A csempefestés nem ördöngösség, magad is felújíthatod a fürdőszobát vagy a konyhát

Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2020 FotoHelin/Shutterstock. No use without permission./Fotohelin -
fürdőszoba DIY csempefestés csempe konyha
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A bútorok átalakítása után ma már egyre többen vágnak bele a csempék, padlólapok átfestésébe is. Összeszedtünk a legfontosabb tudnivalókat.

Milyen eszközökre van szükségünk?

– ecset

– bársonyhenger

– maszkolószalag

Tisztítás:

A csempét mindig csak egy puha ronggyal töröljük át, ne használjunk erős vegyszereket vagy vízkőoldót, és azonnal töröljük le róla a nedvességet.

1. Előkészítés:
Hasonló módon járunk el, mint bármely tárgy festésekor, de az előkészítés során sokkal jobban kell figyelni arra, hogy a felület makulátlanul tiszta és zsírmentes legyen.
A csempe-, illetve más nem nedvszívó felületek festés előtt speciális alapozást igényelnek, voltaképpen ezen a „tapadóhidat" képző alapozáson múlik a tartósság. A célnak megfelelő termék például a Tikkurila Otex vagy a Harzo speciális alapozója.

2. Milyen festéket válasszunk?
Fedőfestéknek feltétlenül tartós, jó minőségű terméket válasszunk. Egyaránt szóba jöhet zománc- és alkidfestékek, attól függően, mekkora terhelést kap majd a felület. A csempefestés kényes dolog, így olyan felületen, amelyet gyakran kell súrolni, esetleg sokan járnak rajta cipőben, nem lesz tartós – és ez nem a festék hibája. Amennyiben pedig víz érheti az új csempét, érdemes extra megerősítésről – vízzáró rétegről – gondoskodni (Harzo).

3. Hol hibázhatunk?
Két fontos lépés elhagyása okozhat problémát: egyrészt a zsírtalanítás elmulasztása (ez pl. a konyhai hátlap festésénél kiemelt jelentőségű), hiszen a zsíros részeken semmi nem tapad meg, másrészt ha nem használunk speciális, tapadóhidat képző alapozót a fedőfesték alá.
Készüljünk fel rá, hogy amennyiben a csempe eredeti mintája domború, ezt a festék nem fogja eltüntetni. A mélyebb fúgához használjunk ecsetet, így a nehezen elérhető részekbe is jut majd az alapozóból és a fedőfestékből.

Illusztráció Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2020 FotoHelin/Shutterstock. No use without permission./Fotohelin

4. Javasolt helyek
Sokáig szép marad függőleges felületeken, ahol nem áll meg a víz, illetve amit nem szükséges napi szinten átmosni, súrolni. De ne feledjük, hogy a csempefestés inkább átmeneti, mintsem hosszú távú megoldás. Vagyis elsősorban azoknak érdemes belevágni, akik egyelőre nem akarják szétverni a fürdőszobát, de némileg divatosabb és ízléses környezetet szeretnének. Két-három évig várhatóan megőrzi eredeti állapotát. Zuhanyfülkében vagy nagy igénybevételnek kitett padlón semmiképpen ne próbálkozzunk vele!

Csempefestés:

Melyek a csempefestés fő lépései?

Hasonló módon járunk el, mint egyéb felületek festésekor, viszont az előkészítés során sokkal jobban kell ügyelni arra, hogy a felület makulátlanul tiszta és zsírmentes legyen. Tehát az alapos zsírtalanítás, tisztítószeres felülettakarítás elengedhetetlen.

Milyen eszközökre van szükségünk?

Ecset, henger, valamint maszkolószalag az elragasztásokhoz.

Milyen festéket használjunk?

A csempe-, illetve más, nem nedvszívó felületek speciális alapozást igényelnek. A jó minőségű, úgynevezett „tapadóhidat" képző alapozón múlik a tartósság és a siker. Ilyen termék például a Tikkurila Otex, Harzo speciális alapozó; e nélkül nem kivitelezhető a feladat! A fedőfestékek közül egyaránt szóba jöhetnek zománc- és alkidfestékek, attól függően, hogy mekkora terheléssel kell számolni az adott területen.

Van olyan felület, amely nem festhető?

Elvileg nincs, de a csempefestés kényes dolog, így nagy terhelésnek kitett felületeken, amelyeket gyakran kell súrolni, nem lesz tartós a végeredmény. Ha sokan, sokat járnak rajta cipőben, biztosan rövid életű lesz.

Hol hibázhatunk?

Két fontos lépés elhagyása okozhat komoly problémát: egyrészt a zsírtalanítás elmulasztása (ez pl. a konyhai hátlap festésénél kiemelt jelentőségű), hiszen a zsíros részeken semmi nem tapad meg, másrészt ha nem használunk speciális, tapadóhidat képző alapozót a fedőfesték alá - írja a Lakáskultúra.

Hol javasolt, és hol nem?

Sokáig szép marad függőleges felületeken, ahol nem áll meg a víz, illetve amit nem szükséges napi szinten átmosni, súrolni. Ám ne feledjük, hogy a csempefestés alapvetően inkább átmeneti, mintsem hosszú évekre szóló megoldás. Azoknak ajánlott, akik jelenleg nem akarják szétverni a fürdőszobát, mégis szeretnék némileg szebbé tenni egy-két, esetleg háromévi időtartamra. Nagy igénybevételnek kitett helyeken ne alkalmazzuk (ahol megáll a víz, zuhanyfülkében, kültéri járólapon), mert a festék a megterhelést nem bírja sokáig.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.