték a legjobb szóló rockénekes előadás kategóriában.

Az idei jelöltek közül kiemelkedik Eminem: a 38 éves rapper tíz kategóriában esélyes a Grammyre, mellette Bruno Mars hét, Lady Antebellum, Jay-Z és Lady Gaga hat-hat jelölést kapott. Grammyt életműért is lehet kapni; ennek díjátadója a fő gála előtt egy nappal, szombaton lesz Los Angelesben. Idén Julie Andrews angol színésznő, Roy Haynes amerikai dzsesszdobos, a punkrock úttörőjének számító Ramones zenekar, Dolly Parton amerikai country énekesnő, a New York-i Juilliard Vonósnégyes, az 1960-as évek amerikai népzenei újjáéledésében élenjáró The Kingston Trio, valamint a 101 éves gospel legenda, a kanadai George Beverly Shea kap életműdíjat.


Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is!



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.