Életveszélyes divattrendek: fűző, gyilkos gallér, rizsporos paróka, merevítős abroncsszoknya

fűző magazin divattrend halálos
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A divat folyamatosan megújul, néha visszacsempészünk olyan régi ruhadarabokat, amelyek egykor fénykorukat élték, mára viszont veszítettek a népszerűségükből.

A fűző ezen a képzeletbeli listán az első helyén végzett. A fűző az ókorban jelent meg először, ezt követően a 13. században is használták, viszont kiemelkedő népszerűségét a 19. századnak köszönheti. Enyhébb alakformáló változatait mai napig sokan használják. Ezek a szoros darabok fájdalommal, emésztési problémákkal járhatnak, de légzési zavart is okozhatnak, nem beszélve a belső vérzésekről és szervi károsodásokról.

A fűző az ókorban jelent meg először, viszont kiemelkedő népszerűségét a 19. századnak köszönheti Forrás: Harlingue/Roger-Viollet/Roger-Viollet via AFP

A férfiak sem maradtak ki a gyilkos divattrendekből, hiszen a magas nyakú gallért a 19. században kizárólag a férfiak viselték. A kornak hűen a férfiak így ellenállhatatlanabbaknak tűntek és nagyobb szexuális potenciált hordoztak magukban. A fehér gallér az erős férfinyak szimbóluma volt. Ezt a fehér színű kiegészítőt az inghez erősítették, viszont a férfiak közül sokan nem tudtak tőle megszabadulni elalvás előtt, egy-egy átmulatott éjszaka után. Sokszor az ittas férfi feje előrebukott, a keményített gallér pedig elállta a levegő szabad áramlásának útját. A fulladáson kívül még tályog is keletkezhetett az agyban, mivel a részeg agya nem kapott megfelelő oxigént.

A magas nyakú gallért a 19. században kizárólag a férfiak viselték (Baron Guillaume Dupuytren és Étienne Nicolas Méhul) Forrás: leemage/Leemage via AFP

A merevítős abroncsszoknyák a 16. században jelentek meg először, de az 1800-as években lettek népszerűek. A nők egy fémből, fából vagy állati csontokból készült széles kalitkára hasonlító szerkezetet vettek magukra. Ez a trend igencsak kényelmetlennek bizonyult, hiszen a hölgyek gyakran elestek, viszont felkelni már nem tudtak egyedül, nemegyszer pedig halálos balesettel járt, hiszen a ruha hozzáért a gyertyához, és lángra kapott, így többen meg is haltak.

A merevítős abroncsszoknyák a 16. században jelentek meg először, de az 1800-as években lettek népszerűek Forrás: ND/Roger-Viollet/Roger-Viollet via AFP

A rizsporos paróka amolyan hajpótlékként a 18. századra terjedt el. Ezeket a parókákat nem volt egyszerű felhelyezni, és sokszor órákig bíbelődtek velük, így a király kénytelen volt ülve aludni, ha nem akarta, hogy másnap reggel ismét sok ideje elmenjen a felhelyezéssel.

Hogy mi is volt a gond ezzel parókával?

A hiányos higiéniai körülményeknek köszönhetően a parókába nem szívesen fogadott lakók költöztek be. A póthajakat állandóan illatosították, rizsporozták, de nem mosták őket, úgyhogy nem meglepő, hogy olyan paraziták melegágya lett, mint a tetvek, lepkék; néha még egereké is.

A rizsporos paróka amolyan hajpótlékként a 18. századra terjedt el (XIII. Lajos és XIV. Lajos) Forrás: AFP

A századfordulón a tükörfényes és makulátlan cipő volt a divat. Egy jó pasztával már az agyonhasznált lábbelit is újjá lehetett varázsolni. Több erre alkalmas termék tartalmazott mérgező kémiai vegyszereket, amelyekben volt nitrobenzol. Ez azt jelentette, hogy bőrrel érintkezve és a gőzeit belélegezve is mérgező, amelynek következtében leginkább a fejfájás és a hányinger tünetei jelentkeztek. Abban az esetben, ha a mérgezés erősebb, látási zavarok is felléphettek, súlyosabb esetben halált is okozhatott.

Egy jó pasztával már az agyonhasznált lábbelit is újjá lehetett varázsolni Forrás: Photo Josse/Leemage via AFP

Ez is érdekelhet: Ez a fiatal nő minden nap úgy öltözik, mintha a 19. században lenne

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.