karácsony hal kaviár
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Fekete arany, vágykeltő csemege, kozmetikai csodaszer. Ilyen és ehhez hasonló gondolatok villannak fel a fejünkben, ha meghalljuk a szót: kaviár. Luxus, pezsgő, fényűzés társul az aprócska gyöngyök képéhez, s kevesen gondolnak arra, hogy mennyire komoly folyamat előzi meg azt a pillanatot, amikor nagy élvezettel belekóstolunk a finomságba.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]


Egy kis kaviártörténet

Talán az sem köztudott, hogy a kaviárt a forradalom elől menekülő orosz arisztokrácia honosította meg a nyugati országokban. Az úri lakomának számító finomság azonban a Kaszpi-tenger bőséges tokhalállományának köszönhetően Oroszországban mindennapos eledelnek számított. Gyors romlandósága miatt régebben csak a vízparti települések lakói élvezhették ezt a remek ízt, a tartósítás módjának meglelése után azonban a piac kiszélesedett. A világ kaviárállományának 60 %-át máig a Kaszpi-tengerből nyerik, a két legnagyobb kitermelő pedig Oroszország és Irán. A minőségi kaviár előállításának persze szigorú szakmai fortélyai vannak, a tartósításhoz és a megfelelő állag eléréséhez komoly szakértelemre van szükség.
És bizony van magyar kaviár is! Az Arany Kaviár étterem két tulajdonosa évekkel ezelőtt elhatározta, hogy saját termékeket készítenek, így veszik fel a versenyt a hasonló minőségű, de különben rendkívül drága kaviárokkal szemben, és előállították saját válogatásukat. A tenyésztéstől a halikra-feldolgozásán át a halak füstölésén keresztül, minden egyes fázis az ő felügyeletükkel történik itt, Magyarországon.

Rizs cáriasan




Hozzávalók négy személyre:
• 80 dkg tokhalfilé
• 40 gr Arany Kaviár Gourmet Selection szibériai tokhalkaviár
• 1 db közepes vöröshagyma
• 6 dkg vaj
• 10 dkg rizs
• 0,5 dl vodka
• 2 dl tejszín
• (1 dl száraz fehérbor)

Serpenyőben kevés vajat olvasztunk, és hozzátesszük az apróra vágott vöröshagymát. Mikor a hagyma üvegesedik, hozzáadjuk az apró kockára vágott tokhalfilét, és meglocsoljuk egy kevés vodkával. Miután a vodka elpárolgott, hozzáöntjük a tejszínt, és sóval, borssal ízesítjük. A tejszínnel együtt felforraljuk, és végül hozzáadjuk a félkészre főtt hosszú szemű rizst. Addig forraljuk gyakori kevergetés mellett, amíg be nem sűrűsödik. Tálaláskor fekete tokhalkaviárral megszórjuk, és úgy kínáljuk.
Extra tipp: Amikor hozzátesszük a vodkát, akkor érdemes egy kevés fehérbort is hozzáadni.

Kocsonyázott tokhal (oszetra hal)




Hozzávalók négy személyre:
• 40 dkg tokhalfilé
• 40 gr Arany Kaviár Gourmet Selection szibériai tokhalkaviár
• 1 db közepes fej vöröshagyma
• 15 szem egész bors
• 2 db babérlevél
• 2 csokor petrezselyem
• 2 db citrom
• 4 db tojás
• só, olajbogyó, kapribogyó ízlés szerint

Magas falú edényben főzőlevet készítünk, vöröshagyma, babérlevél, petrezselyemzöld, fekete egész bors, citromkarikák és a tokhal filézése után maradt gerincporcok hozzáadásával. Az így elkészült főzőlevet addig főzzük, amíg gőze fölé tartott tenyerünk a gőztől ragacsos nem lesz. Ezután a levet leszűrjük, hogy szép tiszta legyen. A halfiléket főzés előtt sózzuk, borsozzuk, kevés citrom levével meglocsoljuk. Ha a hal filéi nem elég vastagok vagy magasak, akkor a két filét belső felükkel egymásnak fordítjuk úgy, hogy az egyik filé farok felőli oldala a másik filé fej felőli oldalához kerüljön. A filéket tiszta és hideg vízbe mártott konyharuhára helyezzük, eligazgatjuk, hogy majd feltekerhessük, mint egy rétest. A konyharuha kívülről körbeöleli a haltekercset, és ekkor, mint egy sonkát, cukorspárgával összekötjük. Az így előkészített haltekercset helyezzük a forrásban lévő főzővízbe. A halat gyöngyöző forrásban lévő vízben megfőzzük (egy kilónyi hal főzési ideje kb. negyven perc). A vízből kivesszük, és két vágódeszka között préselve kihűtjük. Levét, több rétegre hajtott szűrőruhán keresztül átszűrjük.
A cárok idejében friss halikrán keresztül szűrve derítették. A kifőtt haltekercset óvatosan kicsomagoljuk, és vastagabb szeletekre vágjuk, majd egy magasabb peremű tálba rakjuk. A halszeletekre főtt tojáskarikákat, olajbogyót, kapribogyót, hámozott citromkarikákat tehetünk, és lassan, óvatosan a leszűrt hallét rászedjük úgy, hogy a lé ellepje a halszeleteket. Hűtőben kihűtjük, és citromlével kínáljuk.
A tokhalkaviárt hozzákeverhetjük az előhűtött, de még folyós kocsonya levéhez, és úgy öntjük a halszeletekre, vagy a kidermedt kocsonyára tesszük tálaláskor.

Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is!



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.