3 francia tervező, akik örökre megváltoztatták a női divatot

fashion week divattervező Párizs Franciaország francianapok
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Kik lehetnek ők? Ha egy kicsit is is szereted a divatot, akkor már sorolod is: Chanel, Dior és Yves Saint Laurent. Na, róluk ebben a cikkben nem sok szó esik majd, mert szerencsére Franciaország sokkal több olyan divattervezőt adott a világnak, akik örökre megváltoztatták a női divatot.

Coco Chanel, Christian Dior és Yves Saint Laurent természetesen megkerülhetetlenek. A "Kisasszonyról" Takács Nóra, a Life.hu sztárszerzője így írt a híres nőkről szóló sorozatában: "Chanel neve már önmagában tiszta költészet, arról nem is beszélve, mi mindent köszönhetünk neki: a klasszikus kis feketét, a gyöngysort, a N°5 parfümöt, a tipikus tweed nadrágkosztümöt és a mai napig divatos láncos 2.55 névre hallgató táskát. Coco Chanel maga a jól szabott történelem." És nem csak ő! A nemrég bemutatott Yves Saint Laurent film kapcsán írtunk arról az öt ruhadarabról és kiegészítőről, amit neki köszönhetünk. Mivel Saint Laurent a Dior divatháznál kezdte pályafutását, így nem feledkezhetünk meg a nagy mesterről sem, akinek tíz éve volt arra, hogy halhatatlanná tegye a Dior márkanevet és "valami egészen újat" (New Look) hozott a divatba. Azonban - ahogyan ígértük - ez csak a kezdet: eláruljuk, mit adott Madeleine Vionnet, Andre Courreges és Jean Paul Gaultier a női divatnak.

Madeleine Vionnet és a görög stílus

Vionnet egyik modellje és maga Vionnet Forrás: AFP

Legyen szó menyasszonyi vagy estélyi ruháról, a görög stílus az egyik legkedveltebb szabásvonal a mai napig. Mindezt a francia születésű Madeleine Vionnet-nak (1876 –1975) köszönhetjük, aki az ókori szobrászatból merített ihletet. A lágyan omló redők, frissen libbenő anyagok, a testet körbehullámzó vonalak egyszerre számítottak nagyon modernnek, mégis egyfajta időtlenséget adtak ruháinak. A ferdeszabás nagymesterének módszerét az utána következő tervezőzsenik mind elsajátították és alkalmazták is. Mi pedig a mai napig rajongunk ezekért a darabokért.

Görög stílusú estélyik a vörös szőnyegen:

Diane Kruger, Maria Sharapova, Jennifer Lopez Forrás: AFP

André Courreges és az űrhajós stílus

A tervező (balra) és modelljei Forrás: AFP, www.metmuseum.org

Bár a hatvanas években a divatimádók szeme inkább Londonra szegeződött Párizs helyett, a híd-és útépítőként végzett André Courreges (1923 -) tett róla, hogy egy kicsit Franciaország is hozzátegyen a divat alakulásához. 1964-ben mutatta be azt a kollekciót, amely egy pillanat alatt divatba hozta a fehér csizmát, a nadrágot, a miniszoknyát (a brit Mary Quanttal párhuzamosan), a fluoreszkáló színeket - elsősorban a pirosat és a sárgát -, a fényes anyagokat, a PVC-t és a flittereket - ez utóbbi ma is elképesztő reneszánszát éli. Nem hátra nézett, nem a múlt ihlette meg, hanem kizárólag előre, a jövőbe.

Flitterek a vörös szőnyegen:

Gwyneth Paltrow, Naomi Watts, Sienna Miller Forrás: AFP

Jean Paul Gaultier és a fehérnemű felemelkedése

A tervező és Madonna Gaultier-ruhában Forrás: AFP

Madonna hegyes mellrésszel felszerelt fűzője 1990-ből ma már a divattörténelem része, pedig Jean Paul Gaultier (1952-) nem hajtott erre. Rajongott az énekesnőjért, aki felfigyelt a tervező kollekcióira, és őt kérte fel, hogy készítsen neki ruhákat a Blond Ambition koncertturnéra. A fűzéssel vagy beépített fűzővel készült darabok soha nem voltak olyan népszerűek, mint akkor, sikerük pedig mai napi töretlen. Ezzel Gaultier megteremtette az alsóruha mint külsőruházat trendjét, amely a vörös szőnyegen is kifejezetten kedvelt viselet.

Fehérnemű a vörös szőnyegen:

Diane Kruger, Nicki Minaj, Leighton Meester Forrás: AFP

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.