Te tudtad? Egy szász herceg nevét viseli ez a budai városrész

Róka László
Pesti mesék városrész Budapest Újbuda
Római erőd és a Monarchia legnagyobb repülőgépgyára is állt itt, az egykori főutcája ma panelházak szegélyezte forgalmas budai útvonal egyik szakasza. Albertfalva nevének és történetének nyomába eredtünk.

Albertfalva egyszerre új és régi: településként csak a 19. században született meg, Budapestnek mindössze 1950 óta a része, de már az ókorban is laktak itt emberek. Méghozzá római katonák, hiszen egy körülbelül négy futballpályányi alapterületű katonai erőd állt itt a Duna partjához közel, ami fontos szerepet töltött be a birodalom északi határának védelmében Aquincum és Campona között – és eme két másik, szintén a mai főváros területén fekvő római erőddel szemben a neve nem maradt fenn. Azt viszont tudjuk róla, hogy egy körülbelül 500 fős lovas alakulat állomásozott itt a kiszolgáló személyzettel és családtagokkal, és hogy a szarmaták támadásai miatt többször újjá kellett építeni az erődöt.

A középkorban erre húzódott a budai várból Székesfehérvár irányába tartó fontos országút, ennek emlékét őrzi a mai Fehérvári út neve. 

Forrás: Róka László/Budapest, 2023. november 12.

Az országút mellett feküdt itt egy kisebb település is, ami azonban a török hódítás során a környékbeli falvakkal együtt elpusztult. Buda visszafoglalása után kezdődött új korszak: a harci diadalban is fontos szerepet játszó Savoyai Jenő gróf megvásárolta a környéket (a mai Budafok, Csepel sziget, Ráckeve területével együtt), és az újdonsült birtoka egy néptelen, de kiváló adottságokkal rendelkező területnek számított. Sváb telepeseket költöztetett ide, akik először a mai Budafok területén alakítottak ki szőlőműveléssel foglalkozó települést, akkor még Promontor néven.

Savoyai Jenő halála után, örökös híján a földbirtokai visszaszálltak az uralkodói házra. Mária Terézia pedig az ötödik, ámde legkedvesebb lányának, azaz Mária Krisztina főhercegnőnek adományozta azokat 1766-ban. Méghozzá nászajándékul, mivel a főhercegnő ekkor kötött házasságot Albert Kázmér szász-tescheni herceggel, akit nem mellesleg kineveztek a Magyar Királyság császári helytartójának is a frigy következtében. Ő lett az az Albert, akiről a nevét kapta a későbbi település, de nem rögtön. A falu maga csak 1819 után született meg, amikor a promontori zsellértelepet itt bővítették tovább ötven házhellyel az országút két oldalán. Az új település először a Lerchenfeld (Pacsirtaföld) nevet viselte a környékbeli Pacsirta-dűlő nyomán, de emlegették Theresienfeld (Terézföld) és Sachsenfeld (Szászföld) neveken is, míg aztán az Albertdorf vált elfogadottá, és lett belőle később a magyarítás során Albertfalva.

Az új települést rögtön megviselte a nevezetes 1838-as nagy árvíz, ami elpusztította az itt álló házak nagy részét, de a telkeken rögtön újjáépítették azokat. 

1864-ben is még csak 340 fő lakott Albertfalván, a település pedig mindössze egyetlen utcából állt – aminek a helyén ma a Fehérvári út Kondorosi út és Építész utca közötti szakasza található.

Forrás: Róka László/Budapest, 2022. február 12.

 A 19. század végén és a 20. század elején aztán Budapesthez hasonlóan itt is nagyot nőtt a népesség, és beindult az iparosodás is. Sokáig az asztalosság jelentette az albertfalvaiak tipikus foglalkozását: volt olyan idő, amikor nem kevesebb, mint 75 önálló mester rendelkezett működési engedéllyel a településen, és a helyiek gúnyneve a Leimarschigen (’enyvess*ggűek’) volt. Az asztalosok miatt települt ide az Oszrák-Magyar Monarchia legnagyobb repülőgépgyára is, hiszen akkoriban még a fa jelentette a fő alapanyagot a légi járművekhez. A két világháború között a település komoly terjeszkedésbe kezdett, és tisztviselőtelep, iskola, templom épült.

1950-ben, Nagy-Budapest létrejöttével Albertfalva is a főváros része lett, és a szocialista várostervezés szellemében alakult a további sorsa. Két ütemben, az 1950-es és az 1970-es években panel lakótelepeket húztak fel a területén, eltüntetve teljesen a régi település maradványait. A rendszerváltás után az ipari leépülés a környékre is kihatott, de aztán Újbuda egészének felértékelődése Albertfalvát is fokozatosan újra vonzóvá tette. Olyannyira, hogy az utóbbi időkben már leginkább a lakóparkok építése formálja a környék képét.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.