Beszéljünk a testtudatról!

Forrás: Thinkstock -
testtudat JógaKlikk jóga
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha azt mondom, a jógázás fejleszti a testtudatot, valószínűleg bólogatsz a monitor előtt ülve, hiszen ez szinte köztudott. De hogyan is működik ez pontosan, hogyan fejleszti a jóga a testtudatot?

Mi is a testtudat?

A testtudatnak több rétege van: az első, hogy tudatában vagyok annak, hogy meddig tart a testem, hol van most pontosan a kezem és a lábam, anélkül, hogy odanéznék, tudom, hogy a lábam hozzáér a földhöz. Nem lököm fel a másikat, nem megyek neki az ajtófélfának, nem borítom ki a bögrét az asztalon, mert tudom, meddig tart a testem.

Forrás: Thinkstock

A második, hogy képes vagyok hallás vagy vizuális utánzás alapján olyan testhelyzeteket felvenni, amelyek újak számomra.

A harmadik, hogy tudatában vagyok a testem akarattal mozgatható részeinek, az izmoknak, és képes vagyok szándékosan megfeszíteni vagy ellazítani egy-egy izomcsoportot.

A testtudatért a kötőszöveti hártyarendszerben, a fascia láncokban elhelyezkedő idegsejtek (receptorok) felelősek, azok érzékelik a test helyzetére vonatkozó ingereket és továbbítják ezeket az agyba. A testtudat vagy propriocepció szoros kapcsolatban áll az egyensúly-érzékeléssel és a tapintásérzékeléssel, hiszen ezektől is hasznos információk érkeznek a test helyzetére vonatkozóan. Ezért ha fejleszteni akarom a testtudatom, jó lehet fejleszteni, ingerekkel ellátni az egyensúlyrendszert és a tapintásérzékelést.

A mezítlábas jóga előnyei

Mezítláb állni a jógaszőnyegeden vagy más felületen nagyon fontos tapintási (taktilis) inger – többek között ezért javasoljuk mi, jógatanárok, hogy mezítláb jógázz. Az egyensúlyszerv pedig a belső füledben lévő három ívelt és folyadékkal teli csőből áll, mint három meghajlított szívószál. Ezek a csövek belül csillókkal vannak ellátva, így ha mozog a folyadék a belső füledben, a csillók érzékelik ezt az ingert.

Az egyensúly fontosabb, mint gondolnád

A mai életmód mellett túl sok vizuális és hallás útján érkező ingert kap az idegrendszerünk, és nagyon kevés propriocepciós, egyensúlyszervi és tapintási ingert. De szerencsére ott van nekünk a jógagyakorlás. Figyeld meg, hogy például a legnépszerűbb kötött gyakorlatsor, a napüdvözlet végzésekor hogyan mozog a fejed, képzeld el az egyensúlyszervedet a három ívvel, érezd meg, ahogy különböző testrészeid hozzáérnek a földhöz, és figyeld meg, hogy az milyen érzés. Azonosítsd, hogy mikor melyik izmokkal dolgozol, melyik izmok lazák vagy nyújtóznak, és ez milyen érzés!

Forrás: Thinkstock

Life.hu-tipp

Tanuld meg a napüdvözletet most ingyenesen a JógaKlikkel, és jógázz otthon online videónk segítségével:

Ne feledd! A testtudat fejlesztése hatással van az egész idegrendszerre, és minden komplex feladat, minden tanulási feladat elvégzéséhez a segítségedre lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.