Gluténérzékenység tünetei, vizsgálata és kezelése

Forrás:Envato Elements -
PR cikk
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Emésztési zavarok, hasmenés, puffadás – ha nem vesszük komolyan a gluténérzékenység tüneteit, az egész szervezetünkre káros hatással lehet. A gluténérzékenység hosszútávon számos komoly problémát okozhat a szervezetünkben, például felszívódási zavarokat és vitaminhiányt. Ha fennáll a betegség gyanúja, mindenképpen forduljunk szakorvoshoz kivizsgálásra.

A gluténérzékenység

Magyarországon átlagosan száz emberből egyet érint, de a kórkép jelenlétével a legtöbb ember nincs tisztában. Ezt a betegséget szokták még cöliakiának,

Forrás: Envato Elements

Mit jelent ez a kórkép?

A gluténérzékenység egy autoimmun betegség, melynél a szervezet a glutén egyik fehérjecsoportját, a gliadint nem képes megfelelően feldolgozni, vele szemben az immunrendszer ellenanyagokat termel, amely végső soron a saját szöveteket károsító immunválasz kialakulását eredményezi. A gyulladásos folyamat a vékonybélbolyhok sorvadását, elhalását eredményezi, mely emésztési és tápanyag felszívódási zavarokhoz vezet. Bár a reakció elsődlegesen az emésztőrendszert roncsolja, hosszútávon más szervek működését is károsíthatja, amellyel más betegségeket és komoly szövődményeket is okozhat.

A gluténérzékenységnek három fő típusa van:

  1. Látens gluténérzékenység: A látens gluténérzékenységre általában szűrő-, vagy genetikai vizsgálatok során derül fény. Az érintett személy vizsgálati leletei gluténérzékenységet mutatnak, viszont a vizsgálat időpontjában nincsenek panaszaik, illetve a vékonybélbolyhaik is egészségesek.
  2. Csendes gluténérzékenység: Az úgynevezett csendes gluténérzékenység akkor merül fel, mikor a betegen nem észlelhetők a jellegzetes tünetek, viszont a vérvizsgálat pozitív és a bélbolyhok károsodási folyamata is kimutatható.
  3. Aktív gluténérzékenység: Aktív gluténérzékenységről beszélhetünk, ha a betegség vérvizsgálatból is kimutatható, a bélbolyhok állapota is gluténérzékenységre utal, valamint a páciens a lisztérzékenységgel összefüggésbe hozható tüneteket is panaszol.

Gluténérzékenység tünetei

A gluténérzékenység legjellegzetesebb tünete a vékonybélbolyhok károsodása, amelynek következtében különböző felszívódási zavarra jellegzetes tünetek figyelhetőek meg, mint:
emésztési zavarok

  • hasmenés, puffadás,
  • hirtelen vagy tartós fogyás
  • elmaradás az egészséges fejlődésben

A felszívódási zavarok miatt ásványi anyag, vitamin és fehérjehiány jelentkezhet, mely szintén komoly problémákhoz vezethet, amelynek következtében a gluténérzékenyeknél kialakulhat például:

  • vérszegénység és vérzékenység a vas, folsav, K-vitamin és úgynevezett protrombin hiány miatt
  • a csontanyagcsere zavara a Kalcium és D-vitamin hiánya miatt
  • ödéma a fehérjék hiánya miatt

Gluténérzékenység diagnosztikája

Ha fennáll a glutén érzékenység gyanúja, mindenképpen konzultáljunk szakorvossal. Érdemes tudni, hogy a lisztérzékenyekben a gluténmentes étrend mellett a szervezetben kialakuló ellenanyagok fokozatosan eltűnnek, az autoimmun gyulladásos válasz leáll, a vékonybélbolyhok regenerálódnak. Így a vizsgálat előtt semmiképp se térjünk át hosszabb ideig tartó gluténmentes diétára, hiszen a glutén hatására kialakuló ellenanyagok jelenléte szükséges a kórkép igazolásához.
A coeliakia igazolásához első lépésben vérvizsgálat történik, amelynek során a glutén hatására termelődő ellenanyagokat mutatják ki. Ha a coeliakia autoantitestek pozitivitást mutatnak, a vékonybél-károsodás igazolásához szükség van a vékonybél nyálkahártyából mintavételre és annak szövettani vizsgálatára is. Kérdéses esetekben, ellentmondó leleteknél lehetőség van vérmintából genetikai vizsgálatra, amely a gluténérzékenységre való hajlamot mutatja ki.

Gluténérzékenység kezelése

Az gluténérzékenység jelenleg csak szigorú gluténmentes diétával gyógyítható autoimmun betegség, amely mellett a tünetek teljes mértékben megszűnnek. Ha a szervezet nem találkozik a káros autoimmun folyamatot beindító gluténnél, egy idő után eltűnnek a kóros ellenanyagok és a bélbolyhok is regenerálódnak.
A szakma szabályai szerint igazolt gluténérzékeny személynek jár személyi adókedvezmény is, mely az aktuális minimálbér 5 százaléka.

Gyógyzóna.hu – az új egészségügyi portál

Egészségünk, fittségünk és jó közérzetünk fenntartásában segítség lehet egy új egészségügyi portál, a Gyógyzóna.hu. Az oldal missziójának tekinti, hogy magas szintű egészségkultúrát építsen olvasói körében, amely iránytűként szolgál a tünetek, az egészségi problémák, a higiénés és diétás szabályok, a hírek és javaslatok világában. Mindezeken túl szórakoztató tartalommal – könnyed cikkekkel, kvízekkel, lélekemelő írásokkal – is frissülnek. A Gyógyzóna, mint egy orvosrokon a családban, mindig az olvasó mellett áll.

A cikket lektorálta: Dr. Zöld Éva, a Gyógyzóna orvosszakértője

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.