Tojásdíszítés hagyományos és trendi módszerekkel

Forrás: Shutterstock -
tojásfestés tojásdíszítés húsvét magazin ünnepek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nem létezik húsvét díszes tojások nélkül. Ezt adják a lányok a locsolóknak ajándékul, ezt lógatjuk fel a barkafára, ezt keresik a gyerekek a bokrok között és úgy általában ez a fő dísze a húsvétra készülődő otthonoknak is. De mivel és hogyan díszítsük a tojást?

A tojásdíszítésnek számos technikája létezik, így az is megtalálhatja a neki leginkább tetszőt, aki a hagyományokat tartja szem előtt, de az is, aki inkább a trendi vonalat követné. Lássunk is néhány ötletet.

Hagyományos tojásdíszítés


Tojásfestés festőlével
A legegyszerűbb módja a tojás díszítésének, ha megszínezzük. Ehhez nincs másra szükség, csak szép, ép tojásokra és valamilyen festőlére. Utóbbi lehet természetes vagy szintetikus. Természetes festőlét készíthetünk például a vöröshagyma héjából. Ehhez béleljük ki a lábos alját jó sok hagymahéjjal, tegyük rá a megtisztított tojásokat, öntsük fel annyi vízzel, amennyi ellepi őket, adjunk hozzá egy csipet sót, hogy ne repedjenek meg a tojások és egy evőkanál ecetet, hogy a színük tartós maradjon. Forrástól számítva 12-15 percig főzzük és a főzőlébe hagyjuk kihűlni a tojásokat. Végezetül töröljük őket szárazra, és hogy szebb fényük legyen, dörzsöljük át őket egy kis zsírral. Az eredmény – a hagymahéj mennyiségétől függően - halvány rozsdabarna és egészen vörös is lehet.
Ha pedig inkább kék, sárga, zöld vagy egyéb színű tojásokat szeretnénk, válasszuk a boltban kapható tojásfestő pasztillákat, amelyek segítségével sok szép, tarka tojást varázsolhatunk a nyuszifészekbe.

Tojásfestés festőlével Forrás: Shutterstock

Berzselt és írott tojás
Az egyszínű tojások mellett - a hagyományos tojásdíszítéseket nézve - az írott vagy berzselt tojások a leginkább kedveltek.

A berzselés nem más, mint a levélrátétes díszítés.

Ilyenkor mielőtt a tojást beletesszük a festőlébe különféle leveleket – pl. lóherét, petrezselymet - és virágokat helyezünk rájuk, az egészet befedjük szorosan nejlonharisnyával, majd így tesszük őket a festőlébe. Amikor elkészültek leszedjük a harisnyát, valamint a leveleket és a virágokat. Ha elég szorosan fogatjuk a növényeket a harisnyával a tojáshoz, akkor ezek alá nem folyik be a színes lé, így mintásak lesznek.
Szintén gyönyörű, díszes tojásokat lehet készíteni, ha viasszal megírjuk a héjat. Ehhez kell egy íróka és olvasztott viasz, amellyel különféle mintákat rajzolhatunk a tojásra. Miután a díszítés elkészült, a tojást langyos festőlébe helyezzük, majd amikor elérte a megfelelő árnyalatot, kivesszük, megtöröljük és leolvasztjuk róla a viaszt.

Berzselt és írott tojás Forrás: Shutterstock

Trendi tojásdíszítés

Csillámporos tojások
Nagyon látványos és modern hatást keltenek a csillámporral díszített tojások, amelyek főleg a kislányok és a hagyományos húsvéti tojásokért kevésbé rajongó, trendi anyukák kedvencei lehetnek. Ehhez nem kell más, mint néhány megtisztított, kifújt tojás – mivel ezeket a típusokat nem fogja hőhatás érni és a ragasztós főtt tojást egyébként sem enné meg szívesen senki -, egy nagy adag dekupázsragasztó és sok-sok színes csillámpor. Ezután nincs is más dolgunk, mint a tojásokat vékonyan bekenni a ragasztóval, majd meghempergetni őket a csillámporban. 1 óra száradás után, érdemes egy újabb réteg ragasztóval átkenni a héjat, hogy ne potyogjanak le a kósza csillámok se, majd megvárni a teljes száradást.

Csillámporos tojások Forrás: Shutterstock

Dekupázs-tojások
A szalvéta technikával készült húsvéti tojásokban az a legjobb, hogy olyan gyönyörű mintákban pompázhatnak, amelyeket szabad kézzel képtelenség lenne megfesteni. Ennél a módszernél érdemes főtt tojást használni, mert a kifújt típust valószínűleg összeroppantanánk. Tehát főzzünk meg néhány tojást, válasszuk ki a nekünk leginkább tetsző papírszalvétát, szedjük rétegeire – csak a legfelső, mintás réteget használjuk! - és vágjuk ki azt a részletet, amelyet rá szeretnénk applikálni a tojásra. Kenjük be a héjat a dekupázsragasztóval, majd helyezzük rá óvatosan a szalvétadarabot úgy, hogy ne maradjanak gyűrődések. Bevonhatjuk a teljes tojást, de azt is megtehetjük, hogy csak különféle részleteket, mintákat ragasztunk rá. Ha kész a mű kenjük le az egész tojást a ragasztóval és fűzzük például horkapálcára, amíg megszárad. Ezután akár szalagokkal vagy csillámporral is tovább díszíthetjük, ízlés szerint.

Dekupázs-tojások Forrás: Shutterstock
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.