Középkori állatperek: a macskákat és a malacokat akasztófára lógatták fel

jogi vita törvény középkor magazin állatper jog
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Lehet, hogy számodra is furcsán hat majd, de a középkorban voltak olyan állatperek, amelyek során konkrétan a bíróság elé állították a bűnös jószágokat, hogy ezáltal törvényes keretet adjanak a büntetésüknek.

A középkorban gyakran tartottak állatpereket. Az újkor beköszöntével pedig egyre több ilyen eljárás volt, amelynek során az állatokat bíróság elé állították. A legtöbb ilyen perről azonban nem maradtak írásos feljegyzéseink.

Ilyen volt az 1494-ben történt eset is, amikor is egy Jehan Lenfant nevezetű clermonti marhapásztor húsvét napján a marhákra vigyázott, a felesége pedig a szomszéd faluban volt. Újszülött gyermeküket azonban magára hagyták a bölcsőjében, így történhetett meg az, hogy az udvarban tartózkodó disznó bement a házba, megette a kisfiú arcát és a nyakát, aki a harapások következtében belehalt a sérüléseibe. Ezután az esetet bíróság elé vitték, és kimondták az ítéletet is: akasztás általi halálra ítélték az apátsági börtönben raboskodó állatot.

Ezzel a témával foglalkozott még Edward P. Evans történész is 1906-ban, aki szerint az állatok ellen szóló büntetőeljárások a "vádlott" egyházi kiátkozásával, vagy kivégzésével értek véget. Nemcsak Evans, de más történészek is vizsgálódtak és véleményt alkottak a témában. Sokak szerint e jelenség mögött az állhatott, hogy az igazságszolgáltatási intézményrendszer Nyugat-Európában a 12-13. században igencsak kiterjedt, egyre több lett a jogász, és nekik munkát kellett adni. Az ügyvédek pedig megragadták az alkalmat, hogy egy ilyen állatperben győzelem esetén felhívják magukra a figyelmet.

Ha egy állatot a bíróság elé vittek, az még nem jelentette azt, hogy a legszörnyűbb ítélet várt rá, hiszen egy halálra ítélt sertés és szamár esetén az ítéletet sokszor testi fenyítésre változtatták.

Az egyházi bíróságok nemcsak egy-egy állatot ítéltek halálra, de előfordult, hogy állatok egész csoportjait elítélték a tulajdon megrongálása miatt. Így történhetett meg az is, hogy azokat az egereket, amelyek megrágcsáltak a gabonát, valamint a szőlőskertben pusztító rovarokat is a bíróság elé állítottak. Sokszor előfordult, hogy az ítélet nem kivégzést takart magában, hanem száműzetést az adott településről. Ugyanakkor azt is lehetővé tették, hogy az állatok számára biztosítsák a szabad és biztonságos elvonulást, példával szemléltetve, hogy az egereket ne érje a macskák vagy a kutyák részéről semmiféle inzultus.

1730-ban lejátszódott a történelem egyik legkülönösebb állatpere, egy párizsi nyomda udvarán. Az egyik ott dolgozó férfi, Nicolas Contat folyton panaszkodott az irodában uralkodó szörnyű körülményekre. Arra utalt, hogy a sok munka és az ellátás hiánya miatt még a kóbor macskák is megnehezítik az ő és társai életét. Az állandó éjszakai nyávogás miatt nem tudnak aludni, miközben pedig a mester feleségének házi kedvenc cicusa sokkal jobb ellátásban részesül náluk.

A híres párizsi macskakasztás. Forrás: Owlcation

Az inasok bosszút forraltak a mester és annak felesége ellen. Egyik éjszaka a házukhoz lopakodtak és macskanyávogást utánozva felriasztották őket az álmukból. Ez mindaddig folytatódott, míg a mester ki nem adta a parancsot: szabaduljanak meg a macskáktól. A fiúk ezután mindenféle eszközt bevetettek, hogy megszabaduljanak a nyávogó macskáktól. Az első macska, akivel elbántak, a mester feleségének cicája volt, akinek a gerincét egy vasrúddal roppantották össze. A testet egy csatornába tették, miközben a többi macskát is üldözőbe vették és azokkal is végeztek.

Az udvaron több zsáknyi halálra vert macska hevert, akiket az egész műhely körbevett, és áltárgyalást tartottak. A macskákat bűnösnek találták, feladták nekik az utolsó kenetet, majd egy akasztófára lógatták fel az állatokat. Mikor végre a mester és a felesége is a helyszínre értek, a férfi mérges volt a munkabeszüntetés miatt, ám a felesége megvédte a fiúkat, hiszen szerinte komoly munkát kellett elvégezniük. Az inasok örömmel vették tudomásul, hogy átverték az kenyéradóikat.

Ahogy a fenti esetekből is kiderül, a középkorban az állatokat könnyedén bíróság elé állíthatták, szemben az emberekkel, akiknek olykor komoly nehézséget okozott a törvénysértő emberek elfogása.

Ez is érdekelhet: Gyermekmunka a múltban - ötéves gyerekek csúsztak-másztak négykézláb a bányákban

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.