Lélegzetelállító egykori bányák, amelyeket érdemes ősszel meglátogatnod

Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt -
tippek utazás magazin kirándulás utazzitthon bánya
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A bánya szót hallva nem sok embernek csillan fel a szeme a lelkesedéstől. Legtöbben egy sötét, alagutakkal teli, a föld gyomrába vezető veszélyes helyet képzelnek el, ahol kormos, izzadt férfiak robotolnak napestig. Pedig a bányáknak, főleg a régi bányáknak van egy ennél sokkal szebb arcuk is. Mutatunk is három olyan egykori magyarországi bányát, amelyeket érdemes meglátogatni, mert lélegzetelállító látványt nyújtanak, így fotótémának sem utolsók.

Gánti bauxitbánya

A gánti bauxitbánya, vagy ahogyan hivatalosan nevezik, a Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum és Földtani Park Geológiai Látogatóközpont egy olyan hely, ahova mindenkinek el kell látogatnia életében legalább egyszer. Miért? Mert

olyan, mintha nem is a Földön, hanem sokkal inkább a Marson járnánk.


Gánt a múlt század elején Magyarország egyik legfontosabb, Európában is ismert bauxitlelőhelye volt. Manapság ugyan már nem működik, ám a helyén egy gyönyörű és döbbenetes táj, valamint egy 3,5 kilométeres, 13 állomásból álló tanösvény nyújtózik. Emellett a területen található a Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum is, amely a bányászat aranykorának (1914-1990) időszakát mutatja be. Kicsiknek és nagyoknak egyaránt érdekes úti cél, fotótémának pedig egyszerűen mesés!

Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeumés Földtani ParkGeológiai Látogatóközpont Forrás: Balás Jenő Bauxitbányászati Múzeum

Nyitvatartás: Március 12-ig szombat, vasárnap és ünnepnapokon 10–17
március 12-től – november 15-ig hétfő kivételével minden nap 10–18
(ha hétfő munkaszüneti nap, akkor hétfőn is nyitva van)
Belépő: 1000 Ft; diák, gyerek, nyugdíjas: 500 Ft

Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház

A Fertőrákoson található kőfejtő sokak számára ismerős lehet, ez pedig nem a véletlen műve, hiszen számos filmben láthattuk már ezt a lélegzetelállító sziklamonstrumot. Az itt található mészkő a környék kedvelt építőanyagai közé tartozott, így a történelem során felhasználták már a rómaiak is, de később épült belőle templom, kastély, székesegyház, sőt városháza és egyetem is Bécsben – mikor mi.

A bányászat a II. világháború végéig folyt Fertőrákoson, majd 1951-ben védetté nyilvánították a területet, 2001 óta pedig már az UNESCO Világörökség része.

Az egyiptomi sziklatemplomra emlékeztető képződmény hatalmas üregei, járatai meglátogathatóak, sőt fel lehet mászni a peremére is, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Fertő tóra. Ezen kívül a kőfejtő gyomrában kialakítottak egy interaktív kiállítást, sőt itt található a Sziklai Benge Tanösvény is, nyaranta pedig barlangszínház működik benne.

Átadják a felújított barlangszínházat Forrás: MTI/Nyikos Péter


Nyitvatartás: 10.00-18.00 (március végétől október végéig minden nap)
Belépő: 1800 Ft; diák, nyugdíjas: 1200 Ft; családi jegy: 4000 Ft; 6 év alatt ingyenes

Rudabánya

Rudabányának már a neve is árulkodó, hiszen ebből is tudhatjuk, hogy itt valaha bánya működött. A középkorban ezüstöt és rezet termeltek ki a környéken, majd a XIX. század végétől a vasércbányászaté lett a főszerep, egészen 1986-ig, amikor a bánya bezárt. Ekkor a víz szivattyúzását is leállították, így az elhagyott bánya üregei szép lassan megteltek vízzel, ennek köszönhetően pedig kialakulhatott az a csodálatos türkizszínű bányató, amelyre a legtöbben asszociálnak, ha említésre kerül Rudabánya.

A mesebeli tó szinte mindenkit strandolásra csábít, ám bármennyire is tengerpartokat megszégyenítő a látványa, fürödni kifejezetten veszélyes és tilos benne!

Helyette készíthetünk néhány csodás fényképet a kéklő vízről és végigsétálhatunk az itt található tanösvényen, vagy felmászhatunk a két kilátóba, ahonnan madártávlatból is gyönyörködhetünk a környék szépségében.
A tó magánkézben van, a látogatása elvileg engedélyköteles, de a gyakorlatban szabadon megtekinthető.

2016-ban zárt be a vasércbánya Rudabányánál Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt


Nyitvatartás: nincs
Belépő: nincs

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.