politika Argentína történelem Eva Peron Madonna First Lady
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
"Visszajövök és millióké leszek" - mondta Eva Peron kissé teátrálisan halála előtt. Végül igaza lett. Visszajött, méghozzá filmek, könyvek és cikkek főszereplőjeként. A mai napig ő a legismertebb argentin személyiség, megelőzve Diego Maradonát, a világ egyik legjobb focistáját is. Nem csoda, ha szeretettel ízlelgetjük Evita történetét. Klasszikus és példamutató mese az övé. Történet a szegény lányról, akit egy egész ország imádott és tisztel ma is.  

Forrás: AFP
Forrás: AFP

1919-ben Los Todosban járunk, ahol egy törvénytelen kislány született, Maria Eva Duarte, a mi Evitánk. Apja meglehetősen gazdag és igencsak nős ember volt, anyja pedig a család egyik háztartási alkalmazottja. Nem csoda hát, ha sanyarú élet jutott szegény kis Evának. Apja természetesen hallani sem akart róla, édesanyjával és négy testvérével tehát nagy szegénységben, egyik napról a másikra éltek. Mikor apja meghalt, annak felesége hatalmas perpatvar közepette megtiltotta a kislánynak, hogy az lerója kegyeletét édesapja sírjánál. Ez volt az a pont, amikor Eva egy életre meggyűlölte az arisztokráciát, a gazdagok világát. Az érzés mondjuk kölcsönös lesz, no, de ne siessünk úgy előre.

Tipp! Exkluzív képek Détár Enikőről! Kattints a galériáért!




Forrás: AFP
Forrás: AFP

Juan Peron és Evita

Szerelem, összeköltözés, lánykérés, megfűszerezve egy igazán nem mindennapi adalékkal: Evita tüzes temperamentumával. Eva már akkor elkísérte férjét minden politikai útra, szónoklatra, amikor még csak jegyesek voltak. A nép egyre jobban szerette őt szépségéért, eszéért, kedvességéért és mert tudták, hogy közülük való. Történt egy napon, hogy peronisták felgyújtották a Critica című újság épületét (meglehetősen éles kritikát mérve ezzel a lapra), minek következtében Peront letartóztatták. Más nő talán siránkozott volna ezen tehetetlenül, de Evitát más fából faragták.Fogta magát és ripsz-ropsz összetoborzott két-háromszázezer embert, hogy követeljék Peron szabadon bocsájtását. Be is jött a számítása, a férfi kiszabadult, mindenki örült, ők meg összeházasodtak. Kell ennél több a népnek? Kell hát. Nem árt egy kis juttatás a szegényeknek és egy kis lélekmasszázs. Evitától pedig hamarosan mindent meg is kaptak.

Szólj bele: Ki nyeri az idei X-Faktort?



Forrás: AFP
Forrás: AFP

Miután férjét Argentína elnökévé választották, az kinevezte Evát a Munkaügyi és Szociális Minisztérium élére. Jó döntés volt. Evita rövidesen az argentin szegényréteg legfőbb támogatója és példaképe lett. Ott segített, ahol tudott: nőknek, szegényeknek, munkásoknak. Karrierje során több nemzetközi tárgyaláson is képviselte férjét és országát. Kitűnő munkát végzett, melyben - lássuk be - szépsége és elbűvölő modora is sokat segített. Időközben tökéletes first lady lett: kitűnő ízléssel, csodás hajkölteményekkel, mesés sminkekkel. Azonban akármennyire is igyekezett és akármennyire is szerette a nép, az arisztokrácia sohasem nyelte le a békát teljesen. Számukra mindig is egy munkás maradt, aki magasra mászott.
Ő tehát megvetette az arisztokratákat, akik megvetették őt. Patt helyzet. Ki tudja, mi lett volna a vége, ha a rák el nem ragadja szegényt megdöbbentően fiatalon. Mindössze 33 éves volt. Tudott a betegségéről, egy operációval menthető lett volna, de ő nem akart eltűnni kis időre sem a nyilvánosság elől. Amikor a betegsége már elharapódzott, 1952-ben (alig 40 kilósan!) elmondta híres búcsúbeszédét a Casa Rosada erkélyén, majd nem sokkal később meghalt. Még aki nem látta a filmet, az is biztosan emlékszik a Don't cry for me Argentina című számra, amely az Evitában csendül fel az erkélyen Madonnával. Nos, valahogy így búcsúzott: büszkén felszegett fejjel, szépen, bátran. Egy kékvérű argentin sem csinálhatta volna méltóságteljesebben, de nem ám.

Tipp! Hogy kerülnek Louboutin cipői régi francia festményekre? Kattints a galériáért!




Forrás: AFP
Forrás: AFP

Eva balzsamozott holtteste

Nem sokkal ezután egy kis puccs került a levesbe és elvették Perontól a hatalmat. Így kezdődött Evita holttestének zarándoklata. Sem eltemetni, sem kiállítani nem akarta a testet az új hatalom, így hát ide-oda cipeltették évekig! Állítólag meg is becstelenítették több ízben, de erre sosem volt bizonyíték. Meglehetősen jó munkát végzett a professzor, mivel a holttest még ennyi hányattatás után is épségben volt. Végül Olaszországban temették el Evát Maggie néven, egy kis temetőben. Ez még mindig nem a vég, csak egy kis pihenő szegény számára. 1971-ben ugyanis exhumálták, és visszaszállították Argentínába, ahol Peron ismét elnök lett. Ha hisszük, ha nem, Evita holtteste még mindig teljesen ép volt, így hát otthon a házukban gondoskodott róla Peron és új felesége.

Légy egy igazán csajos közösség tagja! Csatlakozz a Life.hu-hoz az iWiWen és a Facebookon is!





Forrás: AFP
Forrás: AFP

Peron elnök és új felesége, Isabel, kezében Eva portréja

Meglehetősen morbid elfoglaltság ez, szerintem egyetlen párterapeuta sem ajánlaná. Nem is tudom, nekik honnan jutott eszükbe. 3 év közös együttélés után elhunyt Peron, és Evitát is végre örök nyugalomra helyezték Buenos Airesben a Recoleta nevű temetőben. Gondosan eltemették, jó mélyre a kíváncsi szemek elől, egy speciális kriptában. A bennfentesek viszont még most sem tesznek lakatot a szájukra, és azt rebesgetik, hogy Evita teste még mindig teljesen ép. Ez vagy legenda, vagy csoda, vagy nagyon tudott az az orvos.

Tipp! Ördög Nóra, ahogyan még sohasem láttad! Kattints a galériáért!




Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.