A boldogság tanulható - így érd el!

Forrás: Shutterstock -
boldogság tanulás érzelmek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Míg a legtöbben úgy hiszik, hogy a boldogság egy velünk született képesség, addig a valóság azonban az, hogy a boldogság nem egy képesség, hanem tanulható folyamat. Lássuk, hogyan!

Mi is a boldogság? Sokszor emlegetjük ezt a fogalmat, ám előfordul, hogy nem vagyunk tisztában azzal, mit is jelent. Ez leginkább azért van, mert maga a boldogság nehezen meghatározható fogalom és minden embernek mást jelent. A boldogság pozitív érzelmekkel jellemezhető mentális állapot, amely a megelégedettségtől az egészen az intenzív örömérzésig terjedhet.

Szervezetünk endorfin-termelése örömérzetet is okozhat, ezért nevezzük az endorfint, boldogsághormonnak is. Az endorfinnak igen fontos szerep jut, ez a hormon ugyanis nélkülözhetetlen az idegrendszerünk hatékony működéséhez, a jó közérzetünkhöz, a szülés okozta fájdalmak enyhítéséhez, valamint természetesen a boldogságérzethez is.

A boldogságérzetért azonban nem csak ez az egy hormon felelős. A boldogságérzetet négy hormonnak, a dopaminnak, a szerotoninnak, az oxitocinnak és az endorfinoknak köszönhetjük. Amikor ez a négy hormon felszabadul a vérben, hirtelen boldognak és energikusnak érezzük magunkat. Ez az állapot azonban nagyon illékony és mindössze néhány pillanatig tart.

A valódi, tartós boldogság elérése egy összetett és sok odafigyelést igénylő feladat. Jó tudni azonban, hogy ha betartod az alábbiakat, te is megtapasztalhatod, milyen igazán boldognak lenni.

A boldogság tanulható Forrás: Shutterstock

Mozdulj meg!

Közhelyesen hangozhat, de a mozgás tényleg nem csak a teste, hanem a lelket is formában tartja. A rendszeres sportolás a külsőnket formálja, ezáltal magabiztosabbak leszünk, arról nem is beszélve, hogy a mozgás endorfint termel, ami a fent említettek szerint hirtelen boldogságérzettel társul. Rendszeres mozgás esetén gyakran átélhetjük ezt az érzést.

Mozdulj ki!

Szervezz programokat, rendszeresen. Barátokkal családdal, a pároddal töltsd az időt, a lényeg az, hogy olyan dolgokat csinálj, amik boldogsággal töltenek és felvidítanak. Nem mellesleg pedig ezeket a programokat nem árt szabadtérre szervezni, Kutatások bizonyítják ugyanis, hogy már napi 10-15 perces séta a parkban vagy egy kis napfürdőzés segíti a szerotonin és az endorfin termelődését.

Menj ki a szabadba! Forrás: Shutterstock

Nevess, amennyit és amikor csak lehet!

A nevetés gyógyír és ez nem vicc! A folyamatos nevetés, mosolygás valóban felszabadítja a lelket, megtölt energiával és azonnal beindítja az endorfin termelődését.
A barátokkal, szeretteinkkel töltött idő nevetésre, mosolyra adhat alkalmat. Ha úgy érzed, nem tudsz mosolyogni, léteznek

Keress egy hobbit, ami igazán feltölt

Egy jó hobbi, ami kizökkent a mindennapokból, csökkentheti a stresszt és szintén segít az endorfin termelődésében. Rajzolj, fess, fuss vagy járj kézműves szakkörre - mindegy, a lényeg, hogy találd meg a számodra legmegfelelőbbet.

Keress egy hobbit, ami igazán feltölt! Forrás: Shutterstock

Masszíroztass!

Tudtad, hogy egy finom, kényeztető masszázs nem csak a fáradt testre van jótékony hatással? Legyen az profi masszőr, vagy a párunk gyengéd keze - a masszázs mind a négy boldogságot termelő hormont felszabadítja a szervezetben. Receptre írnánk fel ezt a tevékenységet!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.