gyermekvállalás terhesség szülés jogszabály béranya
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Külföldön - a sztárvilágban különösképp - divat a béranyaság, hazánkban azonban a családalapításnak ez a módja sokkal inkább utolsó mentsvárnak számít, ráadásul a külföldi gyakorlattal ellentétben bonyolult szabályozás vonatkozik rá.

Hazánkban évek óta nem csitulnak az indulatok a béranyaság intézménye körül. Nem véletlenül, hiszen ma Magyarországon nem szabad, de nem is tilos kölcsönvenni egy idegen nő méhét arra, hogy kihordjon egy magzatot. Érzékelhetően káosz uralkodik hát a területen, a teljes körű jogi szabályozás hiányának pedig az is a következménye, hogy virágzik a feketekereskedelem a bérelt méhek piacán. A kiskapuk nyitogatása révén mindeközben pedig mindegyik résztvevő fél, a béranya, a szolgáltatást igénybe vevő pár és maga a gyermek is kiszolgáltatottá válik.

Istockphoto
Istockphoto



Laura, 31 éves

Talán megérdemlem a sorsom, talán nem. Húszévesen egy rosszul sikerült abortusz miatt el kellett távolítani a méhem. A petefészkek megmaradtak, egészséges petéim vannak, csak éppen méhem nincs, amiben kihordhatnám a babát. Hallottam a béranyaság lehetőségéről, és tudom, hazánkban ennek nincsenek meg a feltételei, ám vannak kiskapuk. A szüleim már árulják a családi nyaralót - mi meg béranyát keresünk. Nincsenek nagy elvárásaink. Legyen egészséges, intelligens, és adja oda majd a babánkat. Mi Romániába megyünk.

Bérbe adott méhek

A legegyszerűbb definíció szerint egy béranya gyermeket hord ki és szül meg valaki más számára. A béranyaságnak számos változata ismert, melyek között az egyetlen közös pont, hogy a petesejt megtermékenyítése minden esetben a béranya testén kívül történik. Van, hogy a béranya saját petesejtjeit termékenyítik meg a beavatkozást igénylő pár férfitagjának hímivarsejtjével, majd ezt az embriót ültetik be a béranya testébe, aki ebben az esetben tulajdonképpen vér szerinti anyának is számít.

Emellett az igénylő pár ivarsejtjeiből is létrehozhatnak embriót, majd ezt ültetik be a béranya méhébe. Ezt a módszert általában akkor alkalmazzák, amikor az ivarsejtek életképesek, de a pár női tagja nem alkalmas saját, vagy a baba életének veszélyeztetése nélkül a magzat kihordására. Egy harmadik változatban a pár nőtagjának petesejtjét termékenyítik meg egy idegen férfi hímivarsejtjével, és az így létrehozott embriót ültetik be a béranya méhébe.

Fórum: Örökbefogadás? Zsákbamacska?



Nem új keletű dolog

fogamzás

Európágyermeket megszülő anyának



Istockphoto
Istockphoto

Béranyaság kontra dajkaanyaság

Dr. Czeizel Endre genetikus szerint a béranya és a dajkaanya ugyanazt a személyt, helyzetet jelöli, csupán az egészségügy - amíg rövid ideig reményt látott arra, hogy a dajkaanyaság intézménye életképes lehet - jobban kedvelte a dajkaanya kifejezést. Így ugyanis még a látszatát is elkerülte annak, hogy a kölcsönvett anyaméh tulajdonosa nem szívességből, hanem anyagi ellenszolgáltatás fejében vállalkozik a feladatra.

Ma Európa számos országában - így Angliában, Németországban és Belgiumban - elfogadott a dajkaanyaság intézménye, az egészségügyben gyakorlattá vált, miközben hangsúlyozottan tiltják a pénzmozgást az anyaméhet kölcsönadó-kölcsönvevő felek között. Tény azonban, hogy ennek nyomon követése és ellenőrzése szinte lehetetlen, illetve csak akkor derülhet fény arra, hogy nem szívességi, hanem üzleti alapon történt a beavatkozás, ha a felek időközben konfliktusba keverednek egymással.

Az anyagi ellenszolgáltatást tiltja az európai gyakorlat, de a gyermek státusza, illetve, hogy a szülés után milyen módon kerül a gyermek a béranyától a "szüleihez", világos és tiszta, szerződésben lefektetett dolog. Fontos azonban tudni, hogy a béranya a szülést követően dönthet úgy, hogy megtartja a kicsit, és ez a döntés felülírja az előzetes szerződéseket.

Névtelen fórumbejegyzés

Sziasztok! Én kerestem, találtam is béranyát, kifizettem neki 6 millió forintot, majd lelépett a pénzemmel és a gyerekkel, aki, mint kiderült, nem is az enyém volt - a beültetés ugyanis nem sikerült. Viszont rá két hétre teherbe esett, és átvágott. Mivel nem volt legalizálva a dolog, nem tehetek semmit. Azért írom le, hogy mindenki vigyázzon nagyon, mit csinál!

Amerikában szabályozzák, hazánkban örökbefogadásként létezik

Amerikában egy 1985-ös, Baby M néven elhíresült ügy nyomán szabályozták először a béranya kérdéskörét, amikoris az alacsony társadalmi helyzetben élő béranya meggondolta magát, és a jómódú "megrendelők" peres úton kívánták maguknak követelni a kicsit. Az eset felkavarta a közvéleményt, és az évekig tartó per nyomán jöttek létre azok az irányelvek, amelyek a mai napig érvényesek e kérdéskörben az Egyesült Államokban. A legfőbb eleme az amerikai szabályozásnak is az, hogy a béranyaságnak csak akkor lehet létjogosultsága, ha az ingyenes szolgáltatás, ám a szülő nő dönthet úgy, hogy megtartja a gyermeket. Ez esetben a gyermek biológiai apja lehet az, aki gyermekelhelyezési pert indíthat.

Hazánkban nem ilyen egyszerű a helyzet. Ahogy azt dr. Sasvári Ádám jogásztól megtudtuk, a beavatkozásra csak külföldön kerülhet sor, nincs mód hivatalosan is elismert szerződések megkötésére, csak abban lehet reménykedni, hogy szülés után egy egyszerű, nyílt örökbefogadás keretében lesz a szülőké a gyermek - amennyiben a béranya lemond róla. Ha meg akarja tartani a kicsit, hiába a titokban megírt szerződés - amely természetesen ma bírósági úton nem kikényszeríthető -, a "megrendelő" pár baba nélkül marad. Máskor a "megrendelők" dönthetnek úgy, hogy mégsem kell a gyermek: akár azért, mert a várandóssági vizsgálatok során kiderült, hogy a baba nem teljesen egészséges, akár amiatt, hogy a béranya életformája nem volt az ínyükre. Ez esetben a béranya nem élhet egyetlen jogorvoslati formával sem, hiszen a baba az övé.

Istockphoto
Istockphoto

Túszejtő érzelmek

Gazdag Enikő pszichológus szerint egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben a béranyák, hiszen a béranyaságot vállaló nőben mindenképpen kialakul valamiféle kötődés a szíve alatt hordott magzat iránt. A kötődés mibenléte és mélysége függhet a saját anyukájával való kapcsolatától, és attól, hogy milyen anyai mintát hozott otthonról.
Tudatosan, ésszel vállalja ugyan a helyzetet, de az érzelmek és a hormonok ettől függetlenül működésbe lépnek, és előfordulhat, hogy mégsem lesz képes az elszakadásra.
Éppen ezért sokszor olyan nők vállalkoznak a béranyaságra, akik a magukkal hozott anyai minta birtokában nem élik meg mélységeiben az érzelmeiket. Ennek következtében szegényesebb érzelmi kapcsolat fejlődik csupán ki közte és a magzat között, így az elszakadás nem akkora teher számára.

Internet adta lehetőségek

Persze, aki nagyon szeretne utódot, az szinte biztos, hogy hazánk jogalkotási téblábolását megkerülve a tettek útjára lép, és a lehetséges kockázatok ellenére megkeresi azokat a megoldásokat, amelyek mellett legalább az esélye felcsillan egy saját gyermek születésének.
Először is keres magának egy béranyát, mégpedig a lehető legegyszerűbb módon: az internet segítségével. Számtalan fórum lelhető a világhálón, ahol kereslet és kínálat találkozik. A fórumok bejegyzéseit végigolvasva az is gyorsan kiderül, hogy a legtöbb esetben szó sincs érzelmi alapon születő döntésről, hiszen nagyon kevesen vállalkoznak arra, hogy ingyen, szívességből adják kölcsön életet dajkáló méhüket. A béranya szerepének vállalása sok esetben inkább egyfajta megélhetési forrás, amikor valaki szorult anyagi helyzetéből menekülne a teste segítségével.

Ildikó, 38 éves

Három gyerekem van, a férjem lelépett egy másik nővel. Ez a munka se rosszabb, mintha takarítanék. És kell a pénz! Hogy mi szólnak a rokonok? Kit érdekel, fel akarom nevelni a saját három gyerekem, miközben még segítek is olyanoknak, akiknek nem lehet gyerekük.

A béranya fellelése azonban csak az első lépés a baba születése felé, hiszen hazánkban nincs orvos, aki vállalkozna arra, hogy beültesse az embriót a dajkaanyába. Itt jöhet aztán képbe Románia vagy India: ha a gyermekre vágyó pár bírja erővel, idővel és persze pénzzel, ezeket az országokat felkeresheti, a béranyaság elfogadott dolog. A gyerek ára pedig milliós nagyságrendű: egy béranya körülbelül 3-5 millió forintot kér, emellett fedezni kell a várandósság alatt és a szülés kapcsán felmerülő költségeket, beleértve a külföldi klinikán történő beültetés költségét is. És még ekkor sem biztos, hogy az anya végül át is adja majd újszülött gyermekét.

LIFE MAGAZIN: Béranyaság

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=DZKxWx7qWfE550rF

Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is!


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.