Sárga és hullik a leander levele? Mutatjuk mit tehetsz ellene!

kert sárgulás leander
A nyár slágernövényei közé tartozik a leander, viszont gyakran előfordul, hogy a levelei besárgulnak. Nem kell pánikba esnünk, mutatjuk, hogyan orvosolhatjuk a problémát!

Több oka van annak, hogy a leander levelei sárgulni kezdenek, de nem kell megijedni, a folyamat visszafordítható. Mutatjuk a sárdulás okait, és abban is segítünk, hogy mit kell tenned ellene. 

leander
A leander akkor sárgulhat, ha nem kap elég vizet - Illusztárció
Forrás: Shutterstock

Ezért sárgulhat a leander levele:

1. Sok vizet párologtat

A leander elég jól bírja a nagy meleget, pontosan ezért népszerű nyári növény. Viszont levelei a forróság miatt rendkívül sok vizet párologtatnak, amit, ha nem pótlunk, akkor bekövetkezhet a sárgulás, majd a potyogás. Hogy ezt elkerüljük érdemes a kora reggeli, valamint a késő esti órákban megöntözni, amikor nem tűz rá a nap.

2. Tartsuk a mértéket

A sárgulás és potyogás azt is jelezheti, hogy a növényünk túl van öntözve. A cserép alá tegyünk egy tartót. Amennyiben ebben áll a víz, akkor nem kell több a leandernek. Így könnyedén tudjuk tartani a mértéket, hogy ne locsoljuk túl.

3. Ne legyen jéghideg a víz

Ha hideg vízzel locsoljuk a melegben a leandert, akkor könnyedén megfázhat kertünk ékessége. Mindig szobahőmérsékletű vízzel öntözzük, a legjobb, ha ez esővíz. Ez kifejezetten fontos azoknál a példányoknál, amelyekre egész nap tűz a meleg.

4. Levélrágó ellenségek

Erre növényre a leggyakrabban az úgynevezett levélperzselődés jellemző, amelyet a rovarok által terjesztett kórokozók okoznak. Ezek a paraziták fokozatosan terjednek a növény erezetein, így egy idő után teljesen elzárják a folyadék útját. Ennek következtében is elsárgulhatnak a levelek.

5. Melyik a ludas?

Miután a vízhiány és a fertőzés is sárgulást okoz, így nem mindig tudjuk biztosra eldönteni, hogy mi is igazából a gond, viszont, ha figyelünk egy apró jelre, akkor azonnal tudni fogjuk. Amennyiben a vízhiány vagy a túlöntözés okozza a bajt, akkor a leander egészén látjuk a sárgulást. Viszont, ha csak egy-egy ág, amely szépen fokozatosan terjed át egy mellette lévőre, akkor az bizony rovar lesz.

6. Elfagyott még a télen

A sárgulás jele lehet annak is, hogy a növény mégsem vészelte át a telet, és elfogyott. Ilyen esetben sajnos nincs mit tenni. Megpróbálhatjuk meleg helyre ültetni, hátha magához tér. A teleltetés fontos szabálya, hogy próbáljuk meleg helyre vinni, ha nincs rá lehetőség, akkor takargassuk be a gyökerét.

7. Ültessük szét őket

A gyökérzetük hatalmasra nőhet, így, ha cserépben vannak, akkor érdemes évről-évre ellenőrizni, hogy nem nőtték-e ki a tárolójukat. Amennyiben már túl nagyok, akkor rakjuk őket nagyobb cserépbe, vagy tőosztással csináljunk belőlük több kicsit. Az is tönkreteheti a leandereket, ha nincs számukra elegendő hely.

8. Ezeket szedjük le

Az elszáradt vagy elhalt részeket szedjük le. Ezzel rengeteget segítünk a növénynek, ugyanis a már haldokló részeket így nem kell táplálnia, ami fölösleges energiájába kerül. Különösen fontos, hogy figyeljünk az elhalt részekre, mert ha bogárfertőzésről van szó, akkor csak úgy tudjuk orvosolni a problémát, ha levágjuk ezeket a részeket.

9. Májustól augusztusig

A nagy melegben érdemes a leandert hetente egyszer, májustól augusztus végéig tápoldatozni. A legjobb, ha olyat választunk, amelynek magas a kálium és a nitrogén tartalma. Így növényünk nagyobb eséllyel marad zöld, és hoz gyönyörű virágokat - írja a Fanny magazin.

Ez is érdekelhet: 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.