Egy életre megnyomoríthatjuk a gyerekünket, ha becsmérlően beszélünk róla

Forrás: Shutterstock -
szülő panasz önbizalom gyerek tisztelet
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Előfordul, hogy amikor a szülők tehetetlennek vagy kimerültnek érzik magukat, panaszkodnak a gyerekeikre az ő jelenlétükben megfeledkezve arról, milyen mélyen érintheti ez őket. 

Sokszor előfordul, hogy a szülők úgy panaszkodnak a gyerekeikre, hogy közben ők is ott vannak figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy a gyerekek is látnak és éreznek. „Megőrjít, hogy folyamatosan megbetegszik" - hangzik el gyakran. „Annyi időt töltöttem el a főzéssel, ő meg nem eszik semmit" - szól egy másik jól ismert mondat. Ezek a panaszok elképzelhetetlenek lennének, ha nem gyerekekre irányulnának.

Munkatársunkra vagy egy barátunkra soha nem tennénk ilyen megjegyzéseket a jelenlétükben, mert durvának és bántónak számítanak.

Ha azonban gyerekekről van szó, a szülők nem mindig tartják be ugyanazokat a határokat. Mintha nem ismernék fel teljesen, hogy a gyermek egy ember, aki lát és hall, vagy hogy mélyen érinti őket az, amit a szüleik mondanak róluk, és az, ahogyan ez kifejeződik.

Forrás: Shutterstock

A gyerekeknek ráadásul még nincsenek meg az eszközeik ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyják a becsmérlő a megjegyzéseket, ezért ezek meghatározhatják azt, ahogy ők látják magukat.

Amikor a gyerekek folyamatosan hallják, hogy szüleik panaszkodnak rájuk, elkezdenek úgy gondolni magukra, mint a szüleikre nehezedő elviselhetetlen teherre.

Megtanulják, hogy nagyon keményen kell próbálkozniuk azért, hogy a szüleik kedvében járjanak, és hogy a szülői szeretet instabil és törékeny.

A szülők becsmérlő megjegyzései csökkentik a gyerekek önbizalmát, lelki fájdalmat okozva nekik, mivel nem kapják meg az igényelt tiszteletet és szeretetet. Ez a viselkedés rossz mintákat alakíthat ki bennük: előfordulhat, hogy később nem veszik majd észre, ha valaki bántóan, vagy tiszteletlenül bánik velük.

Ezért bármennyire fáradtak is vagyunk, tartózkodjunk attól, hogy így beszéljünk a gyerekünkről a jelenlétében. Ugyanis nekik mindenekelőtt biztonságra van szükségük és arra a bizonyosságra, hogy a szüleik tisztelik és szeretik őket, bármi is történjen - írja az Aleteia.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.