Végre megoldották a maja naptár rejtélyét

Forrás: AFP -
tudomány érdekesség maja naptár
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A Tulane Egyetem két tudósa végre megoldotta a maja naptár 819 napos ciklusának rejtélyét, amelyről úgy vélték, hogy a bolygók mozgásával áll összefüggésben.

Az Ancient Mesoamerica folyóiratban megjelent tanulmány szerint a titok a 45 éves bolygóegyüttállás szemléletét vette alapul. A megoldás akkor vált nyilvánvalóvá, amikor a kutatók 20 darab 819 napos idősíkot, összesen 16 380 napot vizsgáltak meg.

Forrás: AFP

A 819 napos naptár az összes látható bolygó szinodikus periódusát tartalmazza, azaz azt az időtartamot, amely alatt a Földről nézve valamely égitest a Naphoz képest ismét ugyanabba a helyzetbe kerül.

Ahelyett, hogy egyetlen bolygóra korlátozódtak volna a maja csillagászok, inkább egy nagyobb rendszert képzeltek el, amelyet a látható bolygók szinodikus periódusainak előrejelzésére, valamint a Tzolk'in (a maja naptár alapciklusa, az ősi és a modern maják társadalmának és szertartásainak kiemelkedő eleme) és a Naptárkör ciklusaival való összevetésre lehetett használni – írja a Blikk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.