Testképzavar vagy motiváció? Avagy mit közvetítenek az Instagram-fotók?

Sarka Kata motiváció testképzavar Réz Anna Kormos Anett
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sarka Katát több fronton érte támadás az elmúlt hetekben. A sok mocskolódás mögött kirajzolódott egy kérdés, amivel megéri foglalkozni: a fiatalokban valóban testképzavart okozhatnak az Instagram- és Facebook-fotók, amiket a posztolójuk motivációnak szánt? 

Sarka Kata az elmúlt hetekben Nótár Ilonával folytatott parttalan vitát arról, hogy mi az egészséges, és milyen az ideális test. Kata és Ilona is levélben fejtette ki a véleményét. Nem sokkal később Kormos Anett esett neki a magyar Instagram-sztároknak, mert szerinte túlságosan üresfejűek. A nagy vitába végül Réz Anna is bekapcsolódott, aki szerint Kata közösségi oldalain egészségtelen elvárásokat kommunikál a nők felé.

Nem tagadjuk, mi imádjuk az Instagramot: egyrészt azért, mert egy-egy rosszabb napon igenis üdítő az inspiratív képeket nézegetni, legyen szó csak egy szép természeti fotóról vagy egy jó outfitről. Talán senki nem kövez meg minket, amiért nemcsak a csodálatos szavaknak, de a képiségnek és az esztétikumnak is rabjai vagyunk. Másrészt azért is tartjuk jó dolognak, mert közösségkovácsoló ereje van. Ugyan teljes mértékben az egészséges életmód hívei vagyunk, a feszített hétköznapokban mégis néha nehezen tartjuk magunkat ahhoz, hogy ne nassoljunk mindegy egyes nap végén, vagy ahhoz, hogy igenis felvegyük az edzőcipőt, és elmenjünk futni, vagy akár csak otthon tornázzunk egy kicsit. Éppen ezért megvannak a kedvenc életmód- és fitneszbloggereink és Instagram-sztárjaink, akiktől rendszeresen motivációt nyerünk.

Forrás: Dreamstime

Ki kit követ?

Nem véletlen, hogy kialakultak az Instagramon a hashtagek, hiszen az embereknek mindig is igénye volt az, hogy hasonszőrű – hasonló problémákkal, hasonló érdeklődési körrel, hasonló lelkülettel rendelkező – társakkal tartsa a kapcsolatot. Éppen ezért alakultak a Facebookon is különböző zárt és nyílt csoportok, akik egy mintaértékűnek elfogadott ember vagy egy közös eszme köré csoportosulnak. Mindenkinek megvan a választása, hogy saját értékrendje szerint döntsön arról, akar-e és kit akar követni ezeken az oldalakon. Az viszont nagyon fontos, hogy mindenki a számára hiteles személyt válassza, mert ő lesz az, aki valóban inspirációt és motivációt tud majd nyújtani neki.

Legyél te az első számú motiváció!

A külső motiváció persze nagyon fontos, de mindezek mellett tisztában kell lenned önmagaddal. Tudni kell, hogy mik a céljaid, meddig tartanak a korlátaid, és azt is, hogy meddig lehet azokat feszíteni. Az egészséges önkép fontos ahhoz, hogy valóban motivációt és ne testképzavart okozzanak az Instagram-képek: ne elbizonytalanítsanak, hanem megerősítsenek az önmagadban való hitedben. Egy egészséges és tájékozott felnőtt számára, aki sok rétegét ismeri a világnak, nem is olyan nehéz különbséget tenni dolgok között, és szimpatikus, a személyiségéhez közel álló motivációt választani, és nem egy mércével mérni magát azokkal, akiknek a fitnesz az élete.

Forrás: Dreamstime

De mi a helyzet a fiatalokkal?

Sokan éppen a tinédzserek miatt aggódnak, akik könnyen befolyásolhatók, és könnyen rákattannak a felkapott trendekre. Rájuk természetesen figyelni kell, sok mindent meg kell ismertetni velük is, hogy aztán megtalálják a saját útjukat és az ahhoz mérhető megfelelő példaképeket.

A pszichológus véleménye

"Az önbizalomhiánnyal és testképzavarral küzdő fiataloknál a tökéletesre beállított Instagram-fotók valóban növelhetik a saját maguk iránt érzett önelutasítást. De aki testképzavarral küzd, az saját magával küzd elsősorban, legyen szó fiatalokról vagy felnőttekről. A legtöbb esetben nem tudatosul bennük, hogy saját magukat értékelik szélsőségesen és irreálisan negatívan. A személynek önmagával kapcsolatban vannak negatív érzései, leértékeli önmagát, és aztán lehet, hogy másokra haragszik, kivetíti ezt a világra. Szélsőséges esetben mindenkire haragudhat, akiről úgy hiszi, hogy szebb vagy jobb nála. Aki önbizalomhiánnyal küzd, annak saját magán, vagyis elsősorban azon kell változtatnia, ahogy saját magát megéli. Egy ideig könnyebb a szép modelleket és a közösségi médiát hibáztatni emiatt, de ettől biztos, hogy nem lesz az illető boldogabb" - mondja Somogyi Kata pszichológus.
Fontos, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, legyen akármilyen alakunk Forrás: Facebook/Sarka Kata, Instagram/emilyskyefit, taralynn

Tényleg megy ez akárkinek?

Forrás: Dreamstime

Végül: legyünk lazábbak!

Ha Sarka Kata nem ismert személyként szerepelne egy cikkben, ahol arról számolna be, hogyan küzdött azért, hogy jól érezze magát a bőrében, és ezért leadott 20 kilót, mindenki gratulálna neki. Nem kell mindent ennyire véresen komolyan venni: az Instagramot sem. Az is csak egy játék, az életből kiragadott momentumok kaleidoszkópja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.