Innen tudhatod, ha kígyó sziszeg a barátaid között a mentálhigiénés szakember szerint

hazugság rosszindulatú manipulálás manipulálás
Néha csak apró jelek árulják el őket — egy sanda pillantás, egy furán fogalmazott visszajelzés, egy fintorgó mosoly. A kétszínű emberek általában nem nyíltan rombolnak, de annál alattomosabban képesek megbontani a kapcsolatok stabilitását. Vajon ők is tudják, mit tesznek? Vagy már teljesen belesüppedtek a játszmáikba?

Sokan azt hisszük, hogy felismerjük azokat, akik nem őszinték velünk — aztán mégis meglepődünk. A kétszínű emberek ritkán bántanak szemtől szemben. Barátságosnak tűnnek, mígnem ki nem derül, hogy mindez csak behízelgés, amely az érdeküket szolgálja. Árulkodó jel, ha valami mégis hiányérzetet kelt bennünk, ha valami rendszerint gyanakvásra késztet velük kapcsolatban, holott nem jellemző ránk, hogy ilyet érzünk másokkal kapcsolatban. Fontos tehát az önvizsgálat is,  ha ezzel végeztünk, és meggyőződtünk arról, hogy nem mi vagyunk túlzottan gyanakvóak, akkor ideje utánanéznünk a másik szándékainak. Gyakran későn esik le, hogy valójában egy kígyó mérgezi az almákat — amikor már a baráti társaságunkba férkőztek és belülről züllesztik szét,  észrevehetetlenül. Most Simon Alina mentálhigiénés szakember elárulja, hogyan ismerheted fel őket!

A kétszínű emberek megmérgezik a légkörödet és a kapcsolataidat.
A kétszínű emberek megmérgezik a légkörödet és a kapcsolataidat.
Forrás: Shutterstock

Kétszínű emberek — A megtévesztés mesterei

A mosoly, ami csak akkor jelenik meg, amikor mindenki figyel — megjátszott érzelem, ami nyomokban tartalmaz őszinteséget. Egy mondat, amit sosem neked mondanak, de mégis neked címzik. Rengeteg susmus a hátad mögött, aminek te vagy a tárgya és mindenkit a környezetedben ellened hangol. A kritikák, amik mindig más szájából érkeznek vissza hozzád. A kétszínű emberek sosem nyíltan konfrontálódnak — ők inkább belesimulnak a helyzetekbe, de közben a háttérből irányítják a szálakat. Ők a színfalak mögött teszik tönkre azt, amit te barátságnak hiszel.

A mentálhigiénés szakember szerint ezekre a jelekre figyelj, ha úgy érzed valaki láthatatlanul fordítja ellened a többieket:

  • Amikor a barátság légköre furcsán megváltozik

Egyik pillanatról a másikra valami megváltozik a baráti társaságodban. Furcsábbá válik a hangulat,  a beszélgetések rövidebbek, a mosolyok erőltetettebbek. Nem tudod pontosan, mi történt, de érzed, hogy a háttérből valaki befolyásolja a többiek véleményét rólad. Ez gyakori taktika a kétszínű emberek részéről: nem konfrontálódnak, hanem lassan, apró megjegyzésekkel, elszórt félmondatokkal hangolják ellened a barátokat.

A két színű emberek mindig a hátad  mögött munkálkodnak
A két színű emberek mindig a hátad  mögött munkálkodnak
Forrás: Shutterstock
  • A tekintet, amit nem kapsz vissza

Egy másik árulkodó jel: a szemkontaktus hiánya vagy annak mértékében bekövetkezett látványos változás. Ha valaki korábban nyíltan nézett rád, most pedig kerüli a tekintetedet az nem véletlen. A pszichológia szerint, aki nem tiszta szívvel áll előtted, ösztönösen kerüli a tekintetedet.

 „Természetesen egyénenként eltérő lehet, hogy ki mennyire szereti tartani a szemkontaktust egy beszélgetésben. Egy csendesebb, visszafogottabb ember tekintet terén is mértéktartóbb lehet. De optimális esetben a beszélő körülbelül az idő 50 százalékában tartja a szemkontaktust azzal, akinek beszél, és a hallgató jó esetben az idő 70 százalékában néz a szemébe annak, akit hallgat. Aki kerüli a tekintetedet, az valamiért nem nyílt veled.”

 — fejtette ki Simon Alina mentálhigiénés szakember.

  • Kihagynak, de nem mondják el miért

Talán észre sem veszed először, csak aztán válik gyanússá: programok szerveződnek nélküled, beszélgetések történnek, amikről később szerzel tudomást, akár véletlen elszólásokból. Ez is a háttérben munkálkodó kétszínűség egyik eredménye. Egy manipulatív személy célja, hogy kizárjon, elszigeteljen — de mindezt úgy, hogy ne legyen szembetűnő. Így valóban nehéz is bizonyítani.

  • Már nem bíznak benned, de nem is adnak esélyt, hogy tisztázd magad

A legnehezebb és legfájóbb, amikor a barátaid hirtelen bezárnak. Már nem osztják meg veled, ami fontos, nem kérnek tanácsot, nem nevetnek úgy, mint régen. Valaki valamit mond rólad a hátad mögött, te pedig azt sem tudod, hogy mit kellene megmagyaráznod. 

 Simon Alina szerint ilyenkor a legfontosabb a nyíltság: „hogy őszintén és nyugodt hangnemben felvállald, hogy úgy érzed, valami megváltozott köztetek. Mivel ennek okát nem érted, ezért szeretnél egy őszinte beszélgetést, ahol felteheted a kérdéseidet és képviselheted önmagadat...Akik igaz barátaid, azok nyíltan állnak elébe, akik pedig elzárkóznak ettől, azokra kár is szót fecsérelni.„

A kétszínű emberek ritkán vállalják fel, amit tettek — de a hatásuk hosszútávon is romboló lehet.  Simon Alina mentálhigiénés szakember a következőket javasolja: „minél tovább engeded, hogy a közeledben maradjanak, annál tovább rombolják másokban a rólad kialakult képet. Ne maradj ott, ahol úgy érzed, nem látnak szívesen, vagy csak kihasználnak.”  — Ha felismered a jeleket máris tettél magadért.

 „Hallgass a megérzéseidre, majd pedig körültekintően, higgadtan, racionálisan járj utána a másik fél szándékainak, ha kételyeid támadnak.”

— fűzte hozzá a szakember. A bizalom törékeny és neked jogod van ahhoz, hogy olyan emberek vegyenek körül, akikből nem sziszeg a kígyó. 

Mérgező barátság: 5 intő jel, ami segít felismerni a toxikus kapcsolatot5 mondat, amelyet a nagyszülő sosem mondhat az unokáinak – Komoly károkat okozhatnak!A pszichológus szerint ez az egy mágikus mondat minden kapcsolatot megment

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.