Munka Törvénykönyve szabadság változás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
December elején kerülhet a parlament elé az a csomag, ami a Munka Törvénykönyvének módosításait tartalmazza. 

A Munka Törvénykönyvének módosítása azzal a céllal jött létre, hogy megfeleljen a kiszámítható munkafeltételekről, illetve a munka és a magánélet egyensúlyáról szóló brüsszeli irányelveknek.

"Minden munkavállalónak joga van az egészségét, biztonságát és méltóságát tiszteletben tartó munkafeltételekhez, a munkaidő felső határának korlátozásához, a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz" - hangsúlyozza az Unió alapjogi chartája.

A javasolt új szabályozás szerint a gyermek születése után:

  • 2 hónapon belül 10 apanap,
  • a gyermek három éves koráig pedig 44 napnyi szülői szabadság jár majd.

Emelett a garantált szabadság, vagyis a 20 nap mindenkinek jár. Ehhez járhatnak pótszabadságok:

  • az életkor alapján járó pótszabadság, ami legfeljebb 10 munkanap,
  • a gyermekek 16 éves koráig járó pótszabadság, ami gyermekenként 2, de egy évben legfeljebb 7 munkanap,
  • a fogyatékossággal élő gyerekek után plusz 2 nap,
  • a sugárzásnak kitett vagy föld alatt dolgozó, illetve súlyosan egészségkárosodott dolgozóknak 5 nap

A szabadságok kivételének módja is változik. A fő szabály, hogy a szabadságot a munkáltatónak úgy kell kiadnia, hogy annak időtartama folytatólagosan legalább 14 nap legyen, valamint a dolgozó az alapszabadsága harmadát akkor veheti ki, amikor akarja.

Forrás: Freepik

A mostani módosítás lényege, hogy a munkáltató nem köteles szabadságra engedni dolgozóját "kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén". Ha ugyanis egy cégnél egyszerre túl sokan mennek el szabadságra, akkor az az adott munkahely számára veszélyes helyzetet teremthet.

A normál szabadság mellett a magyar szabályozás szerint a gyermek kétéves koráig vehető igénybe a gyermekgondozási díj (gyed), ami mellett 2014-től teljes állásban is lehet dolgozni. 2014-ig annak a szülőnek járt a gyed, aki felfüggesztette a munkáját, ők leginkább a nők voltak. 2014-től ez megváltozott, így már a férfiak is szívesebben mennek gyedre és mellette akár nyolc órában dolgoznak is. 2019-ben több mint 13 ezer férfi vette igénybe a gyedet, ami az országos átlag 12,8 százaléka volt. A statisztikák szerint ott igénylik nagyobb arányban a férfiak a gyedet, ahol az alacsony bérek miatt jobban számít, hogy kinek a keresete után folyósítják - írja a Ripost.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.