Csalók és szélhámosok: legendás magyar bűnözők, milliárdos átverések

kéz bilincs
Shutterstock/Copyright (c) 2024 FotoDax/Shutterstock. No use without permission. - FotoDax
csalás átverés hamisítás
Kalandorok és szélhámosok: bűncselekmények, amik simán megállnák a helyüket egy regényben. A csalók történeteiről el sem hinnénk, hogy igazak, ha nem a bűnügyi krónikák jegyeznék azokat.

Milliók, sőt milliárdok forogtak a legsikeresebb magyar csalók kezei között. Akadt közöttük csekkhamisító, befektetési csaló és pilótajáték-szervező is. Egy a közös bennük, hogy elképesztő összegekkel verték át áldozataikat, akik naiv módon minden ígéretüknek bedőltek. 

Csalók és szélhámosok: legendás magyar bűnözők, milliárdos átverések
Csalók és szélhámosok: legendás magyar bűnözők, milliárdos átverések - Illusztráció
Forrás: Shutterstock

Csalók és szélhámosok: pont, mint a filmekben

Menyus kedves ember, de csaló

Beöházy báró Horváth Menyhértet mindenki csak Horváth Menyusként emlegette. Az  1930-as évek legnagyobb csalási ügyét elkövető szélhámos ráadásul a legtöbb róla szóló pletykát maga terjesztette. Tény és való, hogy az 1920-as években a háború utáni infláció szelét használta ki, amikor egy német birodalmi főtanácsostól fülest kapott, hogy ha valaki lebuktat egy devizacsempészt, akkor az elkobzott pénz 25 %-át a nyomravezető kapja. Menyus azonnal intézkedett, feljelentést tett a fővámtisztnél, hogy egy amerikai pénzt akar csempészni a határon. Az illető urat feltartóztatták, és a poggyászában talált 40 000 dollárnyi csekk után Menyus még azelőtt felvette a pénzt, hogy bárki rájött volna: a csekk hamis, a  "csempész" pedig Menyus beépített embere volt. 

Horváth Menyhért "Menyus" Forrás: Wikipedia/Tolnai Világlapja

A korabeli hírek szerint Menyus Kun Bélát is becsapta: 15 millió dollárért rendelt tőle ellátmányt a kommün részére, de Menyus a pénzt Bécsben elverte. Ugyanitt az amerikai First National banktól szerzett meg csalással százezer dollárt. Egy barátjával árkot ástak és meghekkelték a távírókábeleket, így jutottak hamis igazoláshoz. Szóval Menyus mindent elkövetett, hogy széles körben megismerjék a nevét.

 A Tolnai Világlapja nevű újság azt írta, hogy a csalásai miatt összesen négy európai országból tiltották ki a szélhámost.

Menyus azért úszhatta meg sokáig, mert egy kreatív pillanatában bankot alapított és elhintette, hogy a cége gazdag olajmezőket talált Brazíliában. Erről néhány helyi hamisító szakvéleményt is készített, pecsétekkel, ahogy kell. Ez tetszett a befektetőknek: sorban álltak, a bank részvényei szárnyaltak, sőt, Menyusból katonai attasé lett, a diplomáciai védelem minden előnyével. Szóval nem volt mitől félnie. A "brazil módszert" még egyszer elsütötte, méghozzá Svédországban, ahol mesés, de nem létező aranykészletekkel keresett vagyonokat. Berlinben letartóztatták, de nem tudták elítélni. Végül a második világháborúban koncentrációs táborba került, ott veszett nyoma örökre. 

Margitkám, hozom a pénzt!- Az első magyar pilótajáték története

Tribuszer Zoltánnét Komlón mindenki csak Margitkaként emlegette. Összesen 24 ezer embert vert át, ennyien csatlakoztak az általa kitalált "befektetéshez".  Az asszony először a bányában dolgozott adminisztrátorként, volt újságíró is, de megunta, hogy nem jut egyről a kettőre. Eleinte kárpótlási jegyekkel seftelt, ami annyira jól ment, hogy vérszemet kapott. Befektetéssel 25-30%-os hozamot ígért ügyfeleinek, akik tolongtak Margitka pénztáránál, a kárpótlási jegyből vagyont varázsló asszonyban mindenki vakon megbízott. Olyannyira, hogy később már készpénzzel is mentek hozzá, hetente százmilliók fordultak meg Margitka vállalkozásában. 

Tribuszer Zoltánné
Forrás: MTI

A befektetők inkább őt választották, mint a minimális kamatot kínáló bankokat,  nem sejtették, hogy egyszerű pilótajáték, amivel átverik őket. Margitka egyre befolyásosabb lett, már a rendőrség köreiben is lettek barátai. Tribuszerné több céget is alapított, közértet üzemeltetett, megvásárolt egy péküzemet és szponzorálta a helyi kézilabdacsapatot, a pénzforgalom segítségével folyamatosan fizetett a befektetőinek. A nagy összeomlás akkor következett be, amikor a rendőrök megszállták Margitka irodáját és lefoglaltak 450 millió forint készpénzt. 

A nő elfogásával a piramisjáték elvén működő rendszer összeomlott. A csaknem 24 ezer károsult közül sokaknak a teljes vagyona odaveszett. 

Hiába gyűltek össze a komlói sportcsarnokban, a befektetett pénzüknek alig negyedét látták viszont kártérítésként. 

Tribuszernét letartóztatták ugyan, de később szabadlábon védekezhetett. Az 1997-es ítélethirdetésre el se ment, pedig kilenc évet kapott. Sokáig egy bérelt szobában bujkált, nem messze a rendőrségtől. Elfogásakor azt mondta, szabadulása után mindenkit kifizet, de a cégét felszámolták, így erre már nem kerülhetett sor. Ehelyett 2009-ben Mecsekjánosiba költözött, ahol újabb befektetőket toborzott, egy foltvarró vállalkozáshoz gyűjtött pénzt. Nagyvonalú, 60%-os kamatot ígért a befektetőknek, akiket ezúttal nem fizetett ki, így újabb évekre börtönbe került. 

Bróker Marcsi- üzletasszony, akit Belize-ben fogtak el

A karcagi asszony még 1999-ben kezdett illegális banki ügyletekbe. Egy utazási iroda hátsó helyiségében befektetéseket ajánlott, havi 1-1,75%-os kamattal. Bár ez a kamat akkoriban elképzelhetetlen volt, ráadásul az asszony semmiféle engedéllyel nem rendelkezett, mégis tolongtak nála az ügyfelek. Akadt, aki egymilliárd forintot fektetett be a nem létező üzletbe. 

2205785_brokermarcsi
Bróker Marcsi forrás: MTI/Máthé Zoltán  

Így a cég, a Kun-Mediátor Kft. vagyona egyre csak gyarapodott. Az asszony éppen a közép-amerikai Belize-ben nyaralt, amikor a rendőrség elfogatóparancsot adott ki ellene. Nem tért haza, a rossz nyelvek szerint újra pilótajátékot szervezett, méghozzá a  helyieknek. Utólag ezt sok helyen cáfolták, az ismerősei szerint több száz millió forintot élt fel, de elfogyott a pénze és nyelvtudás hiányában nem boldogult a trópusokon. 

Bróker Marcsi egyszerűen feladta magát a helyi rendőrségen, majd hazatoloncolták Magyarországra. 

Ekkor vonták felelősségre összes ügye miatt. 

Bróker Marcsi 16 év alatt több, mint 760 befektetővel kötött szerződést pár milliótól egészen milliárdos összegekig. Néhány ügyfelének a látszat kedvéért fizetett ugyan kamatot, de a pénz nagy részét magára és a családjára költötte, így a büntetés őket is érintette. Bróker Marcsi üzletéből ugyanis az egész család jól élt, lányinak számolatlanul utalt a nála befektetett összegekből, így a több milliárdos vagyonelkobzás, amit végül a bíróság kiszabott, őket is érintette. Az asszony azóta is tíz éves börtönbüntetését tölti. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.