Szívgyilkos szokások - így teszed tönkre a szíved!

Forrás: Thinkstock -
betegség keringési zavarok egészség szív- és érrendszer magas vérnyomás szív
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
7 merénylet, amit te követhetsz el a keringésed és a szíved ellen!

Egészen addig a pillanatig, amíg a szervezet fel nem lázad, a legtöbb ember gondatlanul bánik a testével, pedig az egészség megőrzésének fontossága több üres szólamnál. Mindenki életében eljön az a pont, amikor ráébred, hogy másként kellene, másként is lehetett volna élni.

A Life.hu szakértője, Benke Rita természetgyógyász segítségével listába szedtük a hét leggyakoribb merényletet, amit a saját szívünk ellen követhetünk el.

Forrás: Thinkstock

1. Táplálkozás - örömevés

Az egészségügy komfortevésnek is nevezi az olyan jellegű táplálkozást, amely tudattalanul, magáért az evés nyújtotta örömért zajlik. Örömevéskor nem mérlegelünk, nem számlálgatunk kalóriákat, jellemzően magas cukor- és zsírtartalmú, valamint erőteljesen fűszerezett ételeket fogyasztunk. A legtöbb esetben nincs is éhségérzet a fogyasztás mögött, illetve jóval több táplálékot veszünk magunkhoz, mint amennyit életmódunk, testalkatunk indokolná. Aztán a meghízott embernél gyakori az olyan gondolat, hogy nekem már mindegy, akkor legalább jókat eszem - és bezárul egy ördögi kör.

2. Dohányzás

A keringési problémák mögött az esetek nagy részében, mintegy egyharmadában kimutatható a dohányzás, amely az érelmeszesedés kialakulásában közrejátszó 4 kockázati tényező között szerepel, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a magas vérzsírszinttel járó kórképek között. Az ötven év alatti, koszorúér-elzáródással küzdő betegek jelentős része dohányos. A legtöbb dohányos pontosan tudja, hogy mekkora rizikót vállal, mégsem képes lemondani a szenvedélyéről, pedig ma már természetgyógyász addiktológusok is tudnak segíteni a sóvárgás legyőzésében.

3. Szélsőséges alvási szokások

A nem megfelelő alvás, a kevés alvás, a nem alvás, valamint a „rossz alvás” olyan jellegű stresszfaktor az életünkben, amely kifejezetten rossz hatással van a keringésre és a szívre. Az akadémiai orvoslás szerint ha a szervezet nem jut megfelelő idejű és minőségű alváshoz, akkor azok a hormonális folyamatok, amelyek befolyásolják az idegrendszert, nem képesek a megfelelő mederben folyni, túl magas lesz a stresszhormon szintje a szervezetben és ez hosszú távon káros a szívműködésre. Ám meg kell említeni a rendszeresen éjszaka dolgozókat is. A hagyományos kínai orvoslás szerint minden létfontosságú szervünknek van egy nap 2 órája a 24-ből, amikor csúcsra jár. Ha ez éjszakára esik, amikor az ember nem, vagy rosszul alszik, akkor eleinte energetikailag, később fizikai tüneteket is okozva romlik a szervezet teljesítménye, és végső soron betegség is kialakulhat.

Forrás: Thinkstock

4. Fokozott alkoholfogyasztás

Egy-két pohár alkohol nem okoz maradandó károsodást a szervezetben - így a szívünk se látja kárát a csekély mértékű italfogyasztásnak. Ám a rendszeres alkoholfogyasztás – és ehhez nem kell az alkoholista címke sem - károsítja a májat, kikészíti a hasnyálmirigyet, valamint negatív módon hat a vérkeringésre (magas vérnyomást okozhat), így a szív is megsínyli a poharazgatást.

5. Túlzott sófogyasztás

A túl sok só fogyasztása a vérnyomásnál fejti ki negatív hatását. Sót azonban nemcsak akkor fogyasztunk, amikor konkrétan megsózzuk az ételt, a legtöbb ételízesítő, valamint a készételek is jóval több sót tartalmaznak, mint amennyire szüksége van a szervezetünknek.

Forrás: Thinkstock

6. Mozgáshiány

Minél kevesebbet mozgunk, annál magasabb a szívbetegségek kockázata. A kevés mozgás ugyanis jellemzően túlsúlyhoz vezet, valamint pangó keringéshez. A nem megfelelő keringés mellett egyrészt a salakanyagok nem tudnak időben a megfelelő mértékben távozni a szervezetből, valamint az erek oxigénszállító képessége is csökken, hosszú távon szövetkárosodások illetve lerakódások jöhetnek létre életfontosságú területeken, például a szívben is. A mozgás az öt alapvető életjelenség egyike. Ami él, mozog, ami nem mozog, nem él. A szervezet minden sejtje megszenvedi a városi világ mozgásszegény életmódját, amely egy ponton túl akár visszafordíthatatlan is lehet.

7. Figyelmen kívül hagyott stressz

A tartós, de figyelmen kívül hagyott stressz az egyik leghatékonyabb szívgyilkos. Stressz esetén olyan (egyébként természetes) folyamatok játszódnak le a szervezetben, amelyek alapvetően a túlélést segítenék elő - a menekülést vagy a harchoz szükséges lendületet. Ám ezek a folyamatok a szervezet vésztartalékait mozgósítják, miközben megemelkedik a vérnyomás, szaporává válik a pulzus, a szív dübörögni kezd. Ha ez naponta vagy hetente többször is előfordul és mindehhez tartós szorongás is társul, akkor egyenes az út a szívbetegségek kialakulásához. Gondoljunk csak bele, hogy a genetikánk sok ezer éve nem változott. Ugyanez a test képes volt arra, hogy elmeneküljön a kardfogú tigris elől, vagy elejtsen egy nagy és erős vadat, mert ehhez olyan hormonok termelődtek a szervezetben, amelyek képessé tették az embert extra erő és gyorsaság kifejtésére, és a megszokottól eltérő mozgás során felhasználódott az extra adrenalin. Ma pedig csak kering a szervezetünkben és tartós magas vérnyomást, magas vércukorszintet, nyugtalanságot, rossz alvást okoz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.