A rosszgyerek és az áldozat - Iskolai zaklatás pszichológiája

homeopátia óvoda iskola áldozat zaklatás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egy statisztika szerint a gyerekek több mint kétharmada szenvedett már a zaklatás valamilyen formájától iskolában, óvodában. Lelki szemünk előtt rögtön megjelenik a tipikus rosszgyerek, nagydarab, tüskehajú, hangos, verekedős, kezében fakarddal vagy traktorral. A valóságban azonban ez nem mindig ilyen egyszerű. Sok, otthon szorongó, elnyomott kisgyerek válik az iskolában mások mumusává.

Thinkstock
Thinkstock


Milyen jelek utalnak arra, hogy zaklatják a gyermeket?

A csúfolás, kiközösítés, testi bántalmazás miatt a kicsi nem akar közösségbe menni. Lehet, hogy nem tudja vagy meri elmondani a valódi problémát, de szorong, éjjel rosszat álmodik, próbál minél kevésbé feltűnő lenni, esetleg bepisil éjjel, vagy sorozatosan betegségeket produkál. Ha csúfolják, változtatni akar a külsején ("nem tüntethetjük el a szeplőimet, mama?"). Ez a bántalmazásból fakadó stressz - gyermekeknél. Kicsiknél mesél a rajz. Megjelennek a védő szimbólumok, az óriásnyuszi, a hatalmas virág, a sötét színek, ezekre érdemes odafigyelni.

Egyéb jelek, amelyekre érdemes figyelni:

- szakadt ruha, hiányzó felszerelés;
- nem a szokott úton jön haza;
- romlik a teljesítménye;
- változik a kedélyállapota.

Mit tehetünk?

Kislányoknál gyakori a kiközösítés, a "nem vagy a barátnőm" állapot, ami az érzékenyebbeket nagyon megviseli. Ilyenkor biztassuk, hogy keressen másik barátnőt, alakítson társaságot magának. Saját tapasztalat, hogy a lánytársaságok hangadói sokszor félnek attól, hogy egyedül maradnak, ezért gyűjtenek udvartartást maguk köré. A tanító segíthet, például tanulópárok szervezésével, de mi is csinálhatunk otthon vonzó programot a kislányoknak (pl. muffinsütés). Erőszakos kisfiúknál néha nehéz a szülővel beszélni, mert gyakran az a válasz, hogy pedig otthon milyen jó gyerek. Érdemes a tanárhoz fordulni ilyenkor.

Ha gyermekünk nagyon félénk, nehezen oldódik, érdemes gyengéd homeopátiás szerekkel segíteni, hogy személyisége optimális irányba fejlődhessen.

Keressünk neki önbizalom-építő elfoglaltságot, sikerélményt olyan területen, ahol tehetséges. Egy pici, szemüveges kislány is lehet fantasztikus táncos, vagy énekelhet csodásan, ha kiderül, a lányok ezért tisztelni fogják.

Thinkstock
Thinkstock



Zaklatás, a rosszgyerek szemszögéből

Lehet, hogy olyan családból jön, ahol természetes a hangos kiabálás, és a gyermek ehhez szokott hozzá. Az is elképzelhető, hogy szorong egy otthoni helyzet miatt, vagy szülei problémáit jeleníti meg. Érdemes a zaklató kisgyermeknél minden esetben megvizsgálni a családi energiamezőket.

Mit tegyünk, ha a gyerekünk verekedős?

Nézzük meg, hogy kivel barátkozik. Foglalkozzunk vele, beszélgessünk sokat. Állítsunk fel szabályokat, és ne tűrjük az agresszív viselkedést. Természetesen a megoldás nem az, hogy jól elverjük! Nézzük meg, mivel játszik, milyen filmeket néz, kössük le fölös energiáit sporttal. Vigyük el olyan emberek közé, akik fogyatékkal élnek. Ha a probléma nagyon komoly, keressük terapeuta és homeopata orvos segítségét. Nem utolsósorban pedig nem lehet, hogy mi vagyunk túlterheltek, idegesek? Ezt az alábbi stresszteszt segíthet eldönteni.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.