A kényelem ára: minél tovább ülsz, annál kevesebb ideig élsz

munkahely tévénézés ülőmunka gerincsérv egészségtelen életmód gerincferdülés testtartás gerinc porckorong
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ülni jó: ülünk a buszon, otthon a fotelban, és legtöbbet persze a munkahelyünkön. A kényelemnek azonban ára van: a sok ülés az életünket is megrövidítheti - akár évekkel is.

Napi 3 óra üléssel 2 évvel tovább élhetnénk

A hosszan tartó üldögélés a számítógép előtt a legtöbbeknél nyak- és hátfájást okoz, amin némi masszázzsal könnyű segíteni. Emellett a kutatók régóta publikálják, hogy a szívbetegségek, a trombózis és a cukorbetegség aránya is nagyobb, de most az új eredmények szerint az ülés az életünket is megrövidítheti: ha kevesebb mint három órát ülnénk csak, két évvel tovább élhetnénk.

Thinkstock
Thinkstock

Egy ausztrál kísérletben 200.000 embert vizsgáltak, akiknek egy része naponta 11 órát vagy ennél is többet ücsörgött: magánéleti aktivitásuktól függetlenül a csoport három éven belüli halálozási aránya 40 százalékkal magasabb volt, mint a kevesebbet ülőké: a nyolc-tíz órát üldögélők már csak 15 százalékkal nagyobb arányban haltak meg, mint a négy óránál is kevesebbet ülők. A lábaikról nem is beszélve: a hosszú ideig lógó helyzetben a romló keringés visszerekhez, de trombózishoz is vezethet. A napi nyolc órát ülő nőknél például kétszer-háromszor nagyobb eséllyel alakul ki életveszélyes vérrög a szervezetben, és a magas vérnyomás illetve a szívbetegségek kockázata is megnő.

Szólj bele: Ülő munkát végzel? Mivel lehet megelőzni a bajt?



Üldögélés - napi 16 órán keresztül

A legtöbb üldögélésre a munkahelyükön kényszerülnek az emberek, sokan az egész munkanapot az irodai széken töltik, majd hazaautóznak - vagy a tömegközlekedési eszközökön ülnek -, otthon pedig a fotelhoz vezet a fáradt ember útja, ahol a tévénézést csak néhányszor szakítja meg. A felmérések szerint mi magyarok átlag négy órát ülünk a televízió előtt. Ahhoz viszont, hogy egészségesebbek legyünk és tovább éljünk, nem elég a tévénéző fotelt hibáztatni, hiszen a munkahelyükön csak nagyon kevesek tehetik meg, hogy sportolnak vagy heverésznek két ügy esetleg ügyfél között. A Pennington Bioorvoslási Kutatóközpont munkatársa szerint - aki a munkahelyi ücsörgést próbálja a minimumra szorítani - nemcsak székek, hanem pultok mögött állva is lehetne dolgozni, de az irodai futópadot sem tartja rossz ötletnek. Az irodán belüli ügyeket pedig a jövőben nem e-mailen vagy telefonon, hanem személyesen, sétákra kényszerülve kellene lebonyolítani.

Mi történik velünk ülés közben?

Az ülés, bár kényelmes és természetesnek tűnő testtartás, jócskán megterheli nemcsak a gerincet, hanem az egész szervezetet. Folyamatosan merev és passzív helyzetben van például a combnyak, ahol szegényes a vérellátás, és maga a csont sem olyan erős. A combcsont fején pedig egy kis mélyedésben futnak szalagok és erek, melyek a nyomódás miatt nem tudják megfelelően ellátni feladataikat. A keresztcsont és a farkcsont ülés közben szintén nyomás alatt van, ahogyan az onnan eredő farizmok és az alatta futó idegek - köztük az ülőideg -, vér- és nyirokerek is.
Emiatt alakul ki a zsibbadó érzés, az aranyér és a visszér is. A mozdulatlan rekeszizom hasüregi szerveink működését nehezíti - a mozgás masszírozó hatása viszont serkenti - , és emésztésünkre is rossz hatással van. Ahogy egyre hosszabb ideig ülünk, úgy feszül meg nyakunk, vállunk, gerincünk, de ebben az alapos, mély légzés hiánya is részt vesz. A vállak és a nyak előreesik, gerincünk görbületeinek egyensúlya is felbomlik, és a sok helytelen terhelés miatt porckorong-előreboltosulások és sérv is kialakulhat, a nyaki izmok feszülése miatt pedig a fejfájás is gyakori.

Mit tehetünk az egészségünkért - akár ülve is?

Az üldögélés kellemetlen hatásai bár valósak, mégsem mondhatunk fel a munkahelyünkön miattuk. A terhelést viszont nagyban csökkenthetjük, ha például jó minőségű, gerinckímélő irodai széken vagy labdán ülünk. Az asztal és a billentyűzet magasságát, a monitor dőlésszögét helyesen beállítva nyakunkat és vállunkat kímélhetjük: felkarunk és alkarunk derékszöget zárjon be, ahogy a comb és a lábszár is így van a legjobb helyzetben, talpunk pedig legyen a földön.

Thinkstock
Thinkstock

Munka közben óránként tartsunk egy kis szünetet, álljunk fel, mozgassuk át tagjainkat, munkaidő után pedig mozogjunk: ehhez sokszor elég egy alapos séta is, de a rendszeres sportolás, különösen az úszás hatása a legkiemelkedőbb. Akinek se kedve, se ideje hozzá, az legalább napi tíz perc gyógytornára vállalkozzon: nyolc-tíz egyszerű gyakorlat segít megerősíteni a megfelelő izmokat, és a porckorongsérv megelőzésében is szerepet játszik. Érdemes egy gyógytornászt felkeresni, aki összeállít egy otthoni mozgássort: ez mindenképpen kevesebb időbe és pénzbe kerül, mint esetleg egy sérvműtét. A jóga is segíthet: erősíti az izmokat, viszont nyújt is, és segít levezetni a napközben felgyűlt feszültséget.

Wall-E világa megvalósul?

A rendszeres ülőmunka sport nélkül bizony igen tunyává változtatja a városlakókat - a falun élő emberek munka után legalább a kert vagy az udvar gondozása közben mozognak, városban még ez a lehetőség is elvész. Helyette jönnek az itt-ott fájó, zsibbadó végtagok és izmok, a fájdalomcsillapítók, még több ülés, és végül a korábbi halál. Modern korunk vívmányainak köszönhetően nem szükséges mindenkinek fizikai munkát végeznie, nem kell kilométereket kutyagolni a munkahelyére, vagy vizet hordania a kútról, így viszont sokan az egészséghez szükséges mozgást sem végzik el. Amerikában pedig még rosszabb a helyzet: az emberek egy része majdhogynem fel sem áll, egészségtelenül étkezik, és mérhetetlenül elhízik. Ha nem vigyázunk, talán megvalósul Wall-E, a kis robot világa, ahol a puffadt, lusta és gyenge izomzatú embereket fekve szállítják egyik helyről a másikra, és még lábra állniuk is kihívást jelent - de ha nem is jutunk el a jövőben odáig, az állandóan üldögélő emberek életéből már most kimarad a mozgás hozta testi-lelki öröm és egészség.

Az ülőmunka hátrányairól dr. Pulai Judit belgyógyász, reumatológus szakorvost kérdeztük:

"A tartós ülőmunka a gerinc és a porckorongok számára sokkal nagyobb terhelést jelent, mint a járás. A gerinc terhelése az ülés hatására monotonná válik, a szervezet pedig a dinamikus, állandóan változó testhelyzetet igényelné. A gerinc mozgékonysága csökken, a gerinc tartó- és mozgató izmai túlterheltekké válnak, nem tudnak kellően ellazulni, illetve a többi izomhoz képest aránytalanul gyengébbekké válhatnak. Így az ágyéki gerinc előre irányuló görbülete (lordosis) fokozódhat, s a háti gerinc hátra irányuló görbülete (kyphosis) is fokozódhat, hanyag tartás, púposság alakulhat ki.

A gerinc megváltozott igénybevétele az ülő életmód miatt súlyos vagy hosszan tartó gerinc- és mozgásszervi panaszokat okozhat, amelyek kialakulása időben előretolódik, így a krónikus hát- és derékfájdalom a fiatalabb, munkaképes korosztályban okoz a társadalmat is érintő problémákat.

A gyermekkori tartáshibákat az idejében megkezdett tartásjavító tornákkal korrigálni lehet.

A felnőtt korban jelentkező gerincbántalmak többsége kitartó, tudatos tornával súlyosságuktól függően csökkenthetők. A gerinc megfelelő tornájával a gerincoszlop tehermentesíthető, a mélyizomzat és az ízületek is pihenhetnek, a csigolyatestek eltávolodhatnak egymástól, a köztük elhelyezkedő porckorongok pedig visszanyerhetik eredeti alakjukat. Megelőzés céljából javasolt legalább heti háromszor a testtartás-javító és egyensúlyi gyakorlatsorok otthoni gyakorlása, úszás, illetőleg bármilyen szívesen végzett sport: gyaloglás, futás, túrázás, jóga, pilates."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.