A tavaszi kert szépsége az őszi munkálatokon múlik: most készítsd fel a növényeidet a télre

Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2023 Maria Evseyeva/Shutterstock. No use without permission./Maria Evseyeva -
növény magazin kert talaj ősz
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Bár a meteorológiai ősz szeptember 22-e óta tart, a hőmérséklet sokáig kegyes volt hozzánk. Több haladékot azonban már nem kapunk, minden kétséget kizáróan megérkezett a tartós lehűlés, ami azt jelenti, hogy nem halogathatjuk tovább az őszi kerti munkálatokat. Ezzel egy igen izgalmas időszak kezdődik el, a legfontosabb pedig, hogy felkészítsük a növényeinket az eljövendő télre.

Az ősz mozgalmas időszak a kertben. A változások és a télre való felkészülés időszaka, valamint az utolsó lehetőség a betakarításra, mielőtt beköszöntene a hideg idő. Ha megfelelő növényekkel van tele a kertünk, akkor páratlan szépségű és színvilágú időszak is lehet, tele elvégzendő munkával.

Készítsük fel a pázsitot

Az időjárás lehűlésével figyelmet kell fordítanunk a gyep téliesítésére. Ennek az első és legfontosabb lépése a gereblyézés. A vastag levéltakarót ugyanis nem tolerálja a fű, de ha nincs sok lehullott levél, és azok mind egészségesek, akkor fűnyíróval végigmenve a területen feldarabolódnak, és tápanyaggal gazdagíthatják a talajt.

Ilyenkor akár fűmagot is vethetünk, ha új területen akarunk pázsitot létesíteni, vagy csak javítanánk a jelenlegit. Arra is figyeljünk, hogy ne vágjuk túlságosan rövidre a füvet ilyenkor, ugyanis a hosszabb szálak elősegítik a gyökér növekedését, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a gyep átvészelje a telet.

Illusztráció Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2023 Maria Evseyeva/Shutterstock. No use without permission./Maria Evseyeva

Foglalkozzunk az évelő növényekkel

A hosszú növekedési időszak után most érkezett el számukra a pihenés ideje. Az egészséges szárakat nem érdemes megmetszeni, ugyanis menedéket, valamint élelmet biztosíthatnak még az állatoknak. A gyomoktól azonban ilyenkor kiemelten fontos megtisztítani a területet, ahogy a beteg növényeket sem szabad a földben hagyni (utóbbiakat a komposztba se tegyük).

A nem fagytűrő növényeket pedig meg kell óvnunk a hidegtől, ehhez pedig talajtakaró, vagyis mulcs használata javasolt. Ezt a törzs vagy a szár földközeli részhez kell helyezni néhány centiméter vastagon.

Frissítsük fel a veteményeskertet

Akár egy egész konyhakertről, akár egy kisebb területről van szó, az utolsó simításokat mindenképpen el kell végezni. Miután leszüreteltük az utolsó terméseket, felkészíthetjük a kertet a következő szezonra. Elsőként távolítsuk el az összes növényi maradványt, törmeléket, aminek már nincs helye a területen, ezzel együtt a karókat és a címkéket is begyűjthetjük és eltehetjük, hogy a következő időszakban újra használhassuk.

A talaj termőképességének növelése érekében terítsünk el minimum 5 centiméternyi komposztréteget a veteményes területén. Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2021 larisa Stefanjuk/Shutterstock. No use without permission./Larisa Stefanjuk

A talaj termőképességének növelése érekében terítsünk el minimum 5 centiméternyi komposztréteget a területen. Bedolgozni nem szükséges, majd a csapadék és a talaj élőlényei elvégzik a szükséges feladatot. Ha növelni szeretnénk az ültetési területet, az ősz kiváló alkalom új ágyások létesítésére.

Fák és cserjék gondozása

Az ősz kiváló időszak a fák és cserjék ültetésére Ilyenkor érdemes elkezdeni egy új sövény, vagy egy új, árnyékot adó fa telepítését, ugyanis a talaj még elég meleg ahhoz, hogy a gyökerek kifejlődhessenek, és a nagyobb mennyiségű csapadék is hozzájárul a növekedésükhöz. Ezt a munkálatot azonban csak addig végezhetjük el, amíg a következő hat hétben előreláthatólag nem fog fagyni. Ültetni ilyenkor inkább lombhullatókat érdemes, bár örökzöldekkel is próbálkozhatunk, de utóbbiak tavasszal jobb esélyekkel indulnak.

Ha nem esik elegendő csapadék, nagyon fontos a frissen ültetett növények számára öntözéssel biztosítani a megfelelő vízmennyiséget. Ahogy hidegebbre fordul az idő, a mulcsolásból őket sem szabad kihagyni. A meglévő fák és cserjék számára pedig ez a metszés időszaka. Azt azonban meg kell várni, amíg a lombhullató növények valóban lehullatták a leveleiket.

Az egynyári növényekkel is van dolgunk

A cserepeket mindenképpen ajánlott kiüríteni, ugyanis a nagyobb fagyok esetén előfordulhat, hogy megrepednek a bennük maradt föld miatt. A virágágyásokból is érdemes kihúzni a növényeket, hogy tavasszal minden készen álljon majd az újak ültetésére. Ha tudjuk, gyűjtsük be az egynyári növények magjait, és ássuk fel a földben lévő zsenge hagymákat. Hűvös, száraz helyen tárolva jövőre kiültethetjük őket.

Ezek is érdekelhetnek:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.