Az 5 leghangulatosabb történelmi látnivaló Svájcban

Svájban Bern Genf utaztatás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A svájciak nem annyira romantikus lelkületükről, mint inkább precizitásukról híresek. Mi mégis arra biztatunk, hogy válaszd az alpesi országot egy romantikus kirándulás célpontjául. A hangulatról a felülmúlhatatlan látványt nyújtó történelmi városok gondoskodnak.

Bern

Az ország fővárosa a negyedik legnépesebb település Svájcban. Óvárosa, a ma is hamisítatlan 15. századi hangulatot árasztó macskaköves utcáival, díszes homlokzataival, zászlóival és az utcákon itt-ott elrejtett apró kutakkal teljes egészében felkerült a világörökség listájára. A város legismertebb nevezetessége, az Óratorony 1191 és 1256 között a város nyugati kapuja volt. Az óraszerkezet persze csak később került a toronyba, ám rendes svájci órához méltóan ma is tökéletesen pontos. A közelben található Ketrec-torony egykor börtönként funkcionált, míg a Hollandi-torony a városfal része volt. Történelmi emlék a 15. századi városháza és a 15-16. században épült Münster-székesegyház is, amelynek nyugati főkapuzatára 234 emberalakot faragtak. A templom kilenc harangjának egyike egy 13-14. századi ezüstharang, a nagyharang pedig Svájc legnagyobb harangja. Különösen festői látványt nyújt a középkorból származó Alsóvárosi toronyhíd és az elejénél található Kikötő-kapu, amely az egykori Nydegg vár egyetlen megmaradt részlete.

Forrás: Thinkstock

A Life.hu tippje

Ne felejtsd el felkeresni a város peremén a szintén a középkorban létesült Medvevermet, ahol a mai napig barnamedvéket tartanak. A város címerállata ugyanis a medve, állítólag a város alapítója, Berchtold ötlete nyomán: azt javasolta ugyanis, hogy a vadászat során elejtett első állatról nevezzék el a várost.

Bellinzona

A Gotthard-hágó kapuja a középkorban egyfelől az Alpok, másfelől pedig Itália „kulcsának" számított. Nem csoda hát, hogy három erőd is védte a települést: a Castelgrande a 6. században épült, a város központjában áll egy sziklán. A Castello di Montebello 13. századi lombard stílusban épült, míg a Castello di Sasso Corbaro a 15. században készült el, alig fél év alatt, ami abban az időben is rekordgyorsaságnak számított. A főtéren a Svájcban megszokott kimértség helyett mediterrán közvetlenség fogad, mintha csak egy olasz kisvárosban járnál. Ezt erősítik a mindig zsúfolt, hangulatos teraszok is, ahol nagy élmény szemlélődve, a város hangulatát befogadva elfogyasztani a kávédat.

Forrás: Thinkstock

A Life.hu tippje

Ha tudod, időzítsd a bellinzonai látogatást szombatra – ilyenkor ugyanis a hamisítatlan középkori vásári hangulatot visszaadó piacon is nézelődhetsz.

Locarno

A Lago Maggiore, másnéven a Locarnói tó partján elterülő város szintén mediterrán bájával fog meg. Tavasszal a legszebb, amikor az egész város hortenziáktól illatozik, de ilyenkor, télen sem veszít sokat a hangulatából. A szikla tetejére épült Madonna del Sasso-templom egy 1480-as csodának állít emléket: ezen a helyen jelent meg ugyanis Szűz Mária egy locarnói szerzetesnek. Kis sikló visz fel a templomhoz, de egy meredek emelkedőn is felkapaszkodhatsz: akármelyiket is választod, a környékre nyíló fantasztikus kilátás lesz a jutalmad. A kirándulást pedig a reneszánsz főtér éttermeiben, kávézóiban pihenheted ki.

Forrás: Thinkstock

A Life.hu tippje

Ha autóval utazol, érdemes kiruccanni a várostól északra található Val Verzasca sziklás völgyeibe és festői falvaiba.

Genf

A Genfi-tó partján fekvő városra – már csak Kálvin személye miatt is – a reformáció történetének emlékei jellemzőek. Az óváros legmagasabb ponján áll a St. Pierre-katedrális, amely 1536-tól működik protestáns templomként, és amelynek szószékéről egykor maga Kálvin hirdette az igét. Az óváros leghangulatosabb tere a Place du Bourg-de-Four, amely egykor vásártér, ma inkább a legdivatosabb találkozóhely szerepét tölti be. A teraszokon mindig nagy a forgalom, beszélgetés közben pedig a 18. századi szökőkútban gyönyörködhetsz. A Grand Rue antik házai között sétálva pedig betérhetsz Jean-Jacques Rousseau szülőházába.

Forrás: Thinkstock

A Life.hu tippje

Genf egyik hangulatos elővárosa Carouge, amelynek arculata a 18. századot idézi. Ekkor került a település a Szardíniai Királyság urainak kezébe, ennek kapcsán pedig máris ellepték az olasz építészek, akiknek a máig hangulatos látkép köszönhető. Manapság a városka a művészek kedvenc helye.

Chateau de Chillon

Ha egy napra királylánynak szeretnéd érezni magad, feltétlenül látogass el a Montreux-tól délre a 13. században épült Chateau de Chillonba. Mivel a vár az idők során a gondos kezeknek köszönhetően teljes épségben maradt, ma is a középkorban érezheted magad, ha belépsz a kapuján. Ez az erődítmény nem a hegytetőre, hanem szinte teljesen a Genfi-tó vizére épült. Valaha természetesen védelmi szerepe volt, később a Savoyai-grófok nyári rezidenciája lett. Szobái, termei hatalmasak, ám puritának, a szűk folyosók és átjárók pedig szó szerint lélegzetelállítóak. A vár egykori urainak hálószobájában viszont megnézheted a hatalmas baldachinos ágyat, valamint a korabeli technikai fejlettség mellett hatalmas luxusnak számító folyóvizes mellékhelyiséget. A gótikus börtönben éveken át raboskodott a Savoya-ellenes nézetei miatt bebörtönzött Francois Bonivard apát, akinek sorsát Byron is megörökítette versében.

Forrás: Thinkstock

A Life.hu tippje

Kóstold meg a kizárólag a várban kapható, száraz, fűszeres zamatú fehérbort, amely a vár közelében termelt szőlőből készül. A bor eladásából származó bevételt a vár karbantartására fordítják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.