Ki az a Márton, miért szent, és miért van egyáltalán napja?

szent márton libalakoma márton-nap magazin legenda
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha Márton-nap, akkor mulatság és libalakoma, lámpás felvonulás és még jó néhány szokás, melyet ismerünk és szeretünk, azt azonban, hogy mi közük van a középkor egyik legnépszerűbb szentjéhez, Mártonhoz, és hogy egyáltalán ki ő, azt jóval kevesebben tudják. 

Szent Márton természetesen nem volt mindig szent. 316-ban vagy 317-ben született a Római Birodalom Sabaria provinciájában, ami a mai Szombathely városának felel meg. Apja a római légió katonája volt, elöljáró, akit hűségéért egy itáliai birtokkal ajándékozott meg Róma császára. Mártont vonzotta a kereszténység, már 12 éves korában szeretett volna Isten szolgájául szegődni, ám édesapja, aki egykor 15 éves korában csatlakozott a római légióhoz, nem támogatta ebben fiát. Ő titokban mégis kérte felvételét a keresztények közé, és a püspök hittanulóvá is avatta, ám szüleinek köszönhetően Mártonból is katona lett, aki a franciaországi Amiens-ben szolgálta császárát.

A legenda

Ott történt meg vele a híres eset, egy hideg téli estén. Márton sétálgatott Amiens utcáin, amikor meglátta, hogy egy koldust bántalmaz és kifoszt néhány rabló. A hős katona odament a koldushoz, köpenyét kettévágta és az egyik felét a koldus vállára terítette. Még aznap éjjel megjelent álmában Jézus, s bár utána még egy csatába elindult, oda fegyvert már nem vitt magával. A harc aznap katonatársai számára is elmaradt, amit ők Márton csodatételének nyilvánítottak.

Szent Márton legenda Forrás: Shutterstock/Zvonimir Atletic

Márton ezután leszerelt a légiótól és onnantól Isten szolgálatába állt. Elsőként saját édesanyját keresztelte meg, majd a gall falvak lakóit térítette meg. 371-ben választották Tours pöspökévé, ami nem volt zökkenőmentes, ugyanis Márton tervei között nem szerepelt a püspökség, ezért a pápa követei elől bemenekült egy libaólba, hogy ott bújjon el a neki szánt feladat elől, ám a ludak hangosan gágogni kezdtek, Márton pedig lebukott, és kénytelen-kelletlen el kelett fogadnia a megbízást.

Ő volt kora legismertebb papjainak egyike, aki püspökként is ugyanúgy folytatta tovább a hittérítést, mint előtte tette. Egészen halálig, mely 397. november 8-án következett be Tours-ban, ahol november 11-én kísérték őt utolsó útjára.

A népi hagyomány

November 11-e, Márton napja a mezőgazdasági év vége, a téli negyedév kezdete a népi kalendáriumokban. A karácsony és a 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnapon nagy lakomákat csaptak, annak érdekében, hogy a következő évben is bőséges legyen a termés. Mivel ekkortájt jött el a libavágás ideje, kézenfekvő volt, hogy libaételek kerültek az asztalra.

A hatalmas falatozást azzal indokolták, hogy „aki Márton-napon libát nem eszik, az egész éven át éhezik".

Forrás: Shutterstock/Dar1930

A finom falatok mellé a novemberre kiforrt újbor dukált, amiből szintén a minél több volt az elég, mondván, minél több bor megy le a torkukon, annál erősebbek és egészségesebbek lesznek. Ilyenkor az újbort mindneképpen meg kellett kóstolni, mondván: „A bornak Márton a bírója”. A libalakomához kapcsolódik a püspökfalatja kifejezés is, ugyanis ilyenkor illett egy kis ételt küldeni a püspöknek, ami leginkább a liba hátsó részéből készült.

Márton, az időjós

Számos szólás és közmondás utal arra, hogy a Márton-napi időjárás hogyan befolyásolja majd a telet.

Ha Márton lúdja jégen áll, karácsonykor vízben poroszkál

ha Márton eljött fehér lovon" „Márton nyargal szürke lovon”

Kíváncsian várjuk, tényleg olyan tél vár-e ránk, amilyennek a mai napon mutatja magát és a népi időjóslás szerint a jövőt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.