125 éve született a különc rendezőzseni Alfred Hitchcock, aki csak a nőktől, a rendőröktől és a tojásoktól félt

Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock/huty24109 - Evening Standard
születésnap rendező Alfred Hitchcock
Zöldséges család fiaként rajzolóból lett rendező, a világ legszebb nőit csak tisztes távolból figyelte, és miközben megváltoztatta a filmtörténelmet, az Oscar-díj csúcsán kibabrált vele. 1899. augusztus 13-án született a különc zseni Alfred Hitchcock.

Zöldségesdinasztia sarjaként született

1899. augusztus 13-án egy félig angol, félig ír családban jött világra, és szigorú katolikus neveltetésben részesült, a jezsuitákhoz járt iskolába. A szülei egy londoni zöldségesüzletet vezettek, de már a nagyapja is zöldségesként dolgozott. A Téboly című filmjében ezért is tudta olyan élethűen megidézni ezt a világot.

Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock a világ legszebb nőit csak tisztes távolból figyelte.
Forrás: September 29, 2023, New York City, New York, USA

Rajzolóként indult a filmes karrierje

Mérnöknek készült, és technikai munkatársként került be a filmszakmába is. Az 1920-as évek elején főcímeket és szöveges inzerteket kezdett el rajzolni némafilmek számára, majd egy rendező betegsége adott neki lehetőséget arra, hogy kipróbálja magát kreatív munkakörben is.

Már a sziluettjét mindenki felismerte

Egész életében küzdött a túlsúllyal, a legkövérebb időszakában 150 kilót is nyomott. A pocakos-kopasz sziluettje, kiegészülve a mindig úriember öltözködésével (fekete öltöny és nyakkendő a forgatásokon és a magánéletben is) a védjegyévé, egyfajta popkulturális jelenséggé vált.

Egyetlen nő volt az életében

Vélhetően az előnytelen külseje is közrejátszott abban, hogy meglehetősen gátlásos volt a nőkkel szemben. Az életrajzírói egyetlen nőről tudnak, akihez közeli szerelmi kapcsolat fűzte: a húszas éveiben megismert felesége, Alma a haláláig a társa volt. Egyetlen gyermekük született: Patricia Hitchcock színésznői pályára lépett, és a papa néhány filmjében (Idegenek a vonaton, Psycho) is alakított mellékszerepeket.

Rengeteg múzsa volt a rendezői életében

A magánéleti puritánságot a filmkészítői munkásságában ellensúlyozta. A világ legszebb színésznőivel forgatott, akik között mindig megvolt az aktuális múzsája. A monacói hercegnővé váló Grace Kellyt többször próbálta visszacsábítani a trón mellől a kamerák elé. Az Angliában készült filmjeiben jórészt barna hajú színésznőket szerepeltetett, Hollywoodba költözve tért át a jellegzetes „Hitchcock-szőke” hősnőkre.

Őt magát is láthatod minden híres filmjében

Szinte minden általa rendezett filmben feltűnt maga is a mozivásznon, de mivel nem tört színészi babérokra, csak villanásnyi, úgy nevezett ’kameószerepek’ erejéig. Ahol a körülmények ezt látszólag lehetetlenné tették, még ott is megoldotta: a végig tengeren játszódó Mentőcsónakban egy újság hirdetésében láthatjuk; az egyetlen szobában lezajló A kötélben pedig az ablakon át egy utcai neon mutatja a sziluettjét.

Híres volt a technikai újításairól

A már említett, egyhelyszínes A kötél volt az első egészestés mozifilm, ami (látszólag) egyetlen snittben, vágás nélkül, valós időben mesélte el az izgalmas történetét. De Hitchcock forgatott háromdimenziós filmet is, ha a Gyilkosság telefonhívásra végül nem is ebben a formátumban került a nézők elé, mert a bemutatója idejére lecsengett az akkori 3D-divat. A Szédüléshez pedig ő találta ki azt az effektet, amely azóta bevett filmes eszköz lett a szereplők mentális „talajvesztésének” kifejezésére: ezt a zoomolás és a kameramozgás ellentétes irányú alkalmazásával érte el (azaz közelítő kamera közben kifelé zoomolás, vagy rázoomolás közben a kamera távolodik).

Félt a rendőröktől és a tojásoktól

Gyerekként az apja egy csínytevés után úgy leckéztette meg, hogy a rendőr ismerősével tíz percre a rács mögé záratta, ez pedig mély nyomot hagyott Hitchcockban. Olyan fóbia alakult ki benne a rendőrök iránt, hogy vezetni is emiatt nem tanult meg, hiszen akkor bármikor félreállíthatják az egyenruhások egy ellenőrzés miatt. Ezen kívül még egy dologtól félt nagyon: a tojásoktól.

Sosem nyert Oscar-díjat

Vitán felül ő minden idők leghíresebb és legnagyobb hatású olyan filmrendezője, aki sohasem nyerte el a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat, noha ötször is jelölték rá. Talán épp ezért volt ő az, aki minden idők legrövidebb köszönőbeszédét mondta, amikor pályája vége felé tiszteletbeli életmű-Oscart kapott. Így hangzott: „Köszönöm.”

Több mint 50 évig tartott a páratlan karrierje

1923-ban rendezte az első filmjét, és 1976-ban az utolsót. 80 éves korában veseelégtelenségben hunyt el. A hatása a mozira felbecsülhetetlen, a mai napig rengeteg alkotót ihlet meg, a filmjeit újrafeldolgozzák, tanítják, és róla magáról is készítenek filmeket, mint az Anthony Hopkins főszereplésével készült, 2012-es Hitchcock esetében.

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.