Egy ördögtől félő menyasszonynak köszönhetjük a matyó hímzést

Forrás: Shutterstock -
fashion week blogbejegyzés matyó hímzés motívum népszokás magazin minta
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A matyó hímzés igazi hungarikum, ami időszakosan eltűnik ugyan, de tulajdonképpen soha nem megy ki a divatból. Manapság ismét egyre nagyobb teret hódít, és a legtöbb nő örömmel és büszkén viseli azokat a ruhadarabokat, amiket ezzel a különleges mintával díszítettek.

Csak kevesen tudják, hogy a motívum története közel 200 éves múltra tekint vissza, és egészen pontosan Matyóföldről, azaz az Alföld északi részéről származik. Ám, ha még jobban szűkíteni szeretnénk a kört, akkor Tard, Szentistvánd és Mezőkövesd térségét foglalja magában.

Régen a legtöbb helyen egyszerű vászon anyagra, fénytelen kék és piros pamut fonallal hímeztek, majd ezeket felváltották az erőteljes színű selyemből és gyapjúból készült fonalak.

A matyó hímzés színeit senkinek sem kell bemutatni, ám ez a színösszeállítás nem csak a kellemes kompozíció miatt alakult így, hanem azért is, mert minden színnek kiemelt és fontos üzenete van. A domináns piros szín az öröm színe. A sárga a Nap és a nyár, a kék az elmúlás és a bánat szimbóluma. Mindezek mellett néhol megjelenik a fekete is, ami a termést hozó földre utal.

A matyó hímzés minden színének kiemelt és fontos jelentése van. Forrás: Shutterstock

A matyó hímzés legendája szerint, egyszer egy matyó legényt elrabolt maga az ördög, és azzal fenyegette meg a síró menyasszonyt, hogy csak akkor kapja vissza a szerelmét, ha a kötényében elviszi neki a nyár legszebb virágait. Nyáron ez lett volna a világ legegyszerűbb feladata, ám ekkor éppen a tél leghidegebb napjai voltak. A szerencsétlen lány teljesen kétségbeesett, nem tudta, mitévő legyen. Bánatában elővette a hímzőkosarát és ráhímezte a virágokat a kötényére.

Csodák csodájára az ördögnek a lélegzete is elakadt a gyönyörűségtől. Ígéretét betartva elengedte a szegény matyó fiút, aki feleségül vette a leányt, hisz bátor tettével megmentette az életét. Boldogan éltek, míg meg nem haltak. Ettől a naptól kezdve élő népszokássá vált, hogy a lányok és a legények matyó virágokkal díszített, cifra kötényt viselnek azért, hogy távol tartsák maguktól az ördögöt.

A matyó hímzés legismertebb motívumait szinte mindenki ismeri. A leggyakrabban feltűnő virágok a a hímzéseken: a szívrózsa, a matyórózsa, azaz a pünkösdi rózsa és a cserfarózsa. Megtalálhatóak még a csigavonalak, a tulipános levelek, a bimbók és a virágtövisek is.

A leggykrabban megjelenő virágok: a szívrózsa, a matyórózsa, azaz a pünkösdi rózsa és a cserfarózsa. Forrás: Shutterstock

A hímzéstípus igazi mezőkövesdi motívummá vált az évek alatt, a térségben egészen az 1950-es évekig a matyó hímzéssel díszített ruhákat és kiegészítőket viselték az ott lakók, akár hétköznapokon is. Ahogy teltek az évek, fokozatosan kikopott a mindennapi viseletből, de ma tagadhatatlanul a reneszánszát éli.

Egyre több magyar tervező alkalmazza a motívumot, emellett használati tárgyakat, sőt, még motorokat és autókat is díszítenek ezzel a gyönyörű mintával.

Az UNESCO kulturális örökségmegőrzéséről szóló egyezményét 2003-ban hozták létre és Magyarország 2006-ban csatlakozott a paktumhoz. Ezt követően megkezdődött a szellemi kulturális örökségvédelem hazánkban is. Ez azért nagyon fontos, mert az ősöktől örökölt szóbeli hagyományokra, ünnepekre és népi motívumokra koncentrál, egyszóval arra hivatott, hogy minél tovább megőrizze a múlt értékeit.

A matyó hímzés pedig 2012 –ben lett a kulturális örökség része.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.