40 éve mutatták be a Flashdance-t – 15 érdekesség minden idők egyik leghíresebb táncos filmjéről

film táncos magazin Flashdance
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
1983. április 15-én mutatták be a Flashdance-t, ami nemcsak a nyolcvanas évek kultikus táncos-szerelmes mozisikerévé vált, de máig meghatározza a zsánert. A kerek évforduló alkalmából összegyűjtöttünk egy csokornyi érdekességet a filmről.

1

A film története egy valós személy, a torontói Maureen Marder élettörténetén alapul, aki nappal építkezéseken dolgozott, éjszakánként pedig klubokban dolgozott a megélhetésért, míg sikerült kitörnie és táncművésszé válnia.

Flashdance (Jennifer Beals) Forrás: Paramount Pictures

2

Maureen Marder mindössze 2300 dollárért adta el az élettörténete jogait a Paramount stúdiónak. Amikor később a film óriási siker lett, jogi úton megpróbált részesedni a hatalmas nyereségből. A bíróság azonban elutasította, mert korábban olyan szerződést írt alá, amiben eláll minden további követeléstől.

3

Először Brian De Palmát szerződtették a rendezői posztra, és már néhány hetet el is töltött az előkészítéssel, amikor távozott egy teljesen másféle kultfilm, A sebhelyesarcú kedvéért. Adrien Lyne érkezett helyette, és nem ez maradt egy egyetlen csere kettejük között: négy évvel később De Palma visszamondta a Végzetes vonzerőt is, amit végül szintén Lyne rendezett meg.

4

A film egyik forgatókönyvírója a magyar származású Joe Eszterhas volt. Vélhetően neki köszönhető az is, hogy a történetbeli egyik család tagjai a Szabo vezetéknevet viselik.

5

A forgatókönyv egy korai változatában a főszereplő lánynak lett volna egy meleg fiúbarátja. Ezt végül kihúzták a sztoriból, mert a nyolcvanas években az ilyesmi még túlságosan tabudöntögetőnek és üzletileg kockázatosnak számított.

6

A főszerepre rengeteg színésznőt meghallgattak a készítők, míg végül a választásuk az akkor még teljesen ismeretlen Jennifer Bealsre esett. A casting utolsó körébe négyen jutottak be, és az alkotók képtelenek voltak köztük dönteni. Végül megszavaztatták a stúdió titkárnőit, így alakult ki a végeredmény.

A főszerepre rengeteg színésznőt meghallgattak a készítők, míg végül a választásuk az akkor még teljesen ismeretlen Jennifer Bealsre esett Forrás: Collection Christophel/© Paramount Pictures / PolyGram Filmed Entertainment/Paramount Pictures / Polygram Fi

7

A férfi főszerepre többek között Pierce Brosnan, Robert De Niro, Richard Gere, Mel Gibson, Tom Hanks, Jack Nicholson és John Travolta is esélyesnek számított. Burt Reynoldsnak, Al Pacinónak és a Kiss-énekes Gene Simmonsnak fel is ajánlották a szerepet, de mindegyikük visszautasította. Az akkoriban még ismeretlen Kevin Costnert visszautasították a meghallgatáson. Végül Michael Nouri lett a befutó, akinek aztán ez lett az egyetlen igazán híres szerepe a karrierje során.

Michael Nouri lett a befutó, akinek aztán ez lett az egyetlen igazán híres szerepe a karrierje során Forrás: AFP/Photo 12

8

Jennifer Beals híres kivágott nyakú melegítőfelsője igazi divatot teremtett a nyolcvanas években, pedig egy véletlen révén került bele a filmbe. A színésznő csak próbákra szánt saját melegítője ugyanis annyira összement a mosásban, hogy egy hirtelen ötlettől vezérelve így tette használhatóvá, a film jelmeztervezőjének pedig annyira megtetszett a látvány, hogy egy egész szettet kreált hozzá.

9

A táncjelenetekben Jennifer Beals helyett dublőrök láthatók, főként Marine Jahan. De a nagy meghallgatás levegőben úszó mozdulatát a tornász Sharon Shapiro produkálta a kamerák előtt, a breaktánc elemeket pedig egy férfitáncos, Crazy Legs. A nevüket szándékosan nem írták ki a stáblistára, hogy minél hihetőbb maradjon a varázs.

10

Amikor a filmben a főszereplő lány kitölti a jelentkezését a tánciskolába, a papírra Jennifer Beals a saját születési dátumát és a saját szülei keresztnevét írja fel.

11

A Flashdance filmzenéjéből mindössze két hét alatt több mint 700 ezer példányt adtak el, és ez az MTV-videoklipekkel együtt nagyban hozzájárult ahhoz is, hogy a mozikban gyengén kezdő film végül kasszasiker lett.

12

A film gyártási költsége 7 millió dollár volt, és ehhez képest termelt aztán világszerte 200 millió dollár feletti bevételt a mozipénztáraknál.

13

A következő évi Oscar-gálán négy díjra is jelölték a filmet: a legjobb operatőr, a legjobb vágás, és a legjobb betétdal kategóriájában is versenyzett, utóbbi esetben két jelölttel is. Végül egyedül a What A Feeling című gigasláger nyert közülük.

14

Az Oscar-díjas betétdalt eredetileg férfiénekessel vették fel, és csak később jött az ötlet, hogy ha a film főszereplője nő, akkor jobban illene hozzá egy női hangon előadott dal. Így lett Joe Esposito helyett Irene Cara a dal énekese, és annyira az utolsó pillanatban történt a változtatás, hogy nemváltás miatti szövegváltoztatásokat a stúdióba menet a taxiban írták meg.

15

A Flashdance 1983. április 15-én került az amerikai mozikba. Magyarországon csak több mint két évvel később, 1985. május 23-tól láthatták a nézők.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.