A hüvelyi folyás sokak számára jelenthet bosszúságot, amikor megváltozik a mennyisége, a szaga vagy az állaga. Pedig hálásnak kellene lennünk, mert ezek az eltérések sok esetben egy meglévő betegségre próbálják felhívni a figyelmünket.
Minden nő rendelkezik normális hüvelyi folyással. Fő szerepe a fertőzésekkel szembeni védelem azáltal, hogy tejsavbaktériumot tartalmaz, amely meggátolja a különböző mikroorganizmusok letelepedését: nagyobb mennyiségben termelődik menstruáció előtt, ovuláció és terhesség idején, valamint nemi izgalom hatására.

A normális hüvelyi folyás változása általában valamilyen fertőzés meglétét jelzi. Ha megváltozik a váladék mennyisége, szaga, színe és állaga, akkor jó eséllyel valamilyen bakteriális vagy gombás fertőzéssel állunk szemben. Ez esetben a váladék sűrű lesz, és darabos, sárgás vagy zöldes színű, valamint kellemetlen szagú. Gyakran égető, viszkető érzés is párosul mindehhez.
Általában ennek hátterében az úgynevezett e-coli baktérium áll, amely mivel a végbelünkben nagy mennyiségben előfordul, így könnyedén bekerülhet a hüvelybe, ahol viszont nem látják szívesen. Gyógyszerrel vagy hüvelykúppal könnyedén kezelhető, de ha nem megyünk el vele orvoshoz, akkor komoly szövődményeket okozhat.
Miért változhat meg az egészséges hüvelyi folyás?
- hüvely irrigálása
- gyógyszerek (pl. antibiotikum)
- megfelelő intimhigiénia hiánya
- szexuális úton történő fertőzés
- hormonprobléma
- méhszájseb
- endometriózis
- méhnyakrák
- pszichés zavarok
Nem szabad félvállról venni a tüneteket, ugyanis ha nincs megfelelően kikezelve, akkor később krónikussá válhat, és komoly szövődményekkel, például meddőséggel is járhat.