Amikor egy kapcsolat fájni kezd, az elme elkezd megnyugtató történeteket mesélni a másik igazolására. Tudod, hogy baj van, de becsukod a szemeidet, ne is lásd a jeleket, amelyek, ha őszintén néznél rájuk, választásra kényszerítenének. Változtatásra, ami ijesztő. De attól, hogy figyelmen kívül hagyod, még nem tűnik el a probléma. Ismerd fel a kellemetlen igazságokat azelőtt, hogy tartósan rányomnák a bélyeget a közérzetedre.
Megtanultál adni. Megérteni. Maradni, még akkor is, ha egyedül érzed magad. Talán azt mondod magadnak, hogy a másiknak időre van szüksége, hogy nehéz időszakon megy keresztül, hogy előbb-utóbb meg fogja érteni. És közben továbbra is adsz, elviseled. Ám, ha az odaadás folyamatosan egyoldalú, azt már nem szeretetnek, hanem erőfeszítésnek hívják, ami végül az önfeladás finom formájává válik.
Kevés szomorúbb helyzet van, mint azt érezni, hogy hiányzik, aki melletted alszik. Nem kell, hogy a másik ember elmenjen: elég, ha már lélekben nincs ott, nem úgy néz rád, ahogyan korábban, nem úgy beszél hozzád vagy hallgat meg. Folyamatosan reménykedsz, hogy visszatér az a változata, amelytől egykor úgy érezted, hogy élsz, de ez napról napra távolabbinak tűnik. A valóságban nem feltétlenül változott meg. Néha egyszerűen csak lehullott a lepel, és most már látod azt, amit korábban nem láttál vagy nem akartál észrevenni.
A szomorúság nem mindig hirtelen jön. Gyakran apránként, napról napra kúszik be az életedbe, amíg társaddá nem válik. Azt mondod magadnak, hogy ez normális, hogy minden pár megszűnik olyan boldognak lenni, mint a kezdetekben volt. De a beletörődés nem érettség, és a fájdalomhoz való alkalmazkodás nem bölcsesség. Ha a kapcsolatotok egyikőtöket sem teszi boldoggá, el kell gondolkodnod tajta, hogy nem csak egy múló pillanatról van szó. Talán ez lett az új normális állapototok. Kérdezd meg magadtól, valóban ezt akarod-e.
Megtanultad, hogy vigyázz, mit mondasz, hogyan viselkedsz, mennyit mutatsz magadból. Félsz, hogy megbántod, irritálod, feldühíted. Elkezdted elrejteni az érzelmeidet, vágyaidat, véleményedet. És minden alkalommal, amikor cenzúrázod magad, elveszítesz egy kicsit önmagadból. A szeretetnek nem arra kellene kényszerítenie, hogy visszafogd magad, hanem lehetővé kellene tennie, hogy kinyílj, fejlődj. Ha nem érzed magad szabadnak, akkor nagy eséllyel a másik nem fogad el olyannak, amilyen vagy. És az a szeretet, amely nem fogad el, nem szeretet, és hosszabb távon torzítja, összetöri a lelkedet.
A remény sokszor inkább csapda. Amikor abba a lehetőségbe kapaszkodsz, hogy a másik empatikusabb, kevésbé agresszív vagy szeretetteljesebb lesz, azt kockáztatod, hogy olyan ábrándot kergetsz, amely nem létezik és soha nem is fog létezni. Ha azért maradsz egy kapcsolatban, amilyen lehetne, és nem azért, amilyen eleve, akkor örökös várakozásra kárhoztatod magad.
Beszélgetni, de miről? Határidőkről, bevásárlásról, gyerekekről. Az érzelmi közelségtől kiüresedett szavak, a sebezhetőséget helyettesítő viccek. Nincs már az a bensőséges csevegés, amelytől valaha úgy érezted, hogy látható vagy. Talán hiányzik a párbeszéd, de már nem mered kérni. Vagy talán már megpróbáltad, de a másik elzárkózott. Az érzelmi csend komoly jel, de gyakran lekicsinyeljük, mert félünk a konfliktustól. Pedig kommunikáció nélkül a szerelem lassan, hangtalanul kihal.
Minden alkalommal, amikor a másik ridegen bánik veled, kiabál veled, semmibe vesz vagy leértékel, sietsz magyarázatot találni: stresszes, nehéz gyerekkora volt, nem veszi észre. Mind hihető magyarázat, persze. De amíg te őt véded, ki véd meg téged? A probléma nem a másik ember sérüléseinek megértése, hanem a sajátjaid elfelejtése. Ha azon kapod magad, hogy mindig azokat igazolod, akik miatt rosszul érzed magad, azt kockáztatod, hogy bűnrészessé válsz a saját boldogtalanságodban.
A test előbb jelez, mint az elme. Mondhatod magadnak, hogy azért szorongsz, mert törődsz vele, de az igazság az, hogy állandó készenlétben vagy. Méricskéled a szavaidat, mérlegeled a hallgatásait, félsz a kirohanásaitól vagy egy újabb szidástól. Éber vagy, és ez felemészt. A szeretetnek a béke, nem pedig a feszültség az ismérve. A visszafojtott lélegzet, amikor csörög a telefon vagy nyílik az ajtó, nem szeretet.
Már nem mondod ki, amit érzel. Elkezdted minimalizálni az igényeidet, kicsinyíteni magad, hogy ne okozz gondot. Elhallgattál, kiiktattad magad. Bezárkóztál. A kapcsolat megmarad, de milyen áron? Ha ahhoz, hogy egy kapcsolat működjön, fel kell adnod azt, aki vagy, fel kell áldoznod önmagad, akkor érdemes elgondolkodnod azon, nem lenne-e jobb egyedül.
A magány félelmetes. Az újrakezdés gondolata, az ürességgel való szembenézés, a történtek magyarázata másoknak... mindez fájdalmasabbnak tűnhet, mint a jelen szenvedése. És ezért maradsz. Alkalmazkodsz. Meggyőzöd magad arról, hogy ez még mindig jobb, mint egyedül lenni. De egy olyan kapcsolatban maradni, amely kiüresít, az önpusztítás lassú formája. És előbb-utóbb a tested, a lelked és az elméd is benyújtja a számlát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.