Minden, amit a fésülködésről tudnod kell

Forrás: Shutterstock -
hajápolás szépségápolás fésülködés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Vannak, akiknek a fésülködés kész szertartás. Másoknak pár másodperc az egész. Viszont a fésű mindenkinél a hajápolás legfontosabb kelléke, hiszen több százezerszer szántjuk vele a hajunkat életünk során. Így egyáltalán nem mindegy, hogy milyen fésűt használunk. Vagy hajkefét inkább?

A kérdés nem véletlen. Sokan sajnos nem tesznek különbséget a fésűk és a kefék használata között, pedig egészen más alkalommal és más céllal kell őket használni. A legnagyobb különbség a haj- és körkefék, valamint a fésűk között van. Előbbieket főként hajszárításkor, utóbbiakat inkább bontásra, frizurakészítésre használhatjuk – mondta Lafferton Annamária, az elrontott frizurák helyrehozásának szakértője.

A hajkeféket hajszárításkor, a fésüket inkább bontásra, frizurakészítésre használjuk Forrás: Shutterstock

Mikor melyik típust válasszuk?

Lafferton Annamária szerint ritka fogú fésűt hajmosás előtt és után is használhatunk, ezzel tudjuk kibontani a kisebb-nagyobb gubancokat, összecsomósodott hajvégeket. Akkor is ezt a fésűt ajánlatos használnunk, ha az ápolás során szeretnénk alaposan felvinni, eloszlatni a balzsamot, pakolást. Ha csak nagy vonalakban igyekeznénk felfogni a frizurát, akkor is a ritka fogú fésű lesz segítségünkre.

A stílfésű komolyabb frizura elkészítéséhez ideális, főleg tupírozáshoz, hajtincsek leválasztásához. A sűrű fogú fésű ugyancsak megfelel frizurakészítéshez, főleg ha szeretnénk simára fésülni a hajunkat. De a beállított tincsek rögzítéséhez, tupírozás után a fedőtincs kisimításához is ez az ideális. A fésűválasztást hajtípusunk is befolyásolja: itt az a fő szabály, hogy minél vékonyabb szálú a hajunk, annál sűrűbb fogazatú fésűt érdemes használnunk.

Milyen anyagú fésűt válasszunk?

A hajkefék, körkefék méretei között jelentős különbségek vannak, ezzel szemben az otthoni fésűk fogai általában sztenderd mérettel bírnak. Annál fontosabb viszont, hogy milyen anyagból készültek, mert bár sem a rövid, sem a hosszú fogak nem lehetnének veszélyesek, a gyenge fésűk károsíthatják a szálakat, beletörhetnek a tincsekbe – figyelmeztet a szakértő.

Stílfésű esetében választhatjuk a klasszikus műanyagot, de használatakor számítanunk kell annak elektrosztatikus feltöltődésére. Ebből kifolyólag a többi típusnál a műanyag nem ideális választás. A ritka és a sűrű fogú fésű esetében egyaránt érdemes karbon vagy csont anyagú eszközt vásárolnunk, azok ugyanis kellően masszívak ahhoz, hogy még a hosszú, gubancos hajba se törjenek bele.

A gyenge fésűk károsíthatják a szálakat, beletörhetnek a tincsekbe Forrás: Shutterstock

Merényletek a hajad ellen! Ezeket ne kövesd el

Míg a bőrápolásra egyre több időt fordítanak a nők, a hajápolás sokszor háttérbe szorul. Pedig érdemes rá odafigyelni, hiszen a szép és gondozott hajkorona ugyanúgy a nőiesség része, mint az ápolt bőr. Ennek fényében jó tudni, hogy napi szinten is mennyi bűnt követünk el a hajunk ellen, amelyek egy kis odafigyeléssel mind elkerülhetők lennének. Olvasd el a Life.hu cikkét!

Szabad-e nedvesen hajat fésülni?

A vizes haj sérülékenyebb, megnyúlhat, megtörhet, ha nem vagyunk kellően elővigyázatosak. Gyakori tévhit, hogy nedvesen nem szabad a hajat kibontani, holott a göndör hajat például csak így szabad fésülni. Ugyanakkor mindig csak a balzsam használata után, lehetőleg a fésülést elősegítő, öblítést nem igénylő termékek használatát követően bontsuk ki a nedves hajat.

Fontos, hogy mindig alulról felfelé, minden tincset óvatosan lefogva haladjunk a bontással. Ha túl sok hajat fogunk össze, esetleg tépjük a szálakat türelmetlenségünkben, akkor könnyen kárt tehetünk a hajszálainkban. Nagyon lényeges tehát a körültekintő fésülködés, különösképpen, ha a hajunk egyébként is gyengébb, sérülékenyebb – tanácsolja Lafferton Annamária.

A vizes haj sérülékenyebb Forrás: Shutterstock

Mindennapos hajápolás

A haj kibontása után érdemes elővenni a hajhosszunkhoz, hajtípusunkhoz leginkább megfelelő haj- vagy körkefét, ugyanis fésűvel nem lehet szépen beszárítani a frizurát. De legyünk nagyon óvatosak, nehogy megégessük a hajszálainkat. A reggeli fésülködéshez ideális a fésű, de persze vannak, akik jobban kedvelik a párnás hajkeféket, ami szintén megfelel a célnak.

A fésűk és kefék tisztítása

A fésűket éppúgy fontos tisztán tartani, ahogy a sminkecseteket, sokan mégsem fordítanak kellő figyelmet erre. Nagyon fontos a rendszeres fertőtlenítés is, ha erőteljesen zsírosodik, vagy korpásodik a haj. Ilyenkor célszerű minden nap megtisztítani a fésűket, különben minden egyes fésülködés során újra és újra tönkretehetjük frizuránkat. A fésűket, keféket lemoshatjuk samponnal, fertőtlenítőszerrel, de ügyeljünk nagyon az alapos öblítésre. Általában elegendő hetente egy alkalommal sort keríteni a tisztításra, de fontos, hogy hagyjunk időt a száradásra is, mert a nedvesen hagyott kefék könnyen bedohosodhatnak, rossz esetben penészesedhetnek.

7 módszer, amitől gyorsabban fog nőni a hajad

Neked is elképesztően lassan nő a hajad, pedig hatalmas hajkoronát szeretnél? Íme, 7 tipp, amivel felgyorsíthatod a folyamatokat!
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.