A világ 10 legrondább épülete

Forrás: Wikipedia -
tervező otthon építészet ronda lakás építész épület
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Minden tervező tudja, hogy vannak bizonyos ötletek, amelyek bár a papíron vagy az ember képzeletében nagyszerűen mutatnak, a valóságban azonban borzalmasan néznének ki. Nos, az alábbi épületek tervezői mégis mertek kockáztatni, vakmerő elhivatottságuknak köszönhetően pedig megépültek a világ legrondább épületei. Íme!

Lincoln Plaza – London

A 31 emeletes luxusszálloda olyan extra szolgáltatásokkal büszkélkedhet, mint egy saját mozi, egy wellnessközpont és négy télikert, és mégis: küllemének köszönhetően bizony ott van a világ legrondább épületei között. "Kaotikus formavilág, rendezetlen homlokzat, olcsó vizuális megoldások" – ezekkel a szavakkal jellemezte az épületet Ike Ijeh sztárépítész.

Forrás: galliardhomes.com

Forrás: galliardhomes.com

Aoyama Műszaki Főiskola – Tokió

Erről a japán egyetemi épületről nekünk első pillantásra egy Transformers jutott eszünkbe, nem lepődnénk meg, ha az egyébként is extravagáns japánok valóban egy alakváltó robotról mintázták volna.

Forrás: Wikipedia, Flickr/patrickcollins

Forrás: Flickr/marianone

J. Edgar Hoover Épület – Washington D.C.

Az 1974-ben épült FBI-székházat John Edgar Hooverről, az FBI leghosszabb ideig regnáló igazgatójáról nevezték el. Az épületet 126 millió dollárból emelték, annak idején ez volt a legdrágábban felhúzott kormányzati épület. Ez a komor betonkocka azonban az idő múlásával igen elavulttá vált. A szakértők úgy becsülték, hogy a központ korszerűsítése nagyjából 14 évig tartana, és 1,7 milliárd dollárba kerülne, így hát anyagi és célszerűségi megfontolásokból a Szövetségi Nyomozó Iroda elköltözött ebből a rondaságból.

Forrás: AFP/Jim Watson

Forrás: AFP

SIS Épület – London

A londoni titkosszolgálat épületét sem sikerült túlságosan esztétikusra tervezni, a Travel + Leisure magazin szerzői egészen pontosan azt írták róla, hogy úgy néz ki, mint egy nyolcvanas évekbeli esküvői torta és egy erőd találkozása.

Forrás: AFP/Bertrand Langlois

Forrás: AFP/Shaun Curry

Krisztus Király Temploma Metropolita Székesegyház – Liverpool

Az épület 1967-es megnyitóját követően a falakról elkezdtek potyogni a mozaikok, a tető pedig beázott, így a katolikus egyház 1,3 millió fontos kártérítési igényt nyújtott be a tervezővel, Sir Frederick Gibberddel szemben. De tervezési és építési hibák ide vagy oda, az épület első ránézésre bizony nem túl szép látvány.

Forrás: AFP

Forrás: AFP

Zizkov Televízió-torony – Prága

Te is látod azokat az apró alakokat, amik úgy tűnnek, mintha felkapaszkodtak volna a 216 méter magas toronyra? Nos, azok babák, egészen pontosan babákat megformáló szobrocskák. Borzalmas.

Forrás: AFP

Morris A. Mechanic Theater – Baltimore

Az 1967-ben épült, brutalista stílusjegyeket magán viselő színház, sajnos – vagy nem sajnos – már csak volt, a világ egyik legrondább épülete, 2015-ben ugyanis lebontották, miután 10 évig üresen árválkodott. Talán jobb így mindenkinek.

Forrás: Wikipedia

The Ascent – Covington

A Kentuckyban, azon belül is Covington városában található épület 70 lakásnak ad otthont, és egy Daniel Libeskind nevű építész tervezte. Az épületet sokan kritizálták nem mindennapi formája miatt – és hát valóban, nem nevezhetjük túl esztétikusnak.

Forrás: yourascent.com

Forrás: yourascent.com

Experience Music Project – Seattle

A 2000-ben megnyílt múzeum formájára nehéz megfelelő szavakat találni. Vannak, akik egy nyitott szívműtéthez hasonlítják, mások szerint gyakorlatilag egy nagy színes paca.

Forrás: Wikipedia

Forrás: AFP

Forrás: Wikipedia

Nemzeti Könyvtár – Minszk

Egy geometriai rémálom, üvegből – röviden így lehetne jellemezni a 2006-ban átadott fehérorosz könyvtárépületet. Ezt a furcsaságot ráadásul éjszakánként színes fények világítják meg.

Forrás: AFP
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.