Tréningek, tanfolyamok kismamáknak, hogy könnyebben visszarázódjanak a munka világába

gyermekvállalás munkahely kismama
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A gyes lejárta után nincs mese, vissza kell térni dolgozni, és ismét helyt kell állni a munka frontján. Visszailleszkedni nem mindig könnyű, szerencsére azonban ma már több lehetőség is van arra, hogy megkönnyítsd a folyamatot.

Most elég egy rajz, és akár az egész család ingyen mehet a Vidámparkba - csatlakozzatok a pályázatunkhoz!

A szülési szabadság és a gyermek első évei szinte nem is szólnak másról, csak a kicsiről. Ahogy azonban cseperedik az apróság, úgy közeledik egy új korszak kezdete. Egy olyan időszaké, ahol igenis vissza kell rázódni a dolgozó mindennapok körforgásába. Amikor teljesíteni kell a munkahelyen, és továbbra is megfelelően gondoskodni a gyermekről. Mielőtt azonban visszaülnél a székedbe, ismét képbe kell kerülnöd: be kell gyűjtened a munkáddal kapcsolatos új információkat, és tudomást kell szerezned az esetleges változásokról. Vagyis nemcsak a külsődet kell tataroznod, hanem fejben is fel kell készülnöd és fel kell venned a ritmust.

Thinkstock
Thinkstock

Ha egyre sürgetőbb a kérdés

Az elmúlt évtizedekben a nők szerepe vitathatatlanul és gyökeresen átalakult. Karrierorientáltabbak lettünk, képezzük magunkat, és szeretnénk szakmai területen is minél több mindent elérni. Mindezek mellett igyekszünk egy jól működő párkapcsolatot is fenntartani, hiszen a családalapítás is szerepel a terveink között.
A munkáltatókat ennek ellenére a mai napig elbizonytalanítják a női dolgozók gyermekvállalási tervei. Ha pedig a baba már megfogant, a gyes utáni visszatérésig csak fokozódik ez a bizonytalanság. A legrosszabb, hogy a nők a "pihenő" alatt el is veszíthetik korábbi lendületüket. A kihagyott 1-3 év ugyanis nem igazán szól másról, mint a pelenkákról és cumisüvegekről. Így nem csoda, hogy a korábban magabiztos és sikeres anyukák is kételkedni kezdenek saját tudásukban, felkészültségükben.

Külföldről jön a segítség

Magyarországon egyelőre csak a nagyobb cégek kezdenek külföldi anyavállalataik mintájára mamabaráttá válni. Sok esetben amellett, hogy baba-mama szobát alakítanak ki, napközit is működtetnek a gyermekes dolgozók számára. A vállalati kultúra átalakításával már egy év után visszavárják a kismamákat, akiknek lehetőségük van négy- vagy hatórás, részmunkaidős pozícióba is visszatérni. Ezzel megkönnyítik az átállást is az anya számára.
Ugyanakkor arra is találhatunk példát, hogy a munkaadók már a szülési szabadság kezdetén elkezdik a felkészítést a visszatérésre, vagyis nem engedik el teljesen várandós dolgozójuk kezét. Rendszeres időközönként hírlevelet küldenek nekik, melyben a legfontosabb szakmai kérdések mellett a cégen belüli főbb változásokról is tájékoztatják őket. Így pedig, amikor az anya úgy dönt, hogy visszatér a céghez, naprakész lesz, és nem érez lemaradást.

Itthon mit tehetünk?

Sajnos ezek a lehetőségek Magyarországon egyelőre csak a multinacionális vállalatok körében terjedtek el, a kisebb cégek ugyanis nehezebben birkóznak meg az ilyen kihívásokkal. Ha a te munkahelyed is az utóbbiak közé tartozik, akkor is megtehetsz néhány lépést azért, hogy kisebb legyen a kizökkenésed mértéke. Csak mert huzamosabb ideig otthon voltál a gyerkőccel, nem lettél teljesen piacképtelen. Ha éppen pelenkázás közben jön a világmegváltó üzleti ötlet, ne habozz, vágj bele! Mind az önkormányzatok, mind a különböző segélyszervezetek indítanak tanfolyamokat és felzárkóztató képzéseket újdonsült vagy éppen egyedülálló anyáknak, valamint nehezebb helyzetben lévő álláskeresőknek.

Thinkstock
Thinkstock

Budapesten a XIII. kerületben például kifejezetten kismamák részére indítanak ingyenes angol- és ECDL-tanfolyamokat. Korábban egy uniós pályázat elnyerésének köszönhetően Ózdon is indult ehhez hasonló, az anyukák munkába való visszatérését megkönnyítő program. Csepelen például a fiatal anyák ingyenesen vehetnek részt irodavezetői, pénzügyi és számviteli-ügyintézői, valamint számítógép-kezelői tanfolyamon. A kurzusok résztvevőinek a képzésen felül mentori támogatást és pszichológiai tanácsadást is nyújtanak, valamint segítenek az álláskeresésben is, ha arra van szükség. A tanfolyamok alatt sok esetben ingyenes gyermekmegőrzést biztosítanak, de még bérlettámogatás is járhat az iskolapadba visszaülőknek.

A felnőttképzési központok szintén kínálnak kedvezményes lehetőségeket, ezek legtöbbször azonban csak bizonyos százalékú kedvezményt adnak az adott tanfolyam árából. Egy szegedi oktatási vállalkozás például 10% kedvezményt ad a gyeden és gyesen levőknek, valamint a főállású anyáknak.

Érdemes hát megnézned, van-e számodra ilyen lehetőség a lakóhelyed környékén. Fontos, hogy ne csak az álláshirdetéseket, hanem a továbbképzési lehetőségeket is végigböngészd. Sok esetben otthonról végezhető távoktatásos formában is kínálnak képzéseket. Ma már az otthonimunka-közvető oldalakon túl kifejezetten a kismamák igényeinek megfelelő tanácsadó, állás- és kurzusközvetítő honlapok is léteznek. Így nem kell kétségbeesned akkor sem, ha a gyermeked és a vállalkozásod születése esetleg azonos időszakra esne.


Elindult az Ez zsír! fogyókúrás- és
életmódprogramunk!

REGISZTRÁLNI SZERETNÉK!

Csatlakozz hozzánk iWiW-en és Facebookon!




Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.